Thursday, August 14, 2008

Dreaming of: Bailey's Sofa

Hayalini Kuruyorum: Bailey's Kanepe
{}


{}
I just love the shape, elegance, coziness, and color, and even the feet of this sofa. Ok, that means I love everything about it. Future sofa, decided! It is handmade to order here, and covered with natural dyed linen. I can picture it in an eclectic luxurious place(think Thonet chairs, Saarinen tulip table, good colorful artwork on the walls, a rich, gorgeous grandfather clock, color on white embroidered cushions), a femininely decorated house(all white and patina wood, enamel jugs, fancy tea cups, galvanize buckets filled with fresh flowers), a hunter's cottage(a plaid blanket, chunky butchers' style coffee table, nice crackling fire, big furry dog), a country beach house(sea shells, pebbles, driftwood, icy blues and light grays, wicker baskets); that's how versatile it is. It is stunning...
{}
Bu kanepenin modelini, zerafetini, davetkarlığını, sıcacıklığını, rengini, hatta ayaklarını çok sevdim. Kısacası bu her detayına bayıldım. Belirsiz gelecekteki kanepem için karar verilmiştir! Sipariş üzerine elde yapılıyor, doğal boyalarla boyanmış keten ile kaplanıyor. Bu kanepeyi gözümde lüks eklektik bir mekanda (Thonet sandalyeler, Saarinen Tulip masa, duvarlarda renkli ve kaliteli tablolar, göz alıcı bir saat); feminen tarzda dekore edilmiş bir evde(bembeyaz ve patine ahşaplar, emaye sürahiler, süslü çiçek desenli çay fincanları, galvanizli kovaların içinde doldurulmuş rengarenk taze çiçekler); bir avcı klübesinde (ekose bir battaniye, ham-kaba ahşaptan bir orta sehpa, çıtır çıtır yanan bir ateş, kocaman kalın kürklü bir köpek); ve country tarzı bir kumsal evinde (deniz kabukları, çakıl taşları, denizden sürüklenip gelmiş ağaç dalları, buz mavileri ve açık griler, hasır sepetler) canlandırabiliyorum.
{}

{}
This sofa is truly stunning, and expensive.
{}
Bu kanepe tamamiyle muhteşem, ve pahalı.

5 comments:

Ova (Excuse My Reading) said...

selamlar, bloga bayıldım, özellikle de başlıgına =)

Jen (MahaloFashion) said...

that mural in the background is like nothing i've ever seen, how creative!

Jen (MahaloFashion) said...

Just saying hello and that I hoe you are well :)

didn't I leave a comment here before on alexander wang? I thought I did...strange.

Jen (MahaloFashion) said...

Oh yeah i know, I totally saved that picture of rumi she was my origional inspiration, but I had no idea it was a leotard, i don't think I could wear a mesh one too uncomfortable. Rumi is very skinny so it may be easier for her.

Furniture Rumah Terbaru said...

Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi