Wednesday, January 18, 2012

House of Teal


The designers behind Dimore Studio, Britt Moran and Emiliano Salci have taken a Milanese palazzo and made it their home/studio. It's a cold looking space, quite elegant, very original. I'm a bit tired of beautiful yet look-alike spaces so it is a breath of fresh air for me to see this. It's also interesting to see my second least favorite color (after orange) -teal- looking rather fabulous. I'm particularly taken by the beautiful carpet seen in the photo above. It reminds me of blue and white china. The coffee table I also find gorgeous.

Dimore Studio'yu oluşturan tasarımcılar Britt Moran ve Emiliano Salci, Milano'da bir palazzo alarak buranın alt katını stüdyo, alt katını ise evleri olarak düzenlemişler. Soğuk görünümlü bir mekan burası, oldukça zarif, epey orjinal. Güzel lakin birbirinin aynısı mekanları görmekten sıkıldığım için bu fotoğrafları görmek bana nefes aldırdı. Ayrıca turuncudan sonra ikinci en sevmediğim renk olan, tavus kuşu yeşili olarak nitelendirebileceğim bu rengin güzel kullanımını görmek ilginç oldu. Üstteki fotoğraftaki halı sanırım evdeki en hoş detay; bana mavi-beyaz Çin porselenlerini anımsattı. Sehpayı da çok güzel buldum.


More teal details in the bedroom. Notice how the wall is painted black up to a certain height as skirting.

Yatak odasında tavus kuşu yeşili teması devam ediyor. Süpürgelik yerine duvarın belli bir yüksekliğe kadar siyaha boyanmış olmasına dikkatinizi çekerim.


I have only posted my favorite images, you can see the rest at Yatzer.

Buradakiler yalnıca favori fotoğraflarım, gerisi Yatzer'de.

Photos by Emanuele Zamponi for Yatzer.

2 comments:

Unknown said...

Beautiful!! I just to know your blog today and I like it!! I´ll follow your clue :D
Very original and positive post!!
Kisses from Madrid ♥ ♥

Yasemin said...

Harika... Paylaşımlarınız için tebrikler ve teşekkürler. :)