Tuesday, February 5, 2008

Country Style Ceramics for Display - Part 1

Sergilemek İçin Kır Evi Stili Seramikler - Bölüm 1
bosluk
bosluk
Display shelves and cabinets are a very easy and pretty way to give your home a country vibe. But where to find the display-worthy items to put on those shelves? Not those silvers and crystals our grandmothers have (and we are sick of seeing). Not that those are bad, but like I said, we are going for the country style. So earthenwares, ceramics, porcelains are the best choices of material. As for forms, I can't get enough of elegant jugs, especially lots of them combined in different sizes and in a color scheme of whites & creams.
bosluk
Evinize "country style (kır evi stili)" bir hava vermek için, bu stilde objeleri sergileyebileceğiniz raflar, veya eskitme stilde hoş beyaz bir dolap kullanabilirsiniz. Peki onca rafı ne ile dolduracağız?
Anneannelerimizin vitrinlerinde duran, bizi bakmaktan usandıran gümüşler, camlar, kristaller ile değil elbette. Onlar kötüdür demiyorum, ama bizim konumuz country stili. O yüzden seramikler, toprak kaplar, porselenler malzeme olarak uygun. Form olaraksa, zarif sürahi biçimlerine bakmaya doyamıyorum. Farklı boyutlarda ve beyaz/krem renklerinin farklı tonlarında bir arada kombine edilmiş seramik sürahiler harika duruyor.
bosluk

bosluk
Beautiful white jugs.
bosluk
Güzel seramik sürahiler.

bosluk

bosluk

A slightly darker, or even colorful background color is great for making your beautiful porcelains really pop. Pastel colors, or a vibrant yellow would make a perfect background. Here we can see how each item is different.

Biraz daha koyu nötr renkler, hatta pastel renkler veya capcanlı bir sarı fon rengi olarak kullanıldığında porselenlerinizin iyice öne çıkmasını sağlar. Bu resimde her bir objenin farklı biçimlerde olduğu fon rengi sayesinde rahatça seçiliyor.

bosluk

In this part, I gathered some examples of pretty basic ceramic jugs. Just click on the links to go the the pages they're available at.

Bu bölümde klasik ve sade seramik sürahiler toparladım. Satıldıkları sayfaya gitmek için linklere tıklayın. Ben İstanbul'da böyle parçalar bulmak için Debenhams'ı öneriyorum.

Classics / Klasikler

bosluk


bosluk
Earthenware Emma Pitcher, Pottery Barn.
bosluk
Seramik "Emma" sürahi, Pottery Barn.
bosluk

bosluk
White bead pitcher by Betty Jackson.Black, availabe at Debenhams.
bosluk
Betty Jackson.Black markalı beyaz kabartmalı sürahi, Debenhams.
bosluk

bosluk

Large porcelain jug, Debenhams.

Büyük porselen sürahi, Debenhams.

boslukbosluk
bosluk

Linen small and large jugs by Denby, available at Debenhams.

Denby markalı seramik sütlük ve sürahi, Debenhams.

bosluk

bosluk

Maxwell Williams porcelain jugs, Debenhams.
bosluk
Maxwell Williams markalı porselen sürahiler, Debenhams.

bosluk

bosluk
Oyster jug by Denby, available at Debenhams.

İstiridye sürahi, Denby markalı, Debenhams'ta satılıyor.

bosluk


bosluk
Throw in some other items for some diversity, like bowls, jars, or teapots.
White ceramic storage jar, Velvet Brown.
bosluk
Biraz farklılık yaratmak için ihtiyacınıza göre farklı objeler de araya karıştırın, mesela pırıl pırıl seramik kaseler, kavanozlar ve çaydanlıklar.
Beyaz seramik kavanozlar, Velvet Brown.
bosluk

bosluk

bosluk

10 comments:

My Castle in Spain said...

Beautiful jugs...
I'm glad to see Garance in your fashion blog list. She's my favorite.
Do you speak French ?
Enjoy the day...

alis said...

Hello Lala,
Unfortunately I don't speak French, but Garance is a great blog even though all I can do is look at the photos for inspiration and admire the illustrations.
Thank you for commenting :)

Alis

J.D. Scorpio said...

Thank you Alis, for your kind words. It’s always a good feeling to be able to put even a small spark into someone’s life, I’m glad you enjoyed it. I hope you and yours have a great day and I will be popping in to visit you from time to time and you are welcome to do the same..
JD

Bronwyn said...

Lovely round-up, the white jugs are very nice, sometimes simplicity is the best.

NiNo said...

Hani birseye bakarsınız,içim açıldı dersiniz.Bu bir tablo olabilir,bir insan olabilir,bir yemek olabilir.Yada bu blog olabilir.Çok zevk aldım sayfalarda dolasırken.Sizi tıkladıklarıma götüreceğim.sevgiler,Nihan

Romany said...

I love the first picture. I wish my kitchen looked like that.
I've never really thought much of ceramic objects for the house, but I'm getting more into it now. :)
Romany
xx

Ella Gregory said...

I love all that white it is so bold and chic!

alis said...

Pastanino, güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Blog'umda yalnızca kendim çok beğendiğim şeylere yer vermeye çalışıyorum, bu kararı alırken de amacım baktıkça içimin açıldığı resimleri paylaşmak, blogumu gezenlere güzel şeyler düşündürecek malzemeler vermekti; bu yüzden yorumunuz beni çok mutlu etti, teşekkürler!

alis said...

bronwyn- I'm glad you liked my post, simplicity really can be striking when done right, I really admire ppl who rdesign interiors that radiate so much charater with so little ingredients. Thank you for comenting:)

romany - I'm only 22 so I never really put much thought into buying ceramics or decorating a kitchen either, but now that I have my own place I realize it takes time to collect items that I absolutely love, so I just started buying this type of pretty things when I see them. Thanks you for commenting!

coco- ceramic jugs alwas seemed mildand country to me, but now that you mention they're bold, well yeah They really can be, especially all white ones over a darker background maybe.. anyways, thanks for commenting :)

Love,
alis

Kursi Tamu Mewah said...

Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi