Tuesday, April 26, 2011

Ikea In India

Ikea Hindistan'da


This is the new limited edition products from Ikea! The design team were inspired by the colors and textures they saw  during their trip in India. Above you can see the "Albacken" low table, perfect for a terrace or garden. Just add a few magazines, a glass of lemonade and put your feet up! "Avvita" rattan vase is very beautiful, it has a lid too! I imagine it with bright colors such as yellow and fluoro pink. There is also supposed to be an "Albacken" stool, which I suspect is the blue, white and black dome-like object next to the low table. It's such a cute accent. The most undefined pieces always tend to be the most versatile.


Ikea'nın sınırlı sayıda üretilmiş özel bir koleksiyonuyla karşınızdayım! Tasarım ekibi hep birlikte çıktıkları Hindistan seyahatlerinde gördükleri renkler ve dokulardan etkilenerek bu koleksiyonu oluşturmuşlar. Yukarıda "Albacken" sehpayı görüyoruz, terasta üzerine birkaç dergi, bir limonata koyup ayak uzatmak için ideal. "Avvita" hasır vazonun bir de kapağı var, yünlerinizi, kumaş parçalarınızı içine koyarak hem etrafı toparlayabilir hem renkli bir görüntü oluşturabilirsiniz. Bu vazoyu cırtlak sarı, pembe veya nar çiçeği renkleri ile birlikte hayal ediyorum. Resimde bir de "Albacken" tabure olması gerekiyor, sanırım bu beyaz-mavi-siyah renklerdeki kubbe biçimli obje. Güzel bir detay. Genelde kullanımı belirsiz parçalar sonunda çok kullanışlı çıkıyorlar.


According to Livet Hemma, the rattan "Albacken" armchair is available in red, turquoise and yellow. Sadly, the collection is only available in selected stores in Sweden for a limited time. Still, good job Ikea, as always.

Livet Hemma'da yazanlara göre hasır "Albacken" kollu sandalyenin kırmızı, turkuaz ve hardal sarısı renk seçenekleri varmış. Maalesef bu koleksiyon İsveç'teki sınırlı sayıda mağazada yalnızca kısa bir süre satılacakmış. Yine de Ikea her zamanki gibi güzel bir iş çıkarmış.

All images from Livet Hemma.

11 comments:

cafenoHut said...

Niye ki sınırlı sayıda...Mesela ben o kırmızı sandelyeden kesin alırdım:(

alis said...

Bir bilsem :) Genelde böyle koleksiyonlar hep aksi gibi çok güzel olur! Ben de sandalyeden, bir tane de vazodan alırdım.

Dylana Suarez said...

Beautiful!

xoxo,

colormenana.blogspot.com

Yvonne - Frl. Klein said...

Great!
I go to Ikea today!
Hugs,
Yvonne

Coco!♥ said...

waw love those pics.. and esp the armchair in turqoise i think! <3
x http://ohmycocorico.blogspot.com/

buyaionaccounts said...

Wow, how I wish I was at Sweden. I would love to see them in lovely vibrant colors, specially the low table. I want one for my porch.

Leire said...

Love it!!! :)

have a great sunday!!

Coralie said...

I LOVE IKEA

I like your blog !
If you like french fashion, you should visit mine, and maybe follow me if you like it :)
xxwww.coralieslooks.com - FRENCH FASHION BLOG

Kirby said...

Um...adore! Would love in my house!
alexa
theshortandthesweetofit.com

Claire M. said...

Fantastic designs I love it :)

Claire M.

Anonymous said...

I love Ikea :) fantastic photos ;)