Monday, October 27, 2008

Updates On The Blogger Ban

Yasakla İlgili Son Havadisler
{}
From Sansüre Sansür. org:
{}
"It is now being reported by Turk.internet.com that the blocking order is related to an intellectual property infringement. Digiturk is a subscription based digital TV platform in Turkey which owns the right to transmit the live coverage of the Turkish football league games.
{}
According to the news Digiturk contacted blogger.com and requested the blog entries to be taken down but nothing was done by blogger.com and Digiturk had no other option than requesting the Diyarbakir court to block access to the two domains and their IP addresses."
{}
And the latest update on the matter, provided to me by Craft Woman:
"The verdict is being reassessed due to intensive objections rising from the community, and intensive protest calls. The Diyarbakır district attorney has objected to the verdict and has requested the lift of the ban and to grant access to all the currently banned blogs. Whether or not this objection will be accepted will probably be decided tomorrow afternoon."
{}
Fingers crossed... You, non-Turkish bloggers are also affected by the ban as your blogs cannot be accessed from Turkey as well. But don't worry, all this banning has made us, the Turkish, very tech savy. DNS settings and proxy sites are our new best friends, so we are still somehow following our favorite blogs :)
{}
PS: I apologise for my overly-negative last post, it was written in a moment of rage and despair. I am not ashamed of my country, I have confidence that this issue will be resolved soon, and am actually glad it happened in ways of raising awareness in internet censorship. Now that the people who care are heard by the authorities, hopefully the required measures will be taken to update the application of the internet laws.
{}
Yasaklama sebebi olan bazı blog'larda Digiturk LigTV'ye ait görüntülerin yayınlanması gerekçesini duymuşsunuzdur. Craft Woman'ın umut verici yorumları sayesinde haber aldığım son gelişmeler ise şöyle:
{}
"Diyarbakır 1. Sulh Ceza Mahkemesi, 20.10.2008 tarih ve 2008/2761 esas sayı ile vermiş olduğu kararı yoğun itiraz ve yoğun telefon trafiği sebebi ile şu an yeniden incelemeye almıştır. Diyarbakır 1. Sulh Ceza Mahkeme'sinin kararına, Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı itiraz etmiş bulunmaktadır.Sayın savcının itirazı ile karar nöbetçi Sulh Ceza ve oradan da muhtemelen nöbetçi Asliye ceza Mahkemesi tarafından incelenecektir.Savcı erişimi engellenen tüm sitelerin erişime açılması amacı ile itiraz etmiştir. Umarım itirazı kabul ederler. Ancak yasağın kaldırılması yinede bir kaç günü bulur. İtiraz sonucu verilecek olan karar ise muhtemelen yarın öğleden sonraya kalır. "
{}
Bu arada bir önceki yazımdaki aşırı öfke patlaması ve negatif halet-i ruhiye için özür diliyorum, bir nevi umutsuzluk, çaresizlik anında yazdım. Ülkemden utanmıyorum, aksine seviyorum, bu yasağın da kamuoyunda bu kadar tepki uyandırması ve umursayan kalabalıkları seslerini duyurmaya teşvik etmesi açısından olumlu etkilerini gelecekte göreceğimizi umuyorum. Bu vesileyle interneti denetleyen kanunların çerçevesi daha iyi çizilir ve uygulamaları da çağdaşlaştırılır diye ümit ediyorum.

7 comments:

Anonymous said...

Bende aynen sana katılıyorum ama sinirli olmakta haklısın da. Yabancı okurlar için de yazmışsın bu açıdan da ben sana tşk ederim.

Anonymous said...

bunu onaylama e postana bak :)

Anonymous said...

This was too drastic a measure. I hope it all goes away.

Delfina ; said...

Aliiiisss,merhaba merhabaaa :) tünelsiz selam vermek ne güzelll...bir daha yasaklar olmaması dileğimle,

kucak dolusu sevgilerr

AphroChic said...

I am so glad to hear that this issue is being resolved, and that your blog will be back up soon. And don't worry, we all get a little ashamed our our countries practices from time to time. I live in the U.S., and am constantly appauled by the things that happen here. Good luck in your fight!

Anonymous said...

çok haklısın:) bir hukukçu olarak bu şekilde bir yasaklamaya gidilmesi hiçbir şeye çözüm olmayacak bunu söyleyebilirim.Ancak hakim ve savcılarımız bilişim hukuku konusunda okadar bilgisiz ki, yerel mahkemede verilen kararlar neticesinde tüm dünyaya yayını yasakladıklarını düşünen (teknik olarak bunu yapabildiklerini sanan) hakimlerimiz var:) Türk hukukunun evrenselliğinden bahsedip, türkiyeden verilen bir kararın tüm dünyada icra olunduğunu sananlar var:)

Furniture Rumah Terbaru said...

Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi