Tuesday, April 29, 2008

OMG!

AMAN TANRIM!
BOSLUK
I applied for my dream job about 2 weeks ago and I've been stressing about it ever since. I've been borderline OCD with my mail-checking and phone-grabbing. I was thrilled that they called me for an interview! I was even more thrilled when they called me for a second interview! And guess what, I GOT IT! Yes, I did the victory dance (which pretty much looks like a witch belly dancing gleefully around a boiling cauldron) and a tam-tam victory tune of my own. People, do the visualizing thing, it really works. This will be my first job ever, and I can't even believe such a dreamy position for a product designer was even available in Turkey, let alone me getting it. Now excuse me, I have more dancing to do, and also a lot of wardrobe planning since I have worn my only two work-appropriate outfits for the interviews, lol. I wish everybody a hundred times more of the happy state I'm in now :)
BOSLUK
Rüyalarımın işine yaklaşık 2 hafta önce başvurdum, o zamandan beri stresten kendi kendimi yemekteyim. Hatta 10 dk.'da bir e-maillerime bakma ve telefona koşma gibi davranışlarım sınırda obsesif kompulsif niteliğe ulaştı. Dolayısıyla beni görüşmeye çağırdıklarında havalara uçtum! Akabinde ikinci görüşmeye çağırmaları ise hem stres seviyemi hem de sevincimi ikiye katladı. Veee sonunda bugün: İŞİ ALDIM! Evet, zafer dansı yaptım (ki bu dans bir cadının fokurdayan kazanının etrafında neşe ile göbek dansı yapmasını andırıyor) , ve tabii kendi uydurma tam-tam zafer müziğimi de. Bu ilk işim olacak, Türkiye'de bir ürün tasarımcısının rüyalarını süsleyecek böyle bir işin varlığına inanmakta bile güçlük çekerken böyle bir işe sahip olduğum için şükürler olsun. Şimdi izin verirseniz biraz daha dansetmem ve kendime bir tasarımcıya yakışır bir iş gardrobu planlamam gerekiyor :) Herkese şu an yaşadığım mutluluğun binlerce katını diliyorum :)

17 comments:

Anonymous said...

Wonderful! Congratulations!

ışıl ışıl said...

Kutlarım, hayırlı olsun. Ayrıca bir insanın sevincinden kabına sığamadığına tanık olmak da çok hoş bir duygu. Teşekkürler.

Siljesfashion said...

Congratulations!! How great.

Ella Gregory said...

I'm borderline OCD about stuff like this too
Well done!!!

geri hirsch said...

congratulations!

blah said...

Oh Alis! This is FABULOUS NEWS!!! I am SO PLEASED for you - tho dont worry now if you dont have so much time for blogging - we're all still here when you do! Hugs bug and well done!

Felicity

{this is glamorous} said...

omg! Congratulations!!!! Such wonderful news! So happy for you :)

Baris said...

Congratulations!!!

My Castle in Spain said...

Hi Alis!
All my congratulations to you !!! and keep up dancing girl....
:-)

Richel said...

congratulations!

Raych said...

That's great! I'm so happy for you! Hard work always pays itself off.

aizat.cinta.goddess said...

congratulation!!

you must be over joyed!!

good luck on your future!!

i hope i can see ur product design on my country..or you can upload it on your blog

pelince said...

Alis tebrik ederim,ingilizcem çok kötü olsa'da senin bloğun farklılığı beni hep sana doğru çekti.:)
İsetediğin başarı hep seninle olsun.

{this is glamorous} said...

Congratulations, Alis! How exciting! Best wishes with your new job {and with the work wardrobe shopping :)

alis said...

Thank you everybody! It's been two weeks since I started the job (one was in training) and so far I got to go to a great home textiles show. I'm still in the learning-the-company phase, but I'm sure I'll be swamped with work pretty soon. Thanks everybody for your support :) Love you all!

Teşekkür ederim! İşe başlayalı 2 hafta oldu, henüz şirkete-ayak-uydurma aşamasındayım ama yakında başımı kaldıramayacak kadar yoğun olacağım herhalde. Olsun, sevdim bu işi. Desteğiniz için teşekkürler, seviyorum sizi :)

Asortik Krep said...

Geç kaldım belki ama hayırlı olsun demek istedim :)
Böyle bir işi alabilecek niteliklere sahip olmakta güzel bir şey..Bunu yazmayı unutmuşsunuz bence :)

Anonymous said...

瑪瑪米亞,達文郡,咖哩媽髻,海鮮餐廳,斑鳩,,日本,哈士通,咖啡,咖啡餐,玫瑰園,中國,九月,咖啡,料理,台灣,杯子,串燒,牛仔,法國,西餐,犁舍,雲海,LA,馬路,沙發,馬路,咖啡館,炭烤,日本料理,捷克,卡利,波希米亞,音樂餐廳,咖啡,康橋,75,階梯,大蒜,王牌咖啡,王品,朋友,鴛鴦火鍋,麻辣,蕃茄,咖啡,牛排館,旅行,日本,啤酒,喜憨兒,西貢咖啡,石階,屏東,好玩,地方,中部,雲林,基隆,中壢,南部,旅遊,台中,旅遊,台中,一日遊,台南,新竹,一日遊,宜蘭