Sunday, February 6, 2011

Fluoro Pink On Grey

Floresan Pembe ve Gri
{}
{}
{}
{}
{}
These beautiful photos are for people other than me; people whose homes aren't under renovation, whose stuff aren't stuffed in boxes, covered in plastic and a thick layer of dust. I'm psyched about finally taking the step to make my apartment my own (it used to be my parents'), but it gets worse before it gets better, right? Right?? I considered taking before shots but after I took down the pictures on the walls, the soot stains were just too horrible to be documented. Even with the dust and the plastic, I'm so relieved to have given a lot of the excess stuff away. Clothes, technologically challenged computers, furniture (including my bed, which is why I'm non-sleeping on the couch right now), books (though I still own a life supply of books, most of them previously belonging to me parents and my grandfather) are now happy in their new homes and I'm enjoying the open space and have no intention to fill it back. I'm still shocked about how stuff can be accumulated over the years; this experience has really taught me the importance of spring cleaning! My laptop is jealous of the apartment and wants to start fresh too, making my life miserable in the meantime. Expect updates to be scarce.
{}
Bu güzel fotoğraflar başka insanlar için; evleri tadilatta olmayan, eşyaları kutularda, naylon örtülü ve bir parmak toz altında gömülü olmayan insanlar için. Yer yer dökülen ve ailemin eşyaları ile dolu evimi kendime ait hale getirmek için nihayet kolları sıvadığımdan dolayı çok heyecanlıyım. Ailecek seferberlik halinde işe koyulmuş durumdayız. Önce/sonra karşılaştırması yapmak için "önce" fotoğrafları çekeyim dedim ama yatak odamın duvarındaki resimleri sökünce karşılaştığım is dikdörtgenleri (yoksa utanç kareleri mi demeliyim?) beni deklanşöre basmaktan alıkoydu. Badana boya güzel ama beni en çok rahatlatan evdeki fazla eşyayı ayıklamak, vermek, atmak oldu. Eşyalar yeni evlerinde mutlu, ben de kendi boş evimde. Bu satırları da yatağımı dahi vermiş olduğum için uyuyamadığım koltuktan yazıyorum. Pılı pırtı, mobilyalar, kitaplar (gerçi halen ömür boyu yetecek kadar kitabım var ailemden kalan), dergiler, teknolojinin gerisinde kalmış elektronikler, daha neler neler gitti. Oh be! Bahar temizliğinin anlam ve önemine bilahare değineceğim. Bu arada ev hediyesi geleneği kalksın artık, zevkime uymayan bir sürü atsan atılmaz satsan satılmaz objeyi ne yapacağımı şaşırdım. Ev hediyesiyle geleni kapıdan çevirme kararı aldım. Herkes birbirine çikolata götürsün, zira şu uğraşlar sırasında enerji ve mutluluk ihtiyacım için ne kadar çikolata yediğimi bir ben biliyorum bir Allah biliyor. 


Laptop'ım da temiz bir sayfa açmak istiyor sanırım, durumu kritik. Gözleriniz reader'larda kalmasın, post imkanlarım çok kısıtlı.
{}
1 From the new collection by Scholten en Baijings for HAY, 2-3 styled by Tina Hellberg, photographed by Magnus Anesund for Elle Interiör, 4 styled by Tina Hellberg, photographed by Per Ranungs for Elle Interiör.

7 comments:

Michelle said...

I'm looking so much forward to see your apartment when it is done!

Brad Fallon said...

Love those plants!

Berceste said...

Her ne yaparsan yap, is izi kalacaktir, o yuzden elin geri cekilmesin :)

Ev hediyesi, dugun hediyesi olarak kullanilmayan, zevkine uymayan, atsan atilmayan, satsan satilmayan(Ingilizler olsa, hemen ebay'e havale ediveriyorlar, onlarda da Christmas hediyesi sorunu var :P) esyalar icin kesinlikle sana katiliyorum :) Bizde de onlardan cok var ve onun hatirasi, bu gorurse darilir vs derdinden evde onlar oturuyor, biz seyrine bakiyoruz :(( Ama kitap denince, sesim kesiliveriyor, onlara kiyamiyorum iste :((

Eh kolay gele, hersey gonlunce ola :)

modafobik said...

Çok güzel görseller yahu! :)

MiskinKek said...

Pembe ve gri uyumunu oldu bitti severim. Çikolata kısmına katılıyorum, çok hediyem durur bir yerde kutusuyla. Oysa çikolata olsaydı durur muydu hiç ^^

Dylana Suarez said...

Beautiful! Lovely blog!

xoxo,

colormenana.blogspot.com

alis said...

Michelle - Thanks so much! I hope it turns out good enough :)

Berceste - Öyle de alınan kişinin zevkiyle, eviyle alakasız şeyler geliyor ki "düşünmüş de almış" demek içimden gelmiyor. Adet yerini bulsun diye alındığı belli olan şeylere hiç acımam, ama ince düşünceyle alınmış şeyler eskise de elden çıkarırken insana çok koyuyor. Anılar eşyalarda değil, kafamızda diye diye sadeleşmeye çalıştık.

Modafobik- Beğendiğine sevindim :)

Mis Gibi - Eskiden hediye madlen çikolata gelirdi, misafire falan çıkarılırdı :) Şimdi çikolatalar da bir güzelleşti, ömürleri iyice kısaldı!

Dylana Suarez - Thank you!