Tuesday, June 3, 2008

PatternsPatternsPatterns

DesenDesenDesen
bosluk
Istanbul had the worlds third biggest home-textile show about 2 weeks ago, and I had the opportunity to go. The show was infested with dahlia prints, along with damasks everywhere. It took me about 5 minutes to never look at a damask pattern again. So as I was searching for other things to give my eyes a break, I found myself drawn to these type of patterns , especially in lime, chocolate, white, mustard, and blue tones.
bosluk
2 hafta kadar önce Istanbul dünyanın üçüncü büyük ev tekstili fuarına ev sahipliği yaptı, benim de gitme fırsatım oldu. Yıldızçiçeği desenleri ve damask desenleri fuarı resmen ele geçirmişti. Bir daha uzun müddet damask deseni görmek istemeyecek kıvama gelmem 5 dakika kadar sürdü. Gözlerimi şenlendirecek başka şeyler aranırken, bu tip desenlere yaklaşıp durduğumu farkettim, özellikle de misket limonu, çikolata, beyaz, hardal ve mavi tonlarında olanlarına.
bosluk
Wallpaper from Ballard Designs, via the Scoop.
bosluk
Duvar kağıdı Ballard Designs, resim the Scoop'tan.
bosluk
They instantly add oomph to an otherwise simple room.
bosluk
Sade bir atmosfere anında çekicilik eklemek için birebirler.
bosluk bosluk
Pillows, all from Dwell Studio.
bosluk
Yastıklar, Dwell Studio.
osluk

My favorite way to use these patterns is to not stick to one, instead combine different patterned cushions together. You don't even need to put solid colored cushions in the bunch because the pattern style already ties them all together.
bosluk
Bu tarz desenlerin en beğendiğim kullanımı yastıklarda, üstelik tek bir desene takılmadan farklı farklı yastıkları bir arada kullanarak. Üstelik uyumu yakalamak için araya düz renkler karıştırmanız bile gereksiz çünkü desenlerin öyle belirgin bir tarzı var ki, görüntü zaten kendiliğinden tamamlanıyor.
bosluk

I don't remember where I got this image, sorry. If it's from your blog, just leave a comment and I'll immediately give credit.b"Rombo" duvet cover from Zara Home.

Nevresim, Zara Home.

If you are struck with pattern frenzy like me, head to Zara Home. The colors and the patterns are so good, I spent nearly an hour in the tiny shop, and I had no intentions for home-shopping. Seriously, their website isn't doing them any justice.

Siz de benim gibi desen çılgınlığına kapıldıysanız Zara Home'a uğramanızı tavsiye ediyorum (Şişli Cevahir'de var). Küçücük mağazada hiçbirşey almayacak olmama rağmen bir saat oyalandım. Renkler ve desenler muhteşem. Websitelerindeki resimler o muhteşem ürünlere haksızlık ediyor.
bosluk

Curtain, Zara Home.

Perde, Zara Home.

bosluk
Fabrics, "Marhaba" by Iikka Suppanen and "Solu" by Pekka Harni, both for Marimekko.
boslukboslukbosluk
Kumaşlar, Iiikka Suppanen tasarımı "Marhaba" ve Pekka Harni tasarımı "Solu", ikisi de Marimekko.
bosluk
Marimekko never lets me down when I am hungry for brilliantly creative colors & patterns.
bosluk
Finlandiya'dan çıkmış en ünlü markalardan Marimekko, kendine has renk ve desenleriyle asla hayal kırıklığına uğratmıyor. Marimekko bu yıl Türkiyede açılmayı reddedip duran hazır-giyim devi H&M ile de işbirliği yaptı biliyorsunuz... Aaah ah!
bosluk

Fabrics "Acanthus" and "Audace" via Marie Claire Maison.

Kumaşlar, Marie Claire Maison.

This onion-like shape is everywhere. Just scroll down to see my point. I also saw a lot of similar patterns at the textile show.

Bu soğanımsı biçim heryerde. Fuarda da sık sık karşıma çıktı. Kullanılan renklere göre muhteşem durabiliyor.

Wallpapers designed by Kaat Pype for Mixd.

Duvar kağıtları, Mixd için Kaat Pype tasarımı.
bosluk

These have a bit of a more retro feel, if you are into that sort of thing. The wallpaper on the left reminds me of a curtain we had back in the 80s. Come to think of it, I think that curtain gave me an incurable phobia of orange & brown used together. But my biased view aside, these are actually pretty cool.

Bunlarda birazcık retro etkisi görülüyor. Soldaki duvarkağıdı 80'lerde sahip olduğumuz bir perdeyi anımsattı. Yalnız bizimki acı kahve ve cart turuncu renklerdeydi. Düşünüyorum da, galiba o perde bana şifa bulmaz bir turuncu+kahverengi fobisi aşılamış. Benim önyargımı bir kenara bırakırsak, aslında hoş olabilir bunlar.

bosluk
Oh, completely irrelevant but we had Karim Rashid over here for a seminar at the show, and one of my friends got to interview him while he was here. How cool is that? I find Karim Rashid's ideas either ridiculous (him going on about being bored of nature and wanting pink grass), or very wise. He talked about how archeologists understand the lifestyles of past civilizations from the characteristics of their creations, and that today we need to establish a style for our epoch. So true!

Bu arada, konuyla alakasız ama Evteks fuarı kapsamında yıldız tasarımcı Karim Rashid de geldi İstanbul'a (diğer ünlü tasarımcıların yanısıra), ve yakın bir arkadaşım kendisiyle röportaj yapmış. Ne hoş değil mi? Ben uçlardaki Karim Rashid'in görüşlerini ya saçma sapan (örneğin doğayı sıkıcı bulduğunu ve pembe çimenler hayal ettiğini söylediği açıklaması), ya da oldukça akıllıca buluyorum. Kazılarda geçmiş uygarlıklara ait elde edilen bulgular onların yaşam biçimleri ve kimlikleri hakkında bize nasıl bilgi veriyorsa(belli dönemler belli tarzlara sahipse) bizim de çağımızı gelecek nesillere anlatacak "bugünün stili"ni oluşturmamız gerekiyor demiş Rashid. Doğru!

7 comments:

/// said...

FANTASTIC post! :)

geri hirsch said...

i love all those patterns!!

Siljesfashion said...

Great post! Love the fabric on the blue chairs.

Anonymous said...

I used to be so scared to use patterns. But as you said, patterns look great when you mix a few of them together. It's hard to go wrong but it took me so long to realize this.

Jen (MahaloFashion) said...

I'm quite partial to black and white as a color combination but the green and black is quite unique isn't it?

alis said...

Thanks for the comments my dears. I'm so into patterns right now that I could live in Marcia Gay Harden's house in Mona Lisa Smile. Have you seen it? Bedspreads, walls, curtains were all patterned :)

Furniture Rumah Terbaru said...

Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi