Friday, September 18, 2009

Soulmates

Ruh İkizleri
{}
{}
This shade of blue got me screaming like Samantha Jones. It's shape is almost identical to my favorite sofa, and it's in my current favorite color. When we recently went to buy a sofa for the new house, we wanted to get the Ikea Karlstad in Korndal Blue, as seen in this post of Hidden in France. Our current sofa, armchair and footstool are all off-white, almost identical to the ones in the above picture. We meant to combine those with the new blue sofa but unfortunately they didn't have it anymore. We got another color and don't regret it, it is SO comfortable.
{}
Mavinin bu tonu bana Samantha Jones gibi çığlıklar attırıyor. Mavi kanepenin biçimi benim favori kanepemle neredeyse aynı. Yeni eve kanepe almaya gittiğimizde Ikea'nın Karlstad modelinin Korndal Blue rengini almak istemiştik. Hidden in France'in bu yazısının sonunda görebilirsiniz. Mevcut koltuklarımız aynı resimdekilerin modelinde ve kırık beyaz. Onlarla mavi kanepeyi kombinleyecektik ama ellerinde kalmamıştı. Başka renk aldık mecburen ama inanılmaz rahat bir kanepe, tavsiye ederim.
{}


{}
My mom wants to put short, blue and white check curtains somewhere in the house... (Busted! Sorry mom, I guess I was only half-listening...) We have new wooden dining chairs for the kitchen and are on the hunt for cute cushions, and the style above is exactly what we had in mind, only we want patterned instead of solid. Maybe the owners of this house and us are decorating soulmates.
{}
Annem pencerelerden birine mavi-beyaz pötikareli kısa perde asmak istiyor (Yakalandım, yarım kulak dinliyormuşum sanırım çünkü nereye hatırlayamadım)... Ahşap mutfak sandalyelerine de aynı resimdekilerin modelinde minder arayışındayız, ama country tarzı bir desende. Galiba bu evin sahipleriyle dekorasyon ruh ikizleriyiz.
{}
{}
Well, the similarities end here, their house is huge. Anyone who reads this blog regularly knows my obsession with high wooden ceilings.
{}
Benzerlikler burada bitiyor. Onların evleri devasa! Bu blogu düzenli okuyan herkes yüksek ahşap tavanlara olan takıntımı bilir.
{}
{}
Oh, loving the old chest of drawers. I hereby proudly(or shamefully) announce that me and my mom picked up our first piece of reclaimed furniture (old, wooden, painted blue chair) from the garbage this month.
{}
Bu eski püskü şifonyere bayıldım. Bu vesileyle geçenlerde annemle birlikte ilk defa çöpten mobilya (eski, ahşap, mavi boyalı bir sandalye) aldığımızı itiraf edeyim. Neyseki iftar saatiydi, kimseler görmedi.
{}
{}
I'm so tempted to get a cat these days (but I realize I can't commit).
{}
Bu aralar bir yavru kediyi tutup eve getiresim var (ama sorumluluğu kaldıramayacağımın bilincindeyim).
{}
{}
Lovely display of fancy cookbooks. I'm not too much into cookbooks but I have my heart set on this one for both reading and as eye candy:
{}
Şık yemek kitaplarını sergilemek için iyi fikir. Yemek kitabı merakım yoktur ama hem okumak, hem de güzelliğine tav olduğum için şu kitabı çok istiyorum:
{}
{}
Miss Dahl's Voluptious Delights, by Sophie Dahl. I adored her grandfather, and I adore her. Be sure to watch the video where she talks about her book. I can't help but judge this book by it's cover and fall in love with it. A few pictures from inside the book:
{}
Roald Dahl'ın torunu , eskiden bir büyük beden manken olan güzel Sophie Dahl, yemekleri mevsimlere ve kahvaltılar, öğle yemekleri ve akşam yemeklerine ayırdığı, her tarifin arkasındaki hikayeyi anlattığı bir "yemek anı defteri" hazırlamış. Ömrü boyunca yemeyi sevmiş biri olarak kendi yemekle cebelleşmelerine de değinmiş. Tarifler hafif, basit ve lezzetli, tabii aralara gizlenmiş birkaç günahkar tarif de mevcut. Kitabın içindeki resimlerin muhteşem olduğunu söylüyorlar, şu alttaki resimler de bu söylemin doğruluğuna delalet:
{}
{}
{}
Thanks to everyone who still finds my blog readworthy after my many silent absences! Lazy blogger wishes you a great weekend!
{}
Tekrarlayan sessizliklerime rağmen blogumu okumaya değer bulanlara teşekkürler! Tembel blogger hepinize iyi haftasonları diler!
{}
First 6 images from Sköna Hem, the rest is from Amazon UK.
İlk 6 resim Sköna Hem, gerisi Amazon UK.

20 comments:

Malla said...

oo çok güzeldi yine güzel bi post hazırlamışsın Alisim:))

nalan said...

çöpten neler çıkıyor. alt komşum evini aldığında çıkan kiracının evde terk ettiği eşyalarını hiç bakmadan kapının önüne koymuş. enfes çerçeveli gerçek yağlı boya bir tablo dahil!
tüm utanma duyularımdan sıyrılıp kapıyı çaldım ve tabloyu atmayı düşünüyorsa almak istediğimi söyledim.
ve yaklaşık 2 yıldır salonumu süslüyor :)

alis said...

Malla - Yorum yazan ellerin dert görmesin e mi :)

Nalan - Güle güle kullan; onlar güzelim şeyleri atmaya utanmıyor, biz almaya mı utanacağız :) Props diye bir mağaza var belki duymuşsundur, onlar da sağdan soldan eski püskü puflar, koltuklar falan buluyor, güzel kumaşlarla kaplayıp fahiş fiyatlara satıyor. Artık kapı önlerine, yığınlara alıcı gözüyle bakıyorum vallahi.

Pinor Çen said...

Yaa ne kadar güzel bir evmiş. Umarım benim de böyle bir evim olur ileride =(((

Anonymous said...

Welcome back!

Meyvelitepe said...

Şükür kavuşturana. Bu arada, güya sandalyeyi kimse görmeden aldıydık:)

corine said...

This lazy blogger says: nice couch!

Ash said...

I love it!! I so want to add this to my collection!!

purple area said...

Gorgeous pics, love the white interiors!

beauty comma said...

Lazy commenter greets lazy blogger! Sorry I haven't been around lately, it's busy days... Sophie's cookbook looks delicious! Her grandfather wrote one, too (I actually think I've mentioned it to you before). It's great for just reading!
Hope you're well Alis!
Hugs,
Trudi (formerly The Deco Detective but have changed my ways...)

muralimanohar said...

Most definitely a gorgeous cookbook...I have been hearing good things about that one! :D

I love reclaiming stuff, too. Esp when the stuff comes with that perfect, pre-aged patina. :p

Down Pillow said...

Such a beautiful space!!! I love all the light that flows throughout. And, I think you could commit to a new kitty - they're actually pretty low-maintenance :)

Unknown said...

Sophie Dahl yemek mi yapıyor muş?:)) O diil de kedi olayını iyi düşün, titiz ve eşyalarına bağlı biriysen tavsiye etmem :)

Jen of MadeByGirl said...

LOVE this...I did the same as her with my books!

Jen Ramos
'Cards & Prints You'll Love...'
www.madebygirl.com
madebygirl.blogspot.com

evinkedisi said...

Biz de birkaç ay önce Ikea'nın ektorp koltuğunu ve ayak uzatma aparatı (mı denir yahu, neyse) onu aldık, o aparatların bir de altı açılıyor ve bir sürü şeyi içine alıyor haberiniz ola! Ektorp koltuk ise senin de dediğin gibi inanılmaz derecede rahat.

vintage peony said...

o kediye ne demeli.. ne tatlı bişiy o! bir de kurulmuş öyle oohh rahat rahat :)

http://interior4homes.blogspot.com/ said...

Check my christmas bargin sites.beds
gifts
Lighting
beds

Anonymous said...

AV,無碼,a片免費看,自拍貼圖,伊莉,微風論壇,成人聊天室,成人電影,成人文學,成人貼圖區,成人網站,一葉情貼圖片區,色情漫畫,言情小說,情色論壇,臺灣情色網,色情影片,色情,成人影城,080視訊聊天室,a片,A漫,h漫,麗的色遊戲,同志色教館,AV女優,SEX,咆哮小老鼠,85cc免費影片,正妹牆,ut聊天室,豆豆聊天室,聊天室,情色小說,aio,成人,微風成人,做愛,成人貼圖,18成人,嘟嘟成人網,aio交友愛情館,情色文學,色情小說,色情網站,情色,A片下載,嘟嘟情人色網,成人影片,成人圖片,成人文章,成人小說,成人漫畫,視訊聊天室,性愛,a片,AV女優,聊天室,情色

Unknown said...


ان الرائد تقدم افضل الخدمات النزلية في المدينة المنورة بارخص الاسعار يمكنك زيارة التالي للمزيد من المعلومات :

افضل شركة تنظيف منازل بالمدينة المنورة افضل شركة تنظيف منازل بالمدينة المنورة
شركة مكافحة حشرات بالمدينة المنورة شركة مكافحة حشرات بالمدينة المنورة
شركة تنظيف مجالس بالمدينة المنورة شركة تنظيف مجالس بالمدينة المنورة
شركة تنظيف بالمدينة المنورة شركة تنظيف بالمدينة المنورة

Furniture Rumah Terbaru said...

Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi