Tuesday, January 15, 2008

Mix & Match, Style Catch

Karıştır, Yakıştır, Tarzını Oluştur
bosluk
Bütün ünlü tasarımcıların zaman zaman tekrarladığı bir sorudur "Yeni bir sandalye tasarlamaya gerçekten ihtiyaç var mı?" sorusu. Yine de hepsinin eserleri arasında en az bir adet sandalye tasarımı bulunur. Dünyada belkide yüzbinlerce farklı sandalye varken, yemek odanıza aynı sandalyeden 8 tane koymak büyük bir kayıp değil mi? Farklı model sandalyeleri bir arada kullanmaya ne dersiniz? Üstelik bu şekilde yemek odanıza tarz katabilir, evinizde kullanacağınız farklı stilleri birbirine bağlayabilir ve sizi anlatan bir dekorasyon yaratabilirsiniz. Üstelik beğendiğiniz birkaç model sandalye arasında karar verme zorluğundan kendinizi kurtarmış olursunuz. Bu tarzı uygulamak için benim en beğendiğim yöntem eski-yeni veya tasarım-anonim kombinasyonları.
bosluk
"Is there really a need to design a new chair?" is a question repeatedly asked by famous designers, and yet they all have at least one chair design in their portfolios. There are maybe thousands of different chair designs in the world, so isn't it a big waste to use 8 of the same chair in your dining room? How about combining different chairs? This way you can multiply the style factor of your dining room, blend the different styles in your home, and have a decor that reflects your personality. Besides, you will be saving yourself the trouble of deciding between the chairs you like. You can achieve great combinations with mixing old/new, designer/anonymous, or different materials.
bosluk

bosluk
Bu resimde duvarın çok yaratıcı, lambanın da şeker gibi olmasının yanısıra ahşap ve plastik sandalyelerin birlikte kullanımı harika olmuş. Sırf plastik sandalyeler kullanılmış olsaydı alelade bir mutfak masası gibi gözükebilirdi.
bosluk
Ok, the wall is fabulous, and the lamp looks like glazed candy, but would this room really look as gorgeous and chic if the chairs were all plastic?
bosluk
bosluk
Bu harika kombinasyonun tek bir dezavantajı olabilir; o da Thonet'leri kim kapacak diye evde tartışma çıkması ihtimali. Yine de ben o zerafet timsali beyaz sandalyeye de razı olabilirim.
bosluk
The only downside of this combination could be the fight over who's going to sit on the Thonets. I guess I could settle for that elegant white chair.
bosluk
bosluk
Modern sandalyelerle kullanılmış bir Thonet bu mutfağı kesinlikle stil basamaklarında yukarı taşıyor. Aslında sanırım Thonet'in adapte olamayacağı bir dekor yok, onu bunca yıldır en çok kullanılan sandalyeler listesinde tutan da bu özelliği, o modern bir klasik.
bosluk
You can always count on a Thonet for that last touch of style. Actually, I don't think there is a decor in this world that a Thonet cannot adapt, that's the reason why it is still one of the most preferred chairs; it is a modern classic.
bosluk
bosluk
Country stili bir masa, ahşap sandalyeler ve Philippe Starck tasarımı "Ghost(hayalet)" sandalye. Bu sandalye de formunda eskiyi, malzemesinde yeniyi barındıran, bu şekilde herşeyle uyabilen bir tasarım. Evet ucuz değil, ama eskiciden bulacağınız alelade sandalyerin yanına ekleyeceğiniz tek bir "Ghost" yemek masanızın çehresini tamamen değiştirir. Zaten bence kimse bu kadar özel bir sandalyi takım halinde kullanarak aşırı doz yapmamalı yoksa çok özenti ve mağaza gibi duruyor.
bosluk
A country style table, wooden chairs and the Philippe Starck "Ghost" chair. I suspect that this chair also goes with anything thanks to it's classical shape and very modern material. Yeah it's not cheap, but it would really elevate the whole look of the other chairs you can score from a flea market. Besides, I think a distinctive chair like "Ghost" looks pathetically vulgar when overdosed, which is when used as a set of 8. Who wants to dine in a room that looks like a store?
bosluk
bosluk
Rustik tarzda bir yemek odası. Çıplak ampüller, düğümlenmiş kablolar, basit ahşap ve teneke sandalyeler, ve o enfes güzellikteki eskitilmiş masa biraraya gelince sade, kırsal ama kişilikli bir etki yaratmışlar.
bosluk
A rustic dining room. The bare bulbs, knotted cables, shaker-esque and tin chairs, and that beautiful table go so stylishly well together.
bosluk
bosluk
Bu sandalyelerin hepsi ahşap ama hepsinin modeli birbirinden farklı. Sanki ev sahibi beğendiği bütün modellerden birer tane almış; iyi de yapmış.
bosluk
All wooden chairs but each a different design. It looks very casual-cool, as if the owner of this house bought 1 of every chair s/he loved.
bosluk
bosluk
Böyle bir karışım beceri ister, bir çok farklı tarz ustaca birleştirilmiş. Yine masaya dikkat, galiba sandalyelerin karakterlerini öne çıkarmak için masaların daha ham bir görünüme sahip olması gerekiyor. Bize göre hava hoş, masayı marangoza yaptırıverip bütçenin geri kalanını Panton sandalyeye aktarabiliriz böylece. Tabi bu dekoru bu kadar muhteşem yapan aynanın da hakkını yememek gerek.
bosluk
This kind of mix & matching takes some advanced skills, the different styles are blended masterly. The table is again very rustic, which is great because this means we can have it cheaply made, and then blow the budget on the Panton chair. Of course, that glorious mirror in the background deserves credit as well...
bosluk

bosluk
Panton sandalye, ahşap masa ve beyaz sandalyeleri odanın modern dekoruyla uyumlu hale getirmiş. Bazen dergilerde bir masanın etrafında 10 tane Panton sandalye görüyorum ve bence çok kötü duruyor. Böyle güçlü tasarımları tadında bırakmak onların heykelsi özelliklerini daha güzel vurguluyor.
bosluk
The Panton chair connects the wooden table and the other chairs with the modernly decorated room. Sometimes I see dining rooms in magazines decorated with 10 Panton chairs, and I think it looks awful. Using only one statuesque design object in a decor works better for accentuating it's monumental properties.
bosluk

Buradaki Bertoia tasarımı tel sandalye ve Arne Jacobsen tasarımı "Series 7" sandalye gibi tasarım klasiklerini de bir arada kullanabilirsiniz. Bu şekilde yemek odanız tamamlandığında elinizde bir kıymetli sandalye koleksiyonu olur! Bu sandalyeler bütçenizi aşıyorsa üzülmeyin, bunlar mobilya tarihinin en çok taklit edilen sandalyeleri oldukları için benzerlerini bulmanız çok kolay. Hatta bir sürü sandalye yerine masanın bir tarafında sedir de kullanabilirsiniz. Bu resimde renkler ve materyaller birbiriyle uyum içinde, sandalyenin mavisi ve yastıkların içindeki maviye dikkat.

You can also combine different designer chairs like the Bertoia wire chair and Arne Jacobsen "Series 7" chair here, and when your dining room is complete you can end up with a design classics collection! Don't worry if these chairs are way over your budget, because you can find knock-offs of designer chairs anywhere (if you feel ok using them). You can also use a bench instead of many chairs. In this room, the colors and materials tie everything together.


bosluk
Farklı modelleri beraber kullanmak size karışık geliyorsa aynı sandalyenin farklı renklerini bir arada kullanarak evinize renk katın.

If you feel it's too over the top to use different chairs, you can opt for different colors of the same chair, in this case the "Series 7" chair again.
bosluk


Eero Saarinen tasarımı "Tulip(lale)" sandalyeler, beyaz bir bank ve renkli desenler. Sonuç: modern dokunuşlu kişilikli bir oda.

The Saarinen "Tulip" chairs, a bench, and colorful patterns. Another stylish room with a modern twist.

Duvarların yeşiline pek bayılmadım ama Eames sandalye ve Ikea'dan bulabileceğiniz masa ve tabureler bir ofis veya ufak bir mekanda kullanışlı olabilir. Yalnızken yayılırsınız, konuklar gelince tabureleri kullanırsınız, ayrıca bu tabureler boşken sehpa işlevi de görür.

I'm not delighted by the green walls, but the Eames chair and Ikea stools combined with that table would work great in an office or any small space. You can use the stools as coffee tables when you're alone.

Klasik bir görünümden hoşlanıyorsanız beyaz bir bambu sandalye sizin için yeterince farklılık yaratacaktır. Aslında bu model sandalyeler canlı renklere boyandıklarında da hoş duruyor, bu şekilde daha baskın dekorasyonlara da uyum sağlayabiliyorlar.

If you're into the classical look, the white bamboo chair will create enough diversity in the room. Actually, these bamboo chairs work in every color, I'm pretty sure they can adapt to edgier styles as well.

Farklı sandalyeleri karıştırma mantığını bahçenize de taşıyabilirsiniz. Beyaz ve kahve farklı biçimlerdeki sandalyeler sofraya yumuşak bir hava vermiş, şık olmuş.

You can do the mix & match thing outdoors as well. White and brown chairs give this table a soft and country vibe.

Bu yemek odaları yazılarımın birinci bölümüydü. Gelecek sefer herkesin bıkmadan sevdiği Saarinen tasarımı masanın farklı sandalyelerle nasıl tarz değiştirdiği hakkında yazacağım.

This was Part 1 of my dining rooms post series. Next time I'll be posting different chair options for the ever-loved Saarinen table.

Images taken from Country Living, Domino and Living Etc.

18 comments:

/// said...

WOW! Look at you go! I LOOOOOOOVE love love love this post, and I adore mixing chairs. It creates the BEST aesthetic and I do it every chance I get!

GREAT post! :)

Heather Moore said...

That is a fantastic post! Totally agree with you on matters of overdose of Ghost and Panton chairs.
I found this via Another Shade of Grey.

blah said...

Oh Alis!! this is a FAB post!! There is SO much work in to to put it together - I love that last picture especially.

I'm so sorry I havent been over before this , this week - its been a bit mad with the new posts et al. Hey thanks so much for the mention on decorno - you made my day :-)

hugs and have a great weekend!

alis said...

design for mankind; thanks for your comment I'm glad you liked it! btw, I ADORE your blog.

heather moore; I didn't know about the mention on another shade of grey until you told me, and finding that out totally made my day! thanks so much! I would go in shock from all the extra traffic in my blog if I hadn't known :)

All thing bright; I only mentioned you because yours truly is one of the most enjoyable blogs out there! I have been a bit busy too so I'll be studying your new blogging tips soon, I've already briefly checked out the desire to inspire interview and what can I say, those are such helpful series of posts! I hope you had a great weekend as well :)

Anonymous said...

Here's how I'm using my Saarinen style chair:
http://www.flickr.com/photos/sosylvie/2250950368/

Leonard Koh said...

Hi!!

Thanks for your wonderful blog and this post on mixed chairs. It really inspired me that when I recently put together my new apartment, I was determined that the mix and match style was to become a central feature in it.

So thanks for the work and the inspiration. Thot I just share with you the outcome. Its not as fabulous as some of the photos you have cos I've a small apartment and I'm not very rich. But here's my humble attempt.

thanks again!

http://www.flickr.com/photos/leonardkoh/sets/72157612226823426/

Lara R. said...

"Thonet, the oldest furniture brand in the world and the German manufacturer of high-quality furnishings, is producing a simplifi ed form of bentwood and tubularsteel furniture for the Japanese retail chain Muji. The products are manufactured completely at Thonet’s headquarters in Frankenberg, Germany to the company’s customary high quality standards."

i want it! now! :D i hope they sell these in Nişantaşı Muji or the new shop in Bağdat.

arkadaşlar Thonet'le Muji birlikte üretime geçmişler! çok sevindim! Nişantaşı veya Bağdat Caddesindeki Mujilerde umarız ki satışa çıkar.. çok heyecanlandım ya!

Anonymous said...

瑪瑪米亞,達文郡,咖哩媽髻,海鮮餐廳,斑鳩,,日本,哈士通,咖啡,咖啡餐,玫瑰園,中國,九月,咖啡,料理,台灣,杯子,串燒,牛仔,法國,西餐,犁舍,雲海,LA,馬路,沙發,馬路,咖啡館,炭烤,日本料理,捷克,卡利,波希米亞,音樂餐廳,咖啡,康橋,75,階梯,大蒜,王牌咖啡,王品,朋友,鴛鴦火鍋,麻辣,蕃茄,咖啡,牛排館,旅行,日本,啤酒,喜憨兒,西貢咖啡,石階,屏東,好玩,地方,中部,雲林,基隆,中壢,南部,旅遊,台中,旅遊,台中,一日遊,台南,新竹,一日遊,宜蘭

Unknown said...

I prefer to drink te frequently because i know have many properties like preserving health and youth, also stimulate diuresis and the most important thing remove fat. So drinking tea could help you look sexy and beautiful.

buy viagra

Mando said...

Hi there,I enjoy reading through your article post, I wanted to write a little comment to support you and wish you a good continuationAll the best for all your blogging efforts.

Mebel Jepara
mebel jepara
mebel jati jepara

harga mebel jepara said...

Nice furniture, i also make the furniture , I am from jepara, please visit our web back :D

Mebel Jepara

buyket said...


شركة مكافحة حشرات بالخرج
شركة تنظيف منازل بالخرج
شركة تنظيف بالخرج
شركة تنظيف فلل بالخرج
شركة تنظيف مجالس بالخرجa片 said...

色a片
成人a片
色a片色情自拍影片庫
成人a片Live秀
夫妻做愛a片直播
免費a片下載無碼有
免費無碼a片
色a片免費看
免費無碼a片
校園美女a片影音視訊網

www.3wae.com said...

無碼a動漫
無碼a動漫
無碼a動漫
免費做愛聊天室
正妹美腿成人網站
無碼a動漫
免費av成人卡通
免費成人視訊秀
成人18h漫卡通

Toko Mebel Jepara said...

Terimakasih, artikel yang telah Anda tuliskan disini. Saya sebagai toko mebel jepara online juga pernah menggunakan merasakan hal tersbut untuk jual mebel jati. Seperti yang saya utarakan saya suka artikel blog ini dan saya gunakan untuk produk furniture jepara.

Memang bagus kalau untuk produk jual furniture jati seperti berbagai produk-produk lainya. Salam sukses....

Teak Indo Mebel said...

If you are looking for the best Furniture Jepara like me, just visit this site every day because it provides the Latest Furniture Products features, thank you

mebel jepara said...

thanks for sharing
mebel jepara
mebel jepara murah
furniture jepara
Jati Pribumi

Perfect SEO by Sharif said...

Amazing. I am impressed with your design. Your Article is helpful and design is excellent.
Blossom Furnishigns Chiavari Chairs, Chiavari Chairs Wholesale, Chiavari Chairs Manufacturer, Wholesale Tiffany Chairs in bulk, Click here, white Chiavari Chairs wholesale, Blossom Furnishings Bentwood dining chairs, bentwood dining chairs wholesale, antique thonet chairs. thonet chairs for sale. https://blossomfurnishings.com/wooden-chiavari-chairs
bentwood-dining-chairs