Friday, February 5, 2010

Pure Ikea

Pirüpak Ikea
{}{}
Decor blogs, please stop undermining Ikea and shove your Hollywood Regency style, foo dogs and garden stools up your..well take 'em and go. Just because you can buy it cheap doesn't mean you must throw it away after a couple of years. This is clever and simple design, good styling, good photography, and it's out there for everyone who wants to enjoy civilized life.
{}
Dear Ikea, start sending me free stuff already. Good internet marketing isn't your forte.
{}
Ev döşeyenler, çeyiz düzenler. Hakir görmeyin Ikea'yı ucuz diye. Kazıkçı ve ruhsuz Modoko'yu, rüküş saray mobilyalarını, neo-Osmanlı frapanlığını bir halt sanmayın. Maharet eşyayı hafif, zarif, basit, zekice yapabilmekte. Az malzemeyle en iyi randımanı alabilmekte. İyi styling ve iyi fotoğraflarla sunabilmekte. Üstelik bunu binlerce insana ulaştırabilmekte.
{}
Türk ucuz mobilya endüstrisi ile de bir tutmayın. Terbiyemi takınıp dilimi ısırarak en iyi şekilde "ilkel" olarak tanımlayabileceğim panel mobilya ile kıyaslamayın. Rastgele delinmiş delikler, talaş dökerek takılan vidalar, beyin gücü ve zanaat gerektirmeden iki tahtayı dik açıyla çakarak elde edilen kutucuklar bence mobilya değil. Öğrenci evlerine bunlardan alıp 4 sene sonunda çöpe atmak, bu devirde küresel ısınmadan, kirlilikten şundan bundan bihaber ilkel ilkel yaşanıp gidildiğini gösterir.
{}
Ikea, cicim, sen hala bana bedava birşeyler yollamaya başlamadın mı?
{}
{}
{}
I have had my eye on this chair for a while, but I have neither a purpose nor place for it.
{}
Bu koltukta uzun zamandır gözüm var, ama koyacak yerim yok.
{}
{}
{}
Wall of greens? How pleasant. Those of you like me who cannot keep up with watering plants can try this with succulents. They're so beautiful.
{}
Yeşil duvar? Ne kadar iç açıcı. Benim gibi bitkileri düzenli sulamayı beceremeyenler bunu sukulentlerle deneyebilir. Tombul tombul pek şirin oluyorlar.
{}
All images Patric Johansson for Ikea.
Tüm fotoğraflar; Ikea için Patric Johansson.

8 comments:

EV DEKORASYON HOBİ said...

O sallanan koltuk benim de hoşuma gidiyor.Sevgiler.Aida

nalan said...

diyelim ki koltuk aldınız. kılıfı monte ediliyor. yastığın koltuğa dayandığı yere o kılıf yerine daha ucuz astar benzeri malzeme kullanılmış. göze batmayan,işlevsiz her kısımda önceden planlama yaparak masrafı kısmışlar.
montaj kısmına gelince, ilk başta gözü korksa bile insanın,şimdi sadece parçaları tutarak bana yardımcı olacak biri ile gardropları da monte edebilirim. hele bir de alet çantası aldım ikeadan sadece çekiç parasına, tam teşekküllü cevat kelle gibiyim sayesinde...

frambuazlı ruh pastasıyım said...

yatak odamizin dolap ve yatak basini ikeadan aldik hem de bayila bayila, bir de otv indirimisi vardi o zaman. montaj ekibi de istedik. geldiler 35 dakikada kurdular gittiler. ellerine saglik. minimalist zevkliler icin ikea, evimizin herseyiii:))

Knitty, Vintage and Rosy said...

i agree completely.

lisa

lale kunt said...

ah o koltukta benim de gözüm var, üzerine kıvrılıp kitap okumayı hayal ediyorum. düşünmesi bile güzel :))

Kohli said...

So I like IKEA as much as the next person, however there are some issues that I have with their products. I think that if you pick and choose you can for sure get good style and something well made as long as you are not purchasing things like dressers. We have three, all different styles, from our college years and they are all a hot mess. On the other hang I have several accessories, kitchen items and shelves that are great. So for small stuff go ahead but investment pieces more of an investment might be needed for craftsmanship reasons. Cheers

Shalum said...

what a lovely shelf.

down bedding said...

You should find a purpose & place for that chair - love it :)