Monday, August 15, 2011

Orangeri


A black & white home is capable of looking very summery with the injection of the right color. In this case, it's pink grapefruit. It's also amazing what the owners have done with a 24 sq ft glass conservatory with concrete floors. Of course, the beautiful garden helps too. It's called an "orangeri", which apparently means conservatory or orangery in Swedish. How fitting for this particular little orangeri!

Siyah-beyaz bir ev doğru rengin enjekte edilmesiyle nasıl da yazlık bir havaya büründüğünü görüyoruz. Burada sözkonusu renk pembe greyfurt. Ayrıca ev sahiplerinin 2.5 metrekarelik, yerleri şap beton minicik cam bir klübeyi getirdikleri nokta gerçekten etkileyici. Güzel bahçenin de payı var tabii. Bizde sera veya limonluk denen böyle yapıların adı İsveççe'de "orangeri" imiş. Bu isim gördüğünüz bu minik orangeri'ye nasıl da cuk oturuyor!


That basket is gorgeous. My apartment is mostly black-white-gray too so I know from experience how a small piece of rattan completes the look and make it look natural and effortless.

Sepet şahane. Benim evim de çoğunlukla siyah-beyaz-gri olduğu için minik hasır dokunuşların görüntüyü nasıl natürel ve hafif bir hale sokarak tamamladığını birinci elden test edip onayladım.


Love the air-chairs! / Bayılıyorum air-chair'lere!This is all the space you need for a fabulous stay-cation!

Tatilleri evde geçireceklere bu kadarcık yer yeter sanırım!


Photos Sandra Pettersson for Hus&Hem via Riazzoli.

4 comments:

ZEPETIT said...

Lovely ideas!

Zepequeña.

Maria Riazzoli said...

Thanks for your cute comment on my blog!! I really like yours too!!
Have a nice monday.

: )

cafenoHut said...

Tek kelimeyle bayıldım. Normalde siyah-beyaz ev biraz tedirgin eder beni. Ama bu minik kulübe nasılda keyifli, resmen içim eriyor böyle yerler gördüğümde.:)

alis said...

Zepequeña - Glad you liked:)

Maria Riazzoli - Hey, thanks for stopping by! :)

cafenoHut - Etrafta bunca yeşil varken siyah-beyazın o çok kontrast, keskin hali kalmıyor. Ben severim s&b ama mutlaka başka renklerle kırmak, ısıtmak gerek bence.