Sunday, April 10, 2011

Whatroom?

Ne Odası?


This "boot room" is from a Georgian house in Somerset, England, restored bythe wonderful Ilse Crawford. I love the work of Studio Ilse, but this one just didn't appeal to me. The room above was the only one that caught my eye with the hand-printed wallpaper by Marthe Armitage, and I like the idea of a peg rail, but the purpose of the room is a bit odd. What is a boot room anyway? Why would anyone use that toilet in a house that big? I wish this was a laundry room instead.

Yukardaki "boot room" (Çizme odası? Kalkış odası?) Georgian olarak adlandırılan İngiliz stilinde, Somerset İngiltere'de bulunan bir evden. Evin onarım ve dekorasyonu İngiliz tasarımcı/kreatif direktör Ilse Crawford tarafından gerçekleştirilmiş. Studio Ilse'den çıkan her işi hayranlıkla takip ediyorum ancak bu ev bana hiç mi hiç hitap etmedi. Buradan evin tamamında klasik ve modern parçaların nasıl harmanlandığına siz de bakabilirsiniz. Üstte görülen oda dikkatimi çeken tek yeri oldu, Marthe Armitage el baskısı duvarkağıdı ve kullanılan "peg rail" (genelde duvar boyunca uzanan, üzerinde askılar bulunan ahşap parça, aslen Shaker evlerinde görülür) hoş. Fakat odanın işlevi bir türlü aklıma yatmadı. Bot odası da nedir yahu? Tuvalet, paltolar falan, fazla şık döşenmiş bir küçük tuvalet/yüklük gibi bence. Koca malikanede kim, niye o tuvaleti kullansın? Çamaşır odası yapsalarmış bari.


Late edit: Pardon my ignorance, I now know a ground floor lavatory, possibly also used for storing coats such as this one is called a "cloakroom" in the UK. If anyone from the UK is reading this, you must think I'm so weird for not knowing this until now. And I think you guys are adorably quirky :)

Image from NY Times via David Report.

3 comments:

magicalphoenix said...

"Mud room" demek isteniyor olabilir, çamurlu çizmeler ve üstbaşla gelince soyunup dökündüğün yer hani. Duş olduğunu görmüştüm böyle odalarda, tuvalet acil durum için herhalde:))

alis said...

Mud room gibi de değil bence çünkü yerler parke. Çamurlu çizmelerle parkeleri batırdıktan sonra ne anladım o mud room'dan? Duş resimde göremediğimiz bir noktada vardır belki ama dediğim gibi oraya kadar girdikten sonra çizmeleri duşta yıkamanın manası yok.

Yalnız ev koskoca malikane olunca dışardan gelir gelmez kendini tuvalete atmak zor oluyordur, girişte tuvalet mantıklı geldi şimdi :)

Berceste said...

Ben tuvalet odasi derdim bu sartlar altinda ;-) Yalniz cok kasvetli! Powder room da bana sacma gelir. Makyaji sevmedigimden mi acep :)