Tuesday, March 23, 2010

Liberty of Paris

Paris'in Liberty'si
{}

Click to enlarge / Büyütmek için tıklayın
{}
If you have been reading this blog for a while, you know how crazy I am about London, and how much I adore Liberty. The furniture design floor, the building itself, the clothes, the shoe lounge, the knick knacks, the prints, the art. You have probably heard that Liberty collaborated with Merci, a beautiful concept store in Paris which also blew my mind when I visited. Oddly enough, the moment I entered Merci, my first tought was "this place is Liberty of Paris". It's very stylish with its ex-factory building, books, amazing selection of stylish homewares and clothes, both new and vintage. You can see some pictures of Merci here and here.
{}
The picture above pretty much sums up what I would buy from this collection. The suitcase, the notebook, the bracelets. J'adore.
{}
View the whole collection here.
{}
Bu blog'u bir süredir okuyorsanız, konu Londra olduğunda benim kalbimin küt küt attığını ve Liberty hayranlığımı biliyorsunuzdur. Mobilya katı, binanın kendisi, kıyafetler, ayakkabı salonu, ıvır zıvırlar, Liberty desenleri, tablolar. Londra'nın Liberty'sinin, Paris'in konsept mağazası Merci ile yürüttüğü işbirliğini duydunuz mu? Merci eski bir fabrikadan uyarlama güzel binası, ferah iç mekanı, girişteki şirin arabası, kitapları, kalp çarptıran Isabel Marant kıyafetleri, iyi seçilmiş ev ürünleriyle vintage ile yeni ürünlerin muhteşem bir uyum içerisinde birlikte satıldığı Paris'te yer alan son zamanların en gözde dükkanı. Ben bayılmış, hatta mağazaya adım attığım an "burası Paris'in Liberty'si olmalı" diye düşünmüştüm. Merci'nin fotoğraflarını burada ve burada görebilirsiniz.
{}
Yukardaki resim benim bu koleksiyonda almayı arzu edeceğim parçaların toplamı gibi. Favorilerim valiz, defter, ve bilezikler. J'adore.
{}
Koleksiyonun tamamını burada görebilirsiniz.
{}
Image via Krisatomic.

10 comments:

Müge Hestbaek said...

Ben de bir liberty fanatiğiyim. Kumaş düşkünlüğü fena bişey! NY'da da Moods'a doyamıyoum. Merci'yi bilmiyorum ama listeye ekliyorum... :)))

alis said...

Müge, Merci'yi de seversin, çok tarz bir mağaza. Mood şu Project Runway tasarımcılarının kumaş almaya gittikleri yer değil mi? TV'den gördüğüm kadarıyla bile harika kumaşlar var.

Dylana Suarez said...

Just came across your blog!

Really love it!

colormenana.blogspot.com

ashlina {the decorista} said...

the collection is great! i just adore that suitcase....
nice to find your blog. i love it.
xo

Patty said...

I love that little suitcase! Thanks for the links ;)

featherbed said...

That suitcase is just adorable!!!!

bunny, The Paris House said...

I love the suitcase!! I am obsessed with Liberty of London and now this is just as wonderful
Bunny

Sanity Fair said...

The suitcase has been my fav for a while! I'm head over for the Target collection too. Patterns slightly different scale (larger) - but very fun.

Ultimate Fitness Gear said...

I like the patterns a lot!

computer repair miami said...

This collection is sooo adorable! I absolutely love it!!!