Sunday, May 31, 2009

Forever Fresh

Daima Taze
{}
What all these products have in common is that they have all been exhibited at Stockholm Design Week 09. Well yeah, I realise that wasn't last week but we're still in 2009 and these are so good that I believe they have a timeless quality.
{}
Bu yazıdaki ürünlerin ortak noktası, hepsinin Stockholm Tasarım Haftası 09'da sergilenmiş olması. Tamam, geçen hafta değildi ama sonuçta halen 2009'dayız, üstelik bu ürünler bence gelip geçici değil, zamansız tasarımlar.
{}
{}
"Crutch" table by Nicola Enrico Stäubli.
{}
Nicola Enrico Stäubli
tasarımı "Crutch (destek)" masa.
{}
{}
Four individual trestles are strapped together to form a table. It would work for any rectangular table top as long as the thickness matches.
{}
Masa tablasının köşelerine yerleştirilen dört ayrı ayak, tablanın altından birbirlerine bağlanıyor. Üstelik tablanın kalınlığı uyumlu oldukça istenen her boyuta uygulanabiliyor.
{}

{}
Because of my industrial design formation, I'm pro design sans conventional assembly. Just the thought of how efficiently this table can be transported makes me drool :) I guess innovative assembly for industrial designers is what great typefaces are to graphic designers
{}
Endüstriyel tasarım formasyonumun etkisi yüzünden geleneksel olmayan birleştirme yöntemleri beni cezbediyor. Bu masanın toplu nakliyesinin ne kadar verimli olacağı düşüncesi bile ağzımı sulandırmaya yeter :)
{}
{}
"Necklace and Clothes" by Hung Ming Chien. It is visually stunning, and I could really use something like this for those clothes that are too dirty for the closet but too clean for laundry basket. I think it's the design of the hangers that make this so stylish. Still, I have to admit I'm tempted to string some large wooden beads and totally DIY this.
{}
"Kolye ve Giysiler", Hung Ming Chien tasarımı. Görüntü olarak büyüleyici, üstelik odamda birikip duran,gardrop için fazla kirli ama kirli sepeti için fazla temiz kıyafet yığınlarını kontrol altına almama yardımcı olabilir. Aslında bunu bu kadar tarz yapan şey askıların tasarımlarının güzelliği, yine de içimden misinaya kocaman tahta boncuklar dizerek bunu kendi çapımda uygulamak geçiyor.
{}
{}
Note to the designer Hung Ming Chien: your website needs an "about" page and your mini biography because I couldn't even find your name there.
{}
{}
"w093w"- Halogen IRC wall lamp by studioilse for Wästberg. This lamp, along with this one, is my favorite lamp lately. The simplicity is divine.
{}
"w093w" Halojen lamba Wästberg için studioilse tarafından tasarlanmış. Bu lamba, studioilse'ye ait bu lamba ile birlikte bu aralar en beğendiğim lamba tasarımı.
{}
{}
Marie-Louise Gustafsson's "Come Rain or Come Shine" lamp designed in collaboration with Daniel Franzen.
{}
Marie-Louise Gustafsson'un Daniel Franzen ile birlikte tasarladığı "Yağ Yağmur ya da Parla Güneş" lamba.
{}
{}
"Family Chairs" by Lina Nordquist for Design House Stockholm.
{}
Design House Stockholm için Lina Nordquist'in tasarladığı "Aile sandalyeler(i)".
{}
{}
Ideal for mixing and matching, huh?
{}
Karıştırıp yakıştırmak için ideal değiller mi?
{}
{}
"Button Stool" by Josef Frank. I think Ikea's new PS collection took some inspiration from Josef Frank, who died in 1967. For example the button stool in the above picture is very similar to this new Ikea PS stool, and this cabinet of his seems to be the inspiration of this Ikea one.
{}
Josef Frank tasarımı "Düğme Tabure". Bence Ikea'nın yeni özel tasarım PS koleksiyonu 1967'de ölen Josef Frank'ten ilham almış olabilir. Mesela yukarıdaki düğme tabure Ikea'nın bu yeni PS taburesine, Frank'ın bu büfesi ise Ikea'nın bu yeni büfesine ilham kaynağı olmuş olabilir.
{}
{}
"Kanteleen Kutsu" pattern by Sanna Annukka for Marimekko.
{}
Marimekko için Sanna Annukka tarafından tasarlanmış "Kanteleen Kutsu" adlı desen.
{}
{}
"Kanteleen Kutsu". You know how people get tattoos of Koi fish, or Indian style animals? I think they should consider Finnish mythology animals too. These days I'm very curious about Finnish myths, apparently Tolkien took a lot of inspiration from it when writing The Lord of the Rings.
{}
"Kantellen Kutsu". Hani insanlar Koi balıklarının ya da Kızılderili stili hayvanların dövmelerini yaptırırlar ya? Bence Fin mitolojisindeki hayvanları da bir düşünsünler. Bu günlerde Fin mitlerini merak etmeye başladım, okuduğuma göre Tolkien Yüzüklerin Efendisi'ni yazarken en çok Fin mitolojisinden ilham almış.
{}
{}
The "Ihmemaa" print shows the landscape of Kaleva, the Land of Heroes, and Lake Alue, in whose depths a whitefish has swallowed fire fallen from the heavens.
{}
"Ihmemaa" deseni, Kaleva'nın tabiatını, Kahramanlar Diyarı'nı, ve derinliklerinde beyazbalığın göklerden düşmüş ateşi yuttuğu Alue Gölü'nü gösteriyor.
{}
I hope you enjoyed this little wrap-up of Scandinavian delight.
{}
Umarım İskandinav güzelliklerinden bir araya topladıklarım hoşunuza gitmiştir.
{}
My post ends here, but I received an e-mail from a (possibly former) reader, E. :
{}
"Alis, it may be time for you to give up your blog. People post daily but you haven't said a word since April 22. Hope you are not having health problems."
{}
While I don't see the point of giving up a blog (it's not like we're paying rent or anything), I admit I'm not the most devoted blogger and I do feel like I need to adress my infrequent updating.
{}
Dear E., thank you for your concern. Thankfully I'm not having health problems. I'm just kicking back after a very stressful month of April. I admire and love all the bloggers who come up with daily posts, but I post either when I come across something that I think is worth archiving, or simply when I feel like it. I believe in quality over quantity. Believe it or not, I don't even check my analytics. This blog serves as my online base. It's a hobby, not a service. Even if no one read it, I still wouldn't give it up. On the other hand, anyone who finds my blog worth visiting makes me happy, any comment you leave totally makes my day. If you like my blog, you can subscribe so you won't have to lose time checking it when there are no updates.
{}
Bu arada, yabancı bir (muhtemelen ex) okuyucumdan bir e-mail aldım. Diyor ki:
{}
"Alis, belki de artık blog'unu bırakmanın vakti gelmiştir. İnsanlar her gün post yapıyor, sense Nisan 22'den beri tek kelime etmedin. Umarım sağlık problemleri yaşamıyorsundur."
{}
Ben de ilgisine ve endişesine teşekkür ederek ona cevap yazdım. Başka böyle düşünenler de olabilir diye buradan yazıyorum. Çok şükür ki sağlık sorunları yaşamıyorum. Sadece yoğun ve stresli geçen bir Nisan ayından sonra kendimi rahat bırakıyorum. Her gün yeni post hazırlayabilen insanları takdir ediyorum ama ben yalnızca arşivlemeye değer gördüğüm birşeylere rastladığımda, veya keyfim geldiğinde post hazırlıyorum. Nitelik, benim için nicelikten üstün. İnanır mısınız bilmem ama blog istatistiklerimi bile takip etmiyorum. Burası benim sanal üssüm. Bu blog bir servis değil, bir hobi. Dolayısıyla hiç kimse okumasa bile blog'umu kapatmazdım. Öte yandan blog'umu ziyarete değer bulup bir de üstüne yorum bırakanlar beni çooook mutlu ediyor, eğer siz de blog'umu beğeniyor ama güncellemelerin nadir olmasına sinir oluyorsanız abone olabilirsiniz, böylece güncellendiği zaman haberiniz olur, ayrıca kontrol ederken vakit kaybetmemiş olursunuz.
{}
All images from Designboom's Stockholm Design Week 09 coverage.
Tüm resimler Designboom'dan.

11 comments:

Malla said...

özletiyosun şekerim, napalım...Bu arada Magissa senden acil yardım istiyordu:).. Okudun mu bilmem bi bak istersen...

beauty comma said...

That's a bit weird. I have missed your posts but I don't see why taking a break from one's blog means that one should give up blogging altogether. I think many bloggers feel the pressure to post every day, but for most of us it is something we do for fun. And as you say - subscribing is an easy way to stay updated!

I love the Come Rain Come Shine lamp and the family chairs!

Trudi xo

Fifi Croissant said...

Ben blogunu çok zevkle okuyorum, ve az yazmana sinir olmuyorum. Daha çok yazsan sevinirdim, o ayrı - ama nicelik mi nitelik mi konusunda yine seninle hemfikirim. (Her ne kadar kendim çene ishalimi bazen yazarak gidersem de...)

Ben mail olarak alanlardanım ama aynı zamanda reader'ıma da kayıtlısın, blog ismi bold olunca seviniyorum hemen :)

mis gibi blog. daha ne.

alis said...

Magissa - Resim bulma, hepsine kaynak gösterme, kaynakları tek tek linkleme, bir de blogger'ın anormalliklerini giderme gibi angarya işler bayıyor beni. Resimlerin bulanık olmaması, renklerinin diğer resimlerin arasında sırıtmaması gibi tuhaf takıntılarım da var. Böyle olunca bir post yapmak saatler sürüyor, az yapayım yapmışken tam yapayım diyorum. Beğenmene sevindim :) Bu arada sen o yazıları çene ishaliyle döktürüyorsan ben hemen sana biraz çene müshili yolluyorum :)

malla, magissa; O duvara resim asma olayı, değil mi? Araştırdım o mevzuyu, yarın mesaiden kaytardığım anlarda araya sıkıştırmaya çalışacağım (patron duymasın).

Trudi, it's not like we're running out of online space, right? :) I always feel disappointed when a blogger I like decides to delete her/his blog. I like being able to go back to a blog -even if it's abandoned by its author- when I need pictures of a certain aesthetic. Just like I like keeping my glossy magazines from years ago.. Your blog is amazing and I really don't know how you manage, my hat's off to you :)

lale kunt said...

Eğer işin içinde Tolkien ve Yüzüklerin Efendisi varsa ben de hemen Fin mitolojisine merak salıyorum. Hatta uzmanlaşacağımın garantisini şimdiden verebilirim :)

Alis'cim yazıların çok güzel, bloğunu ilk bulduğum günden beri hepsini okudum ve çok beğendiğimi zaten biliyosun. Hımm daha sık yazsan harika olurdu tabi ama blog işi dediğin gibi hobi. İnsan canı isteyince yazmalı yoksa tadı kaçar... Sakın bırakma ama...

Güneşli Günler said...

Paylaştığın tasarımlar, onlar üzerinde bilgilendirici açıklamaların, seçtiğin fotoğraflar hepsi hepsi çok güzel ve keyifle okuyorum. Sık yazmakla değerli olanı alıp paylaşmak arasındaki seçiminde sana sonuna kadar katılıyorum. Ben de benzer bir uğraş halinde www.mormakas.com adlı bloğumda bir nevi kendim için hobi arjivi tutuyorum. Bana görede sık güncellemek değil hoşa giden, değerli olanı paylaşmak daha önemli.

Unknown said...

It's fun as a finnish to read other being so excited about these prints- I mean, they are great, but for me they are also so traditional :)
Anyway as I said I also like them... especially the later, ihmemaa. (btw that's translated wonderland, if someone's interested).

Anonymous said...

Design lovers you have to meet this Brand. www.bocadolobo.com

Unknown said...

I Love to drink tea, specially green tea. this one can give you a lot of benefits to your health. Tea can prevent cavities, fights cholesterol, eliminates fat, longer life ... and a long list of properties that make this tea a real preventive medicine. so if you don´t drink frequently, is better begins drinking.

buy viagra

mohamed abdellatif said...

شركة مكافحة حشرات بالرياض
شركة مكافحة النمل الابيض بالرياض
شركة مكافحة النمل الابيض بالدمام
شركة مكافحة حشرات بالدمام
مكافحة حشرات

Furniture Rumah Terbaru said...

Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi