Thursday, May 29, 2008

Reflections of an Imaginary Bathroom

Hayaller Alemine Ait Bir Banyonun Yansımaları
bosluk
We are almost finished building the new farmhouse. Walls, floors, kitchen, etc all done. Now there one last challenge awaits. It's decorating the two bathrooms of the house; one on each floor. We have already chosen the tiles, matte, (10 x 10 cm - 4 x 4 inches) in a warm beige-light grey combination, with textured porcelain rust floor tiles. We were inspired to make these choices by Jane Cumberbatch's book "Pure Style", and as boring as it sounds we had done the exact same combination in my parents' current home, and are so happy with the result that we didn't bother to think of anything else. Anyway, because we are doing the bathrooms last, the budget is particularly smaller now. Another challenge is there will be a stand-up massaging jacuzzi-shower thingy in the second floor bathroom, and that thing is pretty ugly and space-age looking.
bosluk
Yeni çiftlik evinin inşaası neredeyse tamamlandı. Badana, parkeler, mutfak vs. bitti. Geriye yalnızca biri alt, biri üst katta olmak üzere iki adet banyo kaldı. Fayansları döşendi (10 x 10 cm'lik) mat bej ve açık gri kombinasyonu, yerlerde de pas rengi, dokulu porselen karolar var. Bu seçimi Jane Cumberbatch'in "Pure Style" kitabından esinlenerek yapmıştık. Ailemin şu anki evinde de bu karolar var, bunca zamandır hala sevgi uyandırdıklarına göre artık bunlardan sıkılmayız düşüncesiyle başka fikir aramadık bile. Herneyse, banyolar sona kaldığı için bütçe de epey daraldı. Bir diğer zorluk da üst katta bir jakuzi-duş (hani o uzay çağı kabini gibi duran, ayaktayken masaj yapanlardan) olacak olması, görüntü itibariyle pek göz okşamıyor.
bosluk


Image, Living Etc.
bosluk
This is my dream sink, but it's not available here, and also way off our budget. I also like the large mirror on the bathtub's wall, but being shower-people, that can't be practical for us.
bosluk
Hayalimdeki lavabo bu, Türkiye'de Vitra'nın benzer bir modeli var ama ayakları biraz kaba. Tabii bir de fiyat meselesi var... Küvetin arkasındaki duvardaki kocaman aynayı da sevdim ama sadece duş alan ailemiz için pratik olmaktan çok uzak.
bosluk


Image, {This is Glamorous}- click for more beautiful bathrooms - Başka güzel banyolar için link'e tıklayın)
bosluk
This one has a much prettier exposed pipe. That French marble looks rich, pure and elegant at the same time.
bosluk
Bu lavabonun altındaki boru daha güzel. Fransız mermeri aynı anda hem zengin, hem zarif , hem de saf duruyor.
bosluk

Image, Living Etc.
bosluk
Stand-alone tubs are on top of my list for the first floor bathroom, but they are very pricey.
bosluk
Bağımsız duran küvetler alt kattaki banyo için rüya gibi olur. Maalesef bütçeyi bir hayli aşıyorlar. Yok mu bunların ucuz alternatifi?
bosluk


Image, Living Etc.
bosluk
These are very similar to our wall tiles. My second alternative to stand-alone tubs would be wood-panelled tubs. My dad is against this, he says the wood will be damaged and swollen in no time. I see these type of wood-panelled tubs are very common in the USA, is it really hard to keep these in good condition?
bosluk
Bu resimdeki karolar bizimkilere çok benziyor. Bağımsız duran küvetlere alternatif olarak yan yüzeyi ahşap lambirili modelleri de beğeniyorum. Babamsa buna karşı, ahşabın kabarıp zarar göreceğini söylüyor. Peki yurtdışında bunca insan ne çare bulmuş bu soruna?
bosluk

Image, PointClickHome.

Big window, yum. Did you know there are no windows in the bathrooms in Turkey? Except for tiny square ones for some air. We wanted big windows for ours but it must have been beyond the builders' comprehension, because they turned out smaller than we imagined, still big enough to peek outside comfortably though.

Muhteşem kocaman pencere. Biz de banyolara normal oda penceresi istemiştik, ama ustaların algı sınırlarının dışındaymış anlaşılan banyoda büyük pencereler. Gene pencerelerimiz oldu, ama oda pencerelerinden biraz daha küçük.
bosluk

Image, PointClickHome.

You can parade sans-clothing in front of this gorgeous source of daylight, and still be mysterious to your neighbours.

Bu muhteşem günışığı kaynağının önünde kıyafetsiz hoplayıp zıplasanız da komşularınıza karşı gizeminizi koruyabilirsiniz.


bosluk

Image, Living Etc.
bosluk
I like that the nicely color-schemed towels are on display. I don't get why bowl sinks are so popular though, they are very unpractical to clean when you spill water on the counter.
bosluk
Etrafa saçılan su damlacıklarını temizlemek açısından yüksekliği tezgahla bir olan lavabolar daha pratik. Yine de bu kase biçimli lavabolar popülerliklerini koruyor. Bu konsolun benzerleri Ikea'da var, ufak bir modifikasyonla lavabo altında da kullanılabilirmiş demekki.
bosluk
Image, Living Etc.
bosluk
Is there any room this chair (Ghost chair by Phillippe Starck) does not look good in? A chair that looks like it's made of water; how appropriate for a bathroom.
bosluk

Bu sandalyenin ( Phillippe Starck tasarımı "Ghost" sandalye) güzel durmadığı bir yer var mı? Sudan yapılmış gibi duran bu sandalye bir banyo için ne kadar da uygun.
bosluk
bosluk

So, if I had no limitations, I would choose:
bosluk
- A stand-alone tub with feet.
bosluk
- The sink in the first picture, but a single version of it.
bosluk
- A huge mirror with a white or mirrored frame above the sink.
bosluk
- Nicely detailed chrome exposed pipe, for under the sink.
bosluk
- Taps in the style of the first three pictures.
bosluk
-Gigantic windows.
bosluk
- If there is a lot of room in the bathroom, a free-standing oval full length mirror in white, a nice chair, a small mirror console (like this but smaller).
bosluk
Yeah, I wish! I'm open to ideas that would create this kind of ambience with a small budget. Any thoughts?
bosluk
bosluk
Sonuç, herhangi bir sınırlama olmasaydı seçeceklerim şunlar olurdu:
bosluk
- Ayaklı, bağımsız duran bir küvet.
bosluk
- İlk resimdeki lavabo, ama ikili değil de tekli versiyonu.
bosluk
- Lavabonun üzerinde beyaz veya ayna çerçeveli, kocaman bir ayna.
bosluk
- Zarif detaylara sahip krom bir lavabo-altı dirsek borusu.
bosluk
- İlk üç resimdekine benzer krom musluklar.
bosluk
-Devasa büyüklükte bir pencere.
bosluk
-Banyoda bol bol yer varsa, dönen, beyaz, ayaklı boy aynası. Güzel bir sandalye, ayna kaplamalı ufak bir konsol (Laura Ashley'dekinin teklisi).
bosluk
Keşke! Böyle bir ambiyansı düşük bir bütçeyle yaratabilecek fikirlere açığım! Var mı aklınıza gelen?


9 comments:

Ella Gregory said...

The first bathroom is a dream
that is my ideal bathroom! it is perfection!

Siljesfashion said...

Iagree, the first one is lovely. I would also have a standing bathtub and a large chair(to read and do pedicures).

pelince said...

Hepsi tasarım harikası ,bütçeler sınırsız olsa keşke :)

alis said...

Coco, Silje, thanks for your comments. First one is definitely my favorite. It is so simple and feminine at the same time.

Pelincelezzetler, ah o bütçeler sınırsız olsa neler neler yapılır. Banyo bir evi konforlu yapacak anahtar mekanlardan, ama bir şekilde hep sona kalıyor, fedakarlıklar ondan yapılıyor.

{this is glamorous} said...

The first bathroom is perfect--the blue chandelier, the large mirror over the bath . . . All your ideas for a dream bathroom sound lovely, especially the large window.

Anonymous said...

Insaati iki sene once biten evimize gorunuslerini begenip "bowl sink" lerden yaptirdik, ben de once nasil temiz tutacagim diye dusunuyordum ama 2 yildir kullaniyoruz, hic bir sorunla karsilasmiyorum. Banyolarda da kocaman pencereler var, her ne kadar perdeleri cogu zaman acik tutamazsak da ortami kesin daha guzellestiriyor, hele pencerelerden sonbaharda gorunen agaclarin yapraklari sarardigindaki manzara harika.

Sevgiler

lovestravellers said...

all of them are just cut 4 me as i am already decorating my bathroom.luckly i have big windows even though my home is in Istanbul.cause i broke the walls:)your eyes for the details are just delightfully elegant and tastefull..thanx.

Unknown said...

my business partner was looking for MA Weekly Certified Payroll Report Form a few days ago and learned about a great service that hosts an online forms library . If people need to fill out MA Weekly Certified Payroll Report Form too , here's a http://pdf.ac/9SwyC0

Furniture Rumah Terbaru said...

Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi