Saturday, October 1, 2011

Cinnamon

Tarçın


I think that Hotel Praktik Metropol, which I spotted at Remodelista, should branch out to other cities. It's a gorgeous design hotel in Madrid that happens to be quite affordable. The white boarded walls with the addition of pegboards, and that wall mounted lamp that I'm head over heels in love with, are all not only beautiful but also functional.

Bence Remodelista'da gözüme takılan Hotel Praktik Metropol her şehirde şube açmalı. Madrid'de bulunan bu tasarım otelin fiyatları oldukça uygun. Beyaz ahşap kaplama duvarlar Shaker tarzı boydan boya askıların eklenmesi, ve o güzeller güzeli duvara monte lamba ile güzel olmasının yanısıra fonksiyonel de.


The relaxing color scheme is neutral, but the hint of gold peeking under the lamps and the light switch shows why details are important. I thought I was so sick of beige; apparently not when it's done so right.

İnsanı rahatlatan nötr bir renk paleti kullanılmış, ancak lambaların altından ve elektrik düğmesinden belli belirsiz göz kırpan altın rengi detayların ne kadar fark yarattığını gösteriyor. Bej renginin artık ölesiye bıktığımı düşünüyordum, belli ki doğru kullanıldığında hiç de öyle değilmiş. 


The rest of the room is just as beautiful, I would post every photo if I wasn't ashamed of stealing the whole post from Remodelista!

Odanın geri kalan kısmı da en az bu kadar güzel, Remodelista'dan bütün post'u almaya utanmasam hepsini buraya koyacaktım.


Dining room styled by ATWTP for Muuto. Good results are unavoidable if every single object you put together is beautifully designed. The cinnamon chair and the ripe apples on the table give this room a mild fall feeling.

Yemek odası dekoru ATWTP tarafından Muuto için hazırlanmış. Bir dekorda kullandığınız her obje ayrı ayrı  güzel tasarımlar ise böyle iyi sonuç almak kaçınılmaz. Tarçın rengi sandalye ve olgun elmalar sonbahar havasını ucundan yakalıyor.


Do you like the cinnamon shade wood wall? I think it looks great with the lighter shade floorboards along with the white and navy chairs. Almost everything in the photo is wood, yet it doesn't look overly woodsy.

Tarçın rengi ahşap duvarı beğendiniz mi? Bence daha açık renkteki yerler ve lacivert/beyaz sandalyelerle harika duruyor. Fotoğraftaki neredeyse herşey ahşap, ama hepsinin farklı tonlarda oluşu buranın kanatçı dekoru gibi durmasına mani olmuş :)


Images 1-2-3 Hotel Praktik Metropol via Remodelista, 4 ATWTP, 5 Avotakka via Desire to Inspire

No comments: