Wednesday, December 8, 2010

The Good, the Bad, and the Ugly

İyi, Kötü, Çirkin
{}
{}
Well, ugly isn't allowed in this blog but I'll let bad in for once. I'll start with the good. For a fistful of dollars you can acquire a simple gorgeous bedroom, with the lack of a headboard making it even more stylish. Note the artwork above the bed compensating for it. I love the shape of the stool beside the bed.
{}
Bu blog'da çirkine yer yok ama bu seferlik kötüye izin vereceğim. Önce iyi ile başlayalım. Bir avuç dolara sade ama mükemmel bir yatak odası oluşturabilirsiniz. Yatak başının eksikliği odanın stil sahibi halini arttırıyor. Zaten yatağı üzerinde asılı resim onun boşluğunu dolduruyor. Ben yatağın yanındaki taburenin biçimini de çok beğendim.
{}
{}
This one doesn't even have proper flooring or a light fixture, but if stylishness is in you, it still shows. Just like the first room, this one has black & white artwork, this time resting beside the bed. And again a very beautiful stool serving as a nightstand.
{}
Bu odada yer döşemesi ve aydınlatma elemanları bile göremiyoruz ama siz stil sahibi biriyseniz bu sade bir odada bile kendini gösteriyor. Tıpkı ilk odadaki gibi bunda da bu sefer yatağın yanında dayalı olarak siyah beyaz bir resim var. Ve yine güzel bir tabure yatağın yanında sehpa olarak iş göüyor.
{}
{}
Same room as above, view from the front.
{}
Yukardaki odanın önden görünüşü.
{}
{}
And now for the bad. I'm sorry to say the only things missing from those makeshift headboards are the names of the recently deceased. If you are longing for a headboard, take note from the good examples in this post and use artwork instead of gravestones.
{}
Sıra geldi kötüye. Bu uydurma yatak başının tek eksiği yakın zamanda hakkın rahmetine kavuşmuşların isimleri. Bir yatak başınız olsun istiyorsanız tahta mezartaşları yerine üstteki örnekleri feyzalarak çerçeveli bir resim kullanmanız daha hayırlı olur.

Photos 1 via Designfragment and Emma's, 2-3 Lotta Agaton, 4 Marie Claire Maison via Emma's.

4 comments:

samantha ramage said...

none of these are ugly at all!

love all the inspiration from your blog!

xo
sami

elissa, ebb & flow said...

hahah i love it. they do look like headstones!

alis said...

sami - Thank you :)

elissa - Yes, rather unfortunate! :)

Furniture Rumah Terbaru said...

Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi