Tuesday, March 29, 2011

AJ vs Stockholm


Are you a fan of the AJ floor lamp, designed in 1960 by the legendary Arne Jacobsen? It is still going strong after more than 50 years. See it in actionin the photos above and below.

Efsane Arne Jacobsen'in 1960'ta tasarladığı AJ yer lambasını beğeniyor musunuz? Bu tasarım 50. yılını geride bırakmasına rağmen hala eskime emaresi göstermiyor. Yukardaki ve aşağıdaki fotoğraflarda bu lambayı görebilirsiniz.


Beautiful and timeless, no? A bit expensive too. It's available for $882 at Danish Design Store, and for 750 Euros at Finnish Design Shop. Fear not, design lovers on a budget. Our saviour, Ikea, has come up with a suspiciously similar floor lamp named Stockholm:

Güzel ve zamanın ötesinde değil mi? Azıcık da tuzlu. Danish Design Store'da 882 Dolar, Finnish Design Shop'ta 750 Euro. Korkmayın bütçesi kısıtlı tasarımseverler. Kurtarıcımız Ikea Jacobsen'inkine şüpheli derecede benzeyen "Stockholm" isimli yeni bir yer lambası ile karşımızda:


They are not identical but the style and proportions reminded me of AJ at the first instant I saw it. During the renovation I removed the pendant light in my living room and covered the hole, so Ikea's new floor lamp in white is a good candidate for me. See the black in a room in the picture below from Ikea's blog Livet Hemma:

Tıpatıp aynı değiller ama stil ve oranları bu lambayı gördüğüm saniyede bana AJ'i anımsattı. Tadilat sırasında salondaki sarkıt lambayı söktürdüm ve evdeki diğer kullanılmayan lamba delikleriyle birlikte onu da bir güzel kapattım. Bu yeni yer lambasının beyazı şu an salonum için güçlü bir aday. Siyahını Ikea'nın blogu Livet Hemma'da rastladığım aşağıdaki resimde oda içinde görebilirsiniz:

3 comments:

西雅圖陳彤 said...

Greetings from USA! Your blog is really cool.
Are you living in Turkey?
You are welcomed to visit me at:
http://blog.sina.com.cn/usstamps
Thanks!

alis said...

Hey tongchen! I'm glad you like my blog, yes I do live in Turkey :)

Anonymous said...

I love the last picture! Great room.http://lmdiary.blogspot.com/