Tuesday, February 12, 2008

Color S.O.S.

Acil Renk Aranıyor
bosluk
My soul is in need of color! A very dark and dreary day, and my school project is due tomorrow (which is the reason of the lack of updates), so I can't even escape to the movies for a joy-refill. So I'm really feeling these strong colors today. At least I have my new fuchsia throw I got from Ikea to lighten me up a bit.
bosluk
Ruhum renk istiyor! Karanlık ve kasvetli bir gün, üstelik okul projemi yarın teslim etmem gerekiyor yani bu havadan sinemaya bile kaçamıyorum. O yüzden canım bugün capcanlı renkler çekiyor. En azından beni avutmak için geçen hafta son Ikea'dan aldığım fuşya kadife koltuk örtüm var.
bosluk
Image, Living Etc.
bosluk
Designer's Guild cushions have done a good job brightening up this charcoal dark room, so I'm sure they'll do wonders for my mood.
bosluk
Designer's Guild marka yastıklar bu gri, karanlık odayı renklendirmeyi başarmışlar, ruh halimi de aydınlatacak kadar güzeller. Koyu grinin üzerine canlı renkler, bir de kocaman aynalar çok yakışıyor.
bosluk
Image, Living Etc.
bosluk
I LOVE this berry colored sofa. And I love it in velvet. It looks so rich and stylish with the green lampshade and charcoal wall. Also, the cushions are really doing this beautiful berry baby justice; just the right amount of brightness.
bosluk
Bu koltuğun ahududu renginde olmasına BAYILDIM, kadife olmasına da. Yeşil lamba şapkası ve koyu gri duvarlarla çok zengin duruyor. Üzerindeki parlak yastıklar da hem rengi ortaya çıkarıyor, hm de aydınlık sağlıyor.
bosluk
Image, Living Etc.
bosluk
Louis-style chairs in cobalt blue vinyl? Why not? Great splash of color over white. That carpet and the vinyl are a very unexpected combination, yet it works great.
bosluk
Louis stili sandalyeler kobalt mavi vinil ile mi kaplanmış? Neden olmasın? Beyazın üzerinde harika bir renk patlaması olmuş. O halı ve mavi vinil beklenmedik bir kombinasyon, ama çok yakışmışlar.
bosluk

Image, Domino.
bosluk
How is such a fresh effect achieved by using so many bright colors together? I'm guessing it's because of the blank white walls and lots of light.
bosluk
Bu kadar çok canlı rengi bir arada kullanarak nasıl bu kadar ferah bir etki yakalamışlar? Bence boş beyaz duvarlar ve bol bol ışık sayesinde.
bosluk

bosluk
The pink velvet armchair looks so deliciously soft. I'm definitely going to get a major velvet fuchsia item for my home.
bosluk
Pembe kadife koltuk yumuşacık ve davetkar gözüküyor, üstelik Mudo Concept'ten. Evim için kesinlikle fuşya kadife birşeyler edinmeliyim, Ikea örtü yetmiyor...
bosluk

Image, Domino.
bosluk
I adore everything about this room, the space, walls, fireplace, mirror, sofa, and even the zebra rug. I'm normally not a great fan of zebra patterns but this one isn't as contrasting and black/white as usual. It's working great with the pink and white.
bosluk
Bu salonun herşeyini sevdim, boşluk hissi, duvarlar, şömine, ayna, hatta zebra halıyı bile. Normalde zebra desenini pek sevmem ama buradaki çok fazla siyah-beyaz bağırmıyor, üstelik pembe ve beyazlarla çok güzel uymuş. Halının koltuğun ahşap kısımlarıyla tam aynı tonda oluşuna dikkat.
bosluk

Image, Living Etc.
bosluk
Purple and yellow, two contrast colors in a neutral environment. I'm not sure if the armchair is velvet or not, but it would definitely look beautiful in velvet.
bosluk
Mor ve sarı, iki zıt renk, nötr renklerden oluşan bir paletin ortasında. Koltuk kadife mi bilmiyorum ama kadife olsa gerçekten hoş dururdu.
bosluk

Image, Living Etc.
bosluk
The mustard tones over chocolate walls. Once again Designer's Guild fabrics are responsible for this spectacular room.
bosluk
Çikolata duvarlar ve hardal tonları. Yine Designer's Guild marka kumaşlar bu odayı görkemli hale getiriyor.
bosluk

bosluk
More yellow, this time with black and white. A piece of the sun in your living room.
bosluk
Salonunuza güneş doğdu. Sapsarı kanepe siyah biyeleri ve beyaz ahşapları ile klasik tarzı üzerinden atmış ve çok özel bir parçaya dönüşmüş.
bosluk

bosluk
Colorful details: I love this pinky red chandelier. You can always count on a wall mirror to double the effect of a bold & beautiful chandelier. This works best in dining rooms.
boluk
Renkli detaylar: bu pembemsi kırmızı avizeyi çok beğendim. Böyle bir avizeyi yemek masanızın üzerine astığınızda, duvarınıza da aynı hizaya gelecek şekilde bir ayna asın. Bu sayede avizenizin etkisi iki katına çıkacak, duvarınızda ışıklı bir tablo elde edeceksiniz.
bosluk

bosluk
Turn a rusty chair into a piece of art by a lime plexyglass piece and some red ponpons and thread. Or just pass the chair and use a lime/red combo in details, such as a cushion, to brighten up your day.
bosluk
Paslı bir sandalyeyi, limon şekeri renginde bir pleksi-glas parça ve kendiniz yapabileceğiniz birkaç ponpon ve yün ipliklerle bir sanat eserine dönüştürün. Veya sandalyeyi boşverip bu cart sarı/kırmızı kombinasyonunu detaylarda kullanın; örneğin bir yastıkta.

5 comments:

Anonymous said...

çok şık tasarımlar gerçkten

Romany said...

This whole post is soo my future house ;)
But I especially love the 6th pic down - with the long, pink couch.
Great post! :)
Romany
xx

alis said...

yurtdışı tasarm - yorumunuz için teşekkürler.

Sevgiler,
alis

alis said...

romany, that one is the most glamorous from the whole bunch, definitely fit for a fashionista like yourself ;) velvet and colors, because we girls are sooo worth it :)

Love,
alis

Kursi Tamu Mewah said...

Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi