Thursday, March 7, 2013

Favorite Things

Favori Objelerim
Here are some (iphone) photos of my current favorite items.

I am a stationery geek and own an abundance of pens, pencils and especially notebooks. I didn't even fight the urge to get these notebook labels and the pink writing pad with grids and a ruler. The Pentel Graphgear 1000 mechanical pencil is not new, but it is the best mechanical pencil ever made (trust me, I have tried many) and has such a perfect weight and balance. The Stabilo point 88 pens are another addiction and the colors are so beautiful. I bought turquoise and violet refills for my Lamy Safari pen, which is a delight to use.

İşte bu aralar en sevdiğim objelerin (iphone) fotoğrafları. Bir kırtasiye meraklısı olarak ihtiyacımdan hayli fazla kaleme, deftere sahibim. Bu eski tip etiketleri ve cetvelli-kareli pembe yazı tahtasını gördüğümde alma dürtüsüne direnmedim bile. Pentel Graphgear 1000 teknik çizim kalemim yeni değil, ancak bugüne dek yapılmış en iyi (elimden bolca kalem geçti) mekanik kurşun kalem olduğu için paylaşmak istedim. Ağırlığı ve dengesi kusursuz. Stabilo point 88 kalemler güzel renkleri yüzünden ayrı bir bağımlılık. Yazması insana zevk veren Lamy Safari kalemime turkuaz ve mor kartuş aldım, kalemin içindeki siyah mürekkep bitse de kullansam.

The wooden rulers were less that $1 each so I bought four, for no other reason than greed. The red hole puncher was bought despite the fact that I haven't punched a hole in years. The train of wooden letters spell my name. I tracked down a copy of "The Best Bedtime Stories", collected by Jella Lepman and illustrated by Hansjörg Schmitthenner. It's from the 50s and consists of the combination of some of the dearest and creepiest stories ever written. I grew up with the Turkish version (illustrated by Günther Strupp) of the book that was a childhood gift to my mother from my grandma. Roald Dahl's "The Gremlins" is a new copy. Although the story was originally printed in 1943 and out of print, it was reprinted -faithful to the original- in 2006 in commemoration of the 60th anniversary of the United States Air Force.

Ahşap cetvelleri ucuz bulunca dört tane birden aldım, ihtiyaçtan değil açgölülükten. Kırmızı delgeç yıllardır delik falan delmediğim halde şirinliğiyle kalbimi çaldı. Ahşap harflerden oluşan trenlerle ismimi yazdım, minicik lokomotifi bile var. Yeni ele geçirdiğim 50'lerden kalma "The Best Bedtime Stories"/En İyi Uyku Saati Hikayeleri Jella Lepman tarafından derlenmiş ve Hansjörg Schmitthenner tarafından resimlenmiş. Bazılarınızın "Allah Rahatlık Versin" ismiyle tanıdığı, yazılmış belki de en sevimli ve en ürkünç çocuk hikayelerinin birleşiminden oluşan efsanevi kitabın İngilizce versiyonu. Bendeki Türkçe basımını annem çocukken ona anneannem hediye etmiş, ben de bu kitapla büyüdüm. Bizdekini Günther Strupp resimlemiş, bence çok daha güzel. Roald Dahl'ın "The Gremlins"/Gremlinler adlı kitabı aslen 1943'te basılmış ve bir süre sonra baskıdan kalkmış. Ta ki 2006'da Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri'nin 60. yılının şerefine aslına uygun şekilde tekrar basılana dek... 

3 comments:

Malla said...

hepsi çook güzel tatlım güle güle kullan:))

Yemek Odası said...

super super super :)

نور الهدى said...


شركة غسيل خزانات بالمدينة المنورة و عمال مروبون وحاصلون على شهادة صحية فقط اتصل بنا لتحصل على افضل خدمة غسيل خزانات