Wednesday, June 9, 2010

Trimmings

Kenar Süsü
{}
{}
People I know from my generation (I'm 25) seem to be reluctant against cabinet cloths (covers? not sure what they are called). They think it's a granny thing. Maybe it is, but pretty trimmings like these look very clean and fresh.
{}
Benim jenerasyonum (yaş 25) genelde dolap örtülerine biraz isteksiz yaklaşıyor. Anneanne işi gibi geliyor sanırım. Belki öyle, ama böyle sarkan kenar süsleri temiz ve hoş duruyor bence. Bir de örtüler toplanıp durmasa...
{}
{}
I saw these pom pom trimmed plain curtains at {this is glamorous}. Who can object to pom poms in bright colors? This look is universally appealing; just like bunnies.
{}
Dümdüz perdelere ponponlu kenar süsü takılmasına itirazı olan var mı peki? Ben ponponları tavşan kuyruğu olarak gören biri olarak asla bıkmam bu görüntüden.
{}
Image 1: Martha Stewart via {this is glamorous} and The City Sage, 2: Bentley Waters via {this is glamorous}

5 comments:

Nadine said...

Th epom poms are so cute, love it. I have a 'thing' for yellow too so, even better. :) I'm 34 & not really into the cloth lining.. whatever they are.... things either but that pic looks nice & fresh. :)

Meyvelitepe said...

Ben de bu ponponlardan arıyorum işte, dolap örtülerinde de ponponların çok şeker duracağına eminim:)
İyi ki doğmuşsun bebeğim, ponponlarda tavşan kuyrukları görebilen bir kızım olduğu için ne şanslıyım:) Nice, harikulade yıllara.

alis said...

Elecat - I'm not that keen on yellow but in small scales like this it looks like a peek at the sun :) Cloth lining can be annoying so I hear you; they have to be washed and ironed every year, the cloths keep sliding, etc.

Meyvelitepe - Ponponlarda tavşan kuyruğu görmemdeki en büyük etken senin tavşan kuyruklarına "ponponkuyruk" ismini uygun görmen olmasın? :) Çok net hatırlıyorum bana "tavşanların kuyrukları ponpondur" diye öğretişini. Hayal gücü herkesin 10 katı çalışan ve bu gibi tanımlamaları doğal gören bir anne de benim şansım işte! Benim dolap örtülerim ponponlu olsun, şu an karar verdim!

gospel said...

We are a full service trailer parts and trailer accessories supplier for all you enclosed and open trailers. We sell trailer parts and trailer axles. We also build custom size axle for all your trailer repair needs. Axles for boat trailers, car haulers, horse trailers, atv trailers, cargo trailers, utility trailers, RV axles and camper trailers……. Call AAA Trailer Parts 256-531-6556
3500 lbTRAILER AXLES
AXLE
AXLES
AXEL
TRAILER AXLE

Unknown said...

LOVE the POMPOMS!!!!