Thursday, November 15, 2012

Coffee

I spy a Chemex on the shelf above the girl.

I am wearing my glasses and unlike the girl in the photo, am quite comfortably curled up under a blanket. I'm dying for a fresh cup of coffee but since it's way past midnight, I'll resort to looking at pictures of it.

Gözlüklerimi taktım oturuyorum ama fotoğraftaki kızın aksine battaniyemin altında kıvrılmış bulunuyorum. Canım deli gibi kahve çekiyor ama saat gece yarısını çoktan geçtiği için resimlerine bakmakla yetiniyorum.


Pour-over brewing. The filter cone in this photo is a Bonmac. The exact one with the Blue-Bottle logo is for sale here. They also sell the black Bonmac slim pot which confuses me because it actually appears to be a Tsuki-Usagi slim pot, made by Noda Horo. It's on my wishlist. You can search for a Japanese enamel coffee pot or check out Labour and Wait or Neest, or Kiosk. Now you are confused too.

Makinesiz dökme/damlama yöntemi ile kahve demlemek için bu fotoğrafta Bonmac kullanılmış. Fincan biçimli, altı delikli ekipmanın içine filtre yerleştirerek kahvenizi demliyorsunuz. 

Siyah, ibriği andıran şey ise bir "slim pot". Bu tarz suyu kontrollü dökmeye yarayan ekipmanlar arasında Japon yapımı emaye Tsuki-Usagi (adının anlamı ve logosu "ay tavşanı") favorim. Gördüğüm yerde affetmem, alırım, bakar mısınız güzelliklerine?A "well seasoned" Bialetti. Most people don't wash their Bialetti moka pots, because if you do, apparently your coffee tastes like aluminum. I'm concerned about boiling anything in aluminum so I'm on the lookout for a stainless steel version. Better safe than sorry.

Bialetti'nin verdiği tadın zaman geçtikçe güzelleştiğine ve aletin mümkün mertebe yıkanmaması gerektiğine inanılır. Aksi takdirde alüminyumu zedelemek ve metalik tat almak mümkünmüş. Ben alüminyumda herhangi bir şey kaynatma fikrine sağlık açısından pek sıcak bakmıyorum, bu yüzden ocak üstü espresso aletlerinin çelik versiyonları daha cazip geliyor.

Chemex brewer. This timeless design by Peter Schlumbohm, a chemist, has many fans and it is on my very long wishlist of coffee brewers. It's on MoMA's permanent collection.

Chemex. Kimyager Peter Schlumbohm tarafından 1941'de tasarlanmış ama MoMA'nın daimi koleksiyonunda yer alıyor ve halen sıkı müdavimlere sahip.


8 comments:

Anonymous said...

Çok güzel post olmuş. O slim potlara bayıldım, kırmızısından isterim.

http://www.momastore.org/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay_Espresso%20Set_10451_10001_61199_-1_26669_26671_61200

Bu seti görünce aklıma hemen sen gelmiştin. Buna ne diyorsun? Kahve seti alacak olsam sanki daha klasik bir şeyi tercih ederim ama yine de tasarım çok hoşuma gitti. Bu arada ben de MoMa Store'un hastasıyım.

the round button said...

Beautiful photos. Thanks!

alis said...

Teşekkürler :) O set hoşmuş, evde misafire ikram ederken çok güzel olur bence. Kendim için ben de klasiklerden yanayım. Özellikle retro iskandinav porselenlerini çok seviyorum, Arabia, Sagaform gibi.

Mesela şu kırmızı slim pot'a yakışmış:
http://pinterest.com/pin/116249234102840361/
Yine retro:
http://bit.ly/Wb6V9q
http://bit.ly/SYpkRH

Bir de şu tarz çok sade ama kusursuz işçilik ve proporsiyona sahip şeyleri seviyorum, burada sırf fincan yok ama ürünlerin tamamını çok beğeniyorum:
http://store.mjolk.ca/index.php?shop=1&c=51&products_pgn=1&limit=5000

Bütün bunlar tabii bulması zor ve pahalı, o yüzden bu ara Ikea'dan aldığım şu sete taktım, bıkana kadar kahvemi bunlardan içeceğim: http://www.ikea.com/ms/media/seorange/20131/201311_Coffee_tea.jpg

Tabii bu dediklerim kahve için. Çay için çok klasik, ışık geçirecek kadar ince, yaşlı kadınların seveceği porselen takımları beğeniyorum :)

Get Together Services said...

Because the admin of this web page is working, no doubt very rapidly it will be famous, due to its feature contents.

Unknown said...

ya ama ben o chemexlere hayran kaldım!! nefis şeyler çıkıyordur ki bu makina sayesinde.. benim de kendin yap blogum var eğer ki olur da ilgini çekerse;) http://muguettt.blogspot.com

Alice said...

ne güzel bir yazı olmuş böyle :)
çay ile ilgili ne varsa güzeldir! ne demişler, a cup of tea solves everything :)

Edit: Adımı yazmayı unutmuşum :)

MNYGM said...

طريقة رش المبيدات الحشرية في المنزل
عزل الحمامات والمطابخ التخلص من الحشرات المنزلية بالوصفات الطبيعية تنظيف المطبخ وترتيبه تنظيف غرفة الجلوس تنظيف الحمامات مكافحة بق الفراش

steve said...


افضل شركات تنظيف منازل بالدمام
شركة تنظيف شقق بالدمام افضل شركة تنظيف شقق بالدمام
شركة مكافحة حشرات بالخبر شركة رش مبيدات بالخبر
شركة رش مبيدات بالدمام افضل شركة رش مبيدات بالدمام
افضل شركة تنظيف بالدمام ارخص شركة تنظيف بالدمام
شركة مكافحة الفئران بالدمام شركة مكافحة فئران بالدمام