Friday, July 3, 2009

Escape to the Country

Kırlarda...
{}
{}
I am grateful for what I have in life, I realize I'm in a very fortunate minority who got to eat organic cucumbers, wild rocket, green beans and raspberries today, fresh from the garden that my parents are keeping. I'm grateful for the adorable little home that my family built with their own labour.
{}
Hayatta sahip olduklarım için minnettarım. Biliyorum ki bugün anne-babamın gözlerinin nuru gibi baktıkları bahçeden taze taze organik salatalık, yabani roka, yeşil fasülye ve ahududu yeme fırsatı olan şanslı azınlıktayım. Ailemin alınteriyle yaptığı, aslında bir tuğlası için bir ömür çalıştıkları ev için minnettarım.
{}
{}
So whoever owns this property that I saw on Shoot Factory must be very, very grateful. Every picture of this house made my heart beat faster! What an exterior, what a garden, what an interior! It feels like "home" even though I have never been there... If you feel the same you can see the rest of the pictures here. The house is set on 5 acres of gardens, meadows and woodland, located in Heathfield near London.
{}
Herhalde bu resimlerde gördüğünüz evin sahipleri de çok ama çok minnet duyuyordur. Bu evin her resmi kalbimin daha hızlı atmasına yol açtı! Evin dış görünüşü, bahçesi, yolu, içi, hepsi ayrı güzel. Oraya hiç gitmemiş de olsam bende "yuva" hissini uyandırdı. Siz de aynı şekilde hissettiyseniz resimlerin geri kalanına buradan bakabilirsiniz. Bu şirin ev Londra'ya yakın Heathfield'da 2 hektarlık bahçe, otlak ve ormanlık alanlardan oluşan bir arazi üzerine kurulmuş.
{}
{}
{}
{}
{}
{}
{}{}
{}{}{}
{}
{}
{}
I wonder if this optimist mood I'm in has anything to do with the fact that it's Friday and I'll leave work in 5 minutes :) By the way, what happened to that show on BBC called "Escape to the Country"? That show taught me what a "loo" is, and that I want to live in the British countryside some day!
{}
Acaba bu mutlu kelebek ruh halimin bugün günlerden Cuma ve iş çıkışına 5 dk. kala olması ile bir alakası var mı? :)

21 comments:

beauty comma said...

I'm right with you! My mom's got organic carrots, rocket, onions and leeks, fruit, berries and lots of salad and herbs in her garden, and it tastes heavenly - plus it really is a privilege to be able to go out and just pick what we want for dinner.
This house looks heavenly, too - especially the bedrooms! The foxgloves grow in Norway as well. I'm almost getting homesick!
Have an absolutely lovely weekend Alis.
Trudi xo

alis said...

trudi- sounds so lovely! We have a wide selection of fruits, veggies and other edible greens as well. And of coyrse olives; the majority of our trees are big juicy olives. Wandering around the garden, picking these delicacies and devouring them on the spot (yay for organic!) is the most relaxing thing ever. Our carrots didn't turn out well though:) I bet the selection of plants in Norwaydiffer from the ones in Turkey, i would love to see for myself one day. I hope you have a great weekend too:)

Anonymous said...

Ah Alis, içim gitti burada, bu ne güzel ev!

Anonymous said...

loving these photographs...its a perfect example of where ill want to spend a lot of time in my life
also makes me want to get to oxford and wish it was the end of july already

fun photos!

-cma
check out my blog @
cosmicaroline.blogspot.com

Fifi Croissant said...

Mügegül benden evvel davranmış, aynını diyeceğidim. Ev pek iç açıcı. Hele de yan camdan aşağı olanca sesiyle kürtçe çığıran yan komşuların olduğunda kır hayatını daha da bir özlüyor insan.

Alisaki, koltuklarımın döşemesini değiştiricem, gel hele bana akıl ver.

Berceste said...

Ben de tum yorumlarin tersi birseyler soyleyecegim ne yazik ki, Ingiliz evlerinin bazilarinin disi sizi, ici beni yakar :) Icinde oturanlarin o evi ne kadar temiz tuttuklarini dusunun, her yaninin hali kapli oldugunu dusunun... Buradaki evde de fotograflar cok guzel cekilmis, ancak gordugum ve bildigim kadariyla tavaninda tahta kirisler bulunan evlerin cogu kasvetli, alcak tavanli ve bogucu oluyor. Ben kisaca fotograflarla yorum yapmayalim, gidip yerinde gorup begendiysek onaylayalim diyecegim! Ama bahcelerine de soz yok! Ingiltere'de yasarken en cok sevdigim sey bahcelerdi ve bizdeki aslan yattigi yerden belli olur deyip evin icini temizleyip piril piril yapip disinda ne olursa olsun diyen insanlarin tam tersi bir zihniyet var. Evlerin ici degil, bahceleri temiz ve guzel. Sokaklari idare eder. (Pub cikisi genel tuvalet olarak kullanimi, cop kutusu bulamayinca yerlere atanlari saymazsak) Yalniz bu disarilarin temiz olmasi konusunda yagmurun da etkisini unutmamak gerek!

Anonymous said...

Niye bilmiyorum, kışın şöyle bir yerlere gidesim geldi. Kızkıza o beşinci fotoğraftaki gibi bir şömine/soba başında toplaşşak, şarap içsek, sohbet etsek ne güzel olurdu.

FROM THE RIGHT BANK said...

Alis! OMG, I loved "Escape to the Country" too and it planted all sorts of ideas in my head about living in the English countryside! I used to watch it when I was in France but we don't get it here in the US and I'd forgotten about it until you just mentioned it.

I totally agree with you about this property. It's heaven. You are so lucky to have a house in the country! I'm hoping to find a little place around here for the same reasons. :)

{this is glamorous} said...

This looks exactly like what I need right now - so beautiful.

alis said...

Magissa- Peki buralarda kimin "ayakkap"larına çekirdek kabuğu dolduracaktın? :)

Berceste- Bahçeler gerçekten muhteşem, "topraktan coşkuyla fışkırmak" lafı gözümde İngiliz bahçeleri olarak canlanıyor. Evler tabi bilmemkaçıncı yüzyıldan kalma falandır herhalde. Bahsettiğim "Escape to the Country" programında özellikle beğendiğim iki tip ev vardı, birisi hobbit evlerine benzeyen cottage'ler -ki sanırım taş yerli basık tavanlı olanlar bunlardı-, diğeri de tam tersi yüksek tavanlı, devasa çıkıntılı pencereleri olan evlerdi. Aslında keşke tarihi İngiliz mimari tarzlarını isimleriyle açıklayan bir kaynak bulsam...

müge- "The Holiday"de Kate Winslet'in evini hatırlıyor musun? Biz de İngiltere'den bir zavallıya kazık atıp onun cottage'ına tatile gidelim :)

From the right bank- It's been years since I last came across it, I wish they would bring that show back! By the way your blog doesn't let me leave comments, it says I'm behind a proxy or something.

{this is glamorous}- Looking at these pictures, I can almost smell the beautiful clean air there.. Oh, I wish!

Berceste said...

Genelde dedigin gibi Cottage house'larin icinde tahta kirisler oluyor ama baskalarinda da var. Tavani yuksek olanlar da var evet, bizim oturdugumuz terrace house'un tavanina gelen tum arkadaslarimiz bayiliyordu yuksek diye mesela.
Eger mimari ile ilgileniyor ve seviyorsan bu DVD'yi onerecegim. Ben TV programi olarak seyretmis ve cok sevmistim. http://www.amazon.co.uk/How-Built-Britain-BBC-DVD/dp/B000P7V5Y8/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=dvd&qid=1247146847&sr=8-1
Icinde buyuk mimarlar, Londra'daki Tube'un yapilisi, mimari tarzlar... cok ilginc anlatimlar var. Ben de alacagim aynisindan ;-)

Iva Messy said...

you have a beautiful blog!!


<3,
Iva

Lauren said...

those photos are so lovely! i've always wanted a rustic, country home, even though i also love the city. :)

Anonymous said...

Ay hatırlamam mı o evi? Ben de bayılmıştım. Bilhassa içinde filmdeki gibi fingirdeyebileceğimiz bir adamla verirlerse o evi daha iyi olur. :)

Amanda~Weekend Host said...

Beautiful, beautiful images. I live in a little Australian farm house but unfortunately it looks not nearly as lovely and quaint as this. I would love to visit!

Beautiful Day said...

This house makes me completely flip out too! My dream home! Hey, as you're into an organic lifestyle, come and visit my blog where you can get organic skin care, essential oils, make-up and more. Wendy xx

KRİSTAL KÜRE said...

resimlere bakınca gidesim geldi çok

Down Pillow said...

Such a pretty, charming, peaceful space - thanks for sharing :)

Anonymous said...

Wow, what a great location. It makes you want to take a walk or sit in a chair and read a good book. You have an excellent blog here.

graphics tablet said...

Oh, this is so beautiful! I love every single room of this house and this beautiful garden. This is the house of my dreams, really.

Furniture Rumah Terbaru said...

Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi