Friday, January 11, 2008

Chocolate and Caramel

Çikolata ve Karamel
bosluk
Birkaç gündür aklımdan çıkmak bilmeyen tatlı krizini atlatamadım, o yüzden bu resimlere baktığımda çikolatalar, kakaolu bisküviler, uzayan karameller görüyorum, bu mekanların her birine bayılıyorum!
bosluk
I can't seem to be getting over the sweets cravings I've been having, so when I look at these pictures I don't see "brown and mustard colors", I see chocolate, cocoa biscuits and caramel, and I'm loving the sweetness of these rooms!
bosluk
bosluk
Koyu renkteki nefis yer kaplamaları, muhteşem. Dev pencereler ve kitap rafları, mobilyaların güzelliği, mavi porselen vazoların birkaç yerde kullanımı, ama en çok da mekanı dolduran ışık, muh-te-şem.
bosluk
The deliciously dark floor boards are gorgeous. Gigantic arched windows, book shelves, the classic elegance of the furniture, the use of blue porcelain vases on several places, and most importantly the glorious light that fills up this space; just gorgeous.
bosluk


Picture via Cote de Texas
bosluk
Yeni Yıl Dilekleri yazımda gösterdiğm Miles Redd tasarımı yatak odasını hala arzuluyor olsam da, bu yatak odası ahşap kirişli yüksek tavanları sayesinde bir adım öne geçiyor. Bir gün böyle görkemli bir yatak odasında uyanmak istiyorum!
bosluk
Although I still covet the Miles Redd bedroom I featured on my New Year's Resolutions post, this bedroom is one step ahead because of the wooden beamed high ceiling. I want to wake up in a magnificent bedroom like this one! Please God, let this be my future bedroom.
bosluk
bosluk
Jeffrey Bilhuber tarafında tasarlanmış çok güzel bir salon. Kitaplıklar, aplikler ve resim çerçeveleriyle oluşturulan simetrik düzen, ortada asılı hayvan resimlerinin tuhaflığıyla tekdüze olmaktan çıkarılmış, sonuç; karamel duvarları sayesinde sıcak, dinlendirici bir oda.
bosluk
Very nice living room by Jeffrey Bilhuber. The bookcases, sconces and picture frames have a very symmetrical arrangement, but this symmetry is anything but dull thanks to the kind of weird animal(hippos?) paintings on the middle. The result is a relaxing, rich, warm room with caramel walls.
bosluk

bosluk
Jeffrey Bilhuber ve Annette Tapert'in kitabının kapağı, içinde kimbilir ne harika dekorasyon örnekleri vardır.
bosluk
Cover of Bilhuber's Design Basics, by Jeffrey Bilhuber and Annette Tapert. Judging from the cover, I suppose there are many great design suggestions inside.
bosluk
bosluk
Kare kare karamel duvarlar, ve yine koyu renkli ahşap parkeler. En yakın kız arkadaşınıza kahve ve terayağlı kurabiye ikram edip laflamak için hoş bir köşe. (Bu tatlı krizine biri dur desin!)
bosluk
Square patterned caramel walls and again deliciously dark wood flooring. A lovely corner to treat yourself and your best friend with a cup of coffee and butter cookies and a nice chat. (This sugar craving has got to stop!)
bosluk
Picture via All the Best
bosluk
Yine simerik bir düzenleme, bu sefer iki lamba ile. Koltuğun desenini ve beyaza boyanmış tuğla duvarı gerçekten beğendim, iç mekanda tuğla kullanımını çok seviyorum.
bosluk
Again, a symmetrical arrangement of lamps. I really do like the pattern of the armchair, and the brick textured white wall, I love interior brick walls.
bosluk
bosluk
Apartment Therapy'nin "En havalı küçük apartman daireleri 2007" yarışmasında üçüncü olan "Ron's Hotel Sweet"ten bir fotoğraf. Duvardaki ayna bir madlen çikolataya benziyor, ve odanın geri kalanı da bitter çikolata, beyaz ve siyahın harika bir karışımı. Köşede birleşen kahverengi ve beyaz duvarlar, ve çerçeve gruplaması gerçekten çok hoş.
bosluk
"Ron's Hotel Sweet", which won third place in Apartment Therapy's "Smallest Coolest Apartments 2007" contest. That mirror on the wall seriously resembles a piece of bitter patisserrie chocolate, and the rest of the room is a great mix of chocolate, white and black. The brown and white walls meeting at the corner, and the frame grouping on the white wall are really spectacular.
bosluk
bosluk
Yukarıda bahsettiğim "Ron'un Tatlı Otel Odası"ndan bir başka köşe. Koyu kahve-beyaz ağırlıklı odada turkuaz rengi detaylar çok hoş duruyor. Link'e tıklarsanız turkuazın yanısıra sarı ve gümüş detaylar da kullanıldığını göreceksiniz, bir de aslında yerde kocaman zebra desenli bir halı serili.
bosluk
Another picture from "Ron's Hotel Sweet". The room is mostly dark brown-white but the turquoise details add a nice touch. You can't see on these pictures, but if you visit the link you'll see there are also bright yellow and silver details in the room, and a large zebra rug.