Saturday, August 11, 2012

Equal Rights for DesignI really appreciate Michelle Ogundehin (follow her twitter, she's such a sweet person) and Elle Decor UK's efforts in protecting the intellectual rights of design. I think British designers are very lucky to have someone like Ogundehin looking out for their rights because they have already seen the fruits of her labour; the government has proposed a change to the copyright laws governing design. As a young designer, I'm often shocked by how some manufacturers think it's OK to visit design fairs and steal the ideas that are ripe for picking, or commission a design and refuse to pay because ideas "aren't tangible things" and they can get them for free anywhere they want. Here is a little reminder of why it is so wrong to purchase fake furniture.

Michelle Ogundehin (çok şeker bir kadın, twitter'ına dayanarak söylüyorum) ve editörü olduğu Elle Decor UK'in tasarımın fikri haklarının korunması ile ilgili yürüttükleri kampanyayı hayranlıkla izliyorum. İngiliz tasarımcılar, Ogundehin gibi sesi yüksek çıkan birinin onların hakları için çaba göstermesinden dolayı çok şanslılar. Kısa sürede hükümetten tasarımı kapsayan yasanın değişeceğine dair söz almayı başardılar, darısı başımıza. Genç bir tasarımcı olarak üreticilerin tasarım fuarlarını ziyaret ederek beğendikleri fikirleri çalmakta bir beis görmemelerine, veya bir tasarımcıdan proje isteyip sonra da tasarım fikirleri nasıl olsa "bedava bulunabilen" soyut şeyler olduğundan hizmetin karşılığını ödemekten kaçınmalarına şaşırıyorum. Şunu unutmayın ki sahte ürün satın almak hak yemektir; eğitimine yatırım yapıp yıllarını vermiş ve üstelik bir fikri geliştirmek için aylarca çalışan tasarımcının, o fikre yatırım yapmış ileri görüşlü üreticinin, sahtelerin ucuz olma sebeplerinden biri olan ucuz iş gücü olarak sömürülen insanların emeklerini çalmaktır.

1 comment:

Mert said...

Kendi blogum dışında pek fazla blogla ilgilenmiyorum, ama "Alis'le çılgın çay partisi" keşfettiğim günden beri takip etmeye çalıştığım bir blog. Benim için en güzel yanı da içeriğinden çok, hem İngilizce hem de Türkçe olarak "hizmet veriyor" olması! Benim blogumda her şeyden biraz var, ama bu tip ev-dekorasyon meraklıları için hazırladığım bölümler de var. Bir gün uğramız dileğiyle, sevgiler! :)