Friday, April 18, 2008

Chirp, Chirp!

Cik, Cik!
bosluk
My sleeping cycle was a bit messed up lately, but I'm working on sleeping in normal hours again. It took me a week to liberate myself from my vampire habits but I have finally achieved it. I never thought I'd be so ecstatic about going to sleep at night and waking up in the morning! The biggest benefit of waking up early in spring is opening my windows and listening to birds' chirping in the fresh & cool morning breeze.
bosluk
Son zamanlarda uyku düzeni biraz tepetaklak olmuştu, ama yine normal saatlerde uyumak üzere bunu düzeltmeye çalışıyorum. Vampir alışkanlıklarımdan kurtulmak bir haftamı aldı ama sonunda başardım. Gece uyuyup sabah uyanmanın beni bu kadar sevindirik bir ruh haline sokacağı aklıma gelmezdi! Sabahları erken uyanmanın en harika tarafı da taze sabah serinliğinde penceremi açmak ve kuşların ötüşlerini dinlemek.
bosluk

Beautiful photography by Lara Robby.
bosluk
I feel like a cartoon character with all these pretty little birds making me want to sing songs of joy. In the picture above, notice that there is no mat in the artwork with white frames. The frames work as a mat on the wall that is only a few shades darker than them.
bosluk
Bu tatlı küçük kuşlar bende neşe dolu şarkılar söyleme isteği uyandırdıkça kendimi bir çizgi film kahramanı gibi hissediyorum. Yukarıdaki resimde, beyaz çerçeveli resimlerde paspartu bırakılmadığına dikkatinizi çekerim. Duvarın rengi çerçevelerden 1-2 ton daha koyu bir beyaz, bu yüzden çerçeveler paspartu etkisi yapıyor.
bosluk

Beautiful photography by Lara Robby.
bosluk
I'm loving the bright orange bird contrasting with the grey/neutral elements. The subtle mustard stripes on the rug do a great job giving this decor a citrusy freshness.
bosluk
Canlı turuncu kuşun gri elemanlarla zıtlığı çok hoş, ayrıca bu sene nötr renklerle neon renkleri kombinlemek çok moda. Halıdaki güçlükle farkedilen hardal rengi çizgilerse bu dekora turunç tazeliği veriyor.
bosluk

Beautiful photography by Lara Robby.
bosluk
Sky blue.. Blue skies.. Painting time is approaching, and I'm tempted. Can I paint some cotton clouds too? Maybe I should move to the great outdoors.
bosluk
Gök mavisi.. Mavi gökler.. Badana zamanı yaklaşıyor ve bu maviler aklımı çeliyor. Pamuk pamuk bulutlar da boyayabilir miyiz acaba? Belki de açık havada yaşamak üzere dışarıya taşınmalıyım..!
bosluk

bosluk
Photograph by Diana S. Brennan. Diana Brennan does have a shop full of beautiful photography at Etsy, and the one above is available here. Although this picture is beautiful, I am a bit bummed by the fact that this pretty little bird is actually stuffed.
bosluk
Diana S. Brennan bu fotoğrafı bir doğal tarih müzesinde çekmiş, bu ve bunun gibi birçok güzel fotoğrafını Etsy'deki dükkanında satıyor. Bu resim çok güzel olsa da resimdeki kuşun doldurulmuş olması biraz canımı sıkıyor...
bosluk

bosluk
This photograph of a nest however was taken in the nature. What a cozy home for a loving chirping couple! The pink ribbon was woven there by the bird who made this nest, how sweet is that? Photo by Diana S. Brennan, available here. Diana Brennan was mentioned on decor8, and do check out the post here because you can get 10% discount at her store if you mention decor8 during checkout.
bosluk
Bu fotoğraf ise gerçekten doğada çekilmiş. Tatlı tatlı öten bir kuş ailesi için ne sıcak bir yuva! Pembe kurdela bu sevimli yuvayı yapan kuş tarafından oraya örülmüş. Gerçek bir sanatçı! Bu fotoğraf da Diana S. Brennan'a ait.
bosluk

Styled by Camille Soulayrol, image via decor8.
bosluk
The sweetest shades green, blue and pink, with the cutest little birds on them. My love of tea sets is out of control. Sip some earl grey tea from these toy-like teacups.
bosluk
Yeşil, mavi ve pembenin en şekerli tonları ve minik kuşlar. Çay seti tutkum tamamen kontrolden çıkmış durumda! Bu oyuncak gibi gözüken setten mis kokulu Earl Grey çayı içmek harika olurdu.
bosluk


bosluk
Melamine plates by Pop Ink, available at Velocity.
bosluk
Pop Ink marka melamin tabaklar Velocity'de satılıyor.

bosluk
bosluk
Grapefruit sugar bowl, available at Anthropologie.
bosluk
Greyfurt şeklindeki şeker kabı Anthropologie'de satılıyor (maalesef Türkiye'ye göndermiyorlar).
bosluk

bosluk
Beautiful dishtowel with lovebirds, available at Anthropologie.
bosluk
Ponponlu muhabbet kuşlu kurulama bezi, Anthropologie.
boslukbosluk
This is such a cool thing by wildlife biologist Les Beletsky. It has life-like illustrations of 250 North American birds, and their songs. It isn't just beautiful to look at, but it's also a great source for identifying birds you see while taking hikes. Available here.
bosluk
Bu harika şey yabanıl yaşam biyologu Les Beletsky tarafından yaratılmış. İçinde 250 kuş türünün muhteşem ilüstrasyonları ve onlara eşlik eden ötüşleri bulunuyor. Bakmak ve dinlemek çok ilginç olsa gerek, üstelik böyle bir rehbere sahipseniz doğa yürüyüşlerinizde kuşları hem görünüşlerinden hem de ötüşlerinden tanıyabilirsiniz. Anthropologie'de satılıyor.

11 comments:

blah said...

Alis - wait until you have bebes - you'll be happy to sleep whenever!!!

Love the new header!

FASHION CHALET said...

What a cool Blog!
I love birds and I love the name of your Blog too. :)

Jen (MahaloFashion) said...

I've been obsessed with birds lately, I love the bird cups. I'm going to go look on ebay for something similar right now!

Ella Gregory said...

I don't really like birds much but all these prints are so kitch and quirky I would use them!

Siljesfashion said...

I also have a very soft spot for beautiful tea cups. They are so lovely, I could just buy tons. Loving the bird tea cups in those pastell colours!

style.street said...

i wish it was spring on my side of the world. Luckily, instead of autumn weather we've had spring like weather. I love the pictures of all the birds. The tea cups are so cute as are the pictures hanging from those clips. So lovely!

alis said...

Felicity - that's not going to happen anytime soon :) hopefully, lol. Glad you like the header, I might change it again for something more springy though :)

afficionada - Thank you for your nice comment. The name actually comes from the "mad tea party" in "Alice in Wonderland", and my nickname 'alis' is pronounced as 'alice' in turkish.

jen - great idea, so I just checked, couldn't find anything to my liking though.

coco- you're right they're a bit kisch but why don't you like birds, they're cute and tiny:) I don't like parrots though, they tease my dog, lol.

Siljesfashion- I don't know what's with me and teacups, I don't even drink from them because tea gets cold too quick, but to me they represent childhood, fairy tales, princesses; those kind of naive things.

style.street- I bet it's beautiful there regardless of what season it is(I have a major crush on australia). You had your turn, now spring is ours :)

Jen (MahaloFashion) said...

Share more beautiful things with us soon!

Unknown said...

gorgeous photography :)

Anonymous said...

瑪瑪米亞,達文郡,咖哩媽髻,海鮮餐廳,斑鳩,,日本,哈士通,咖啡,咖啡餐,玫瑰園,中國,九月,咖啡,料理,台灣,杯子,串燒,牛仔,法國,西餐,犁舍,雲海,LA,馬路,沙發,馬路,咖啡館,炭烤,日本料理,捷克,卡利,波希米亞,音樂餐廳,咖啡,康橋,75,階梯,大蒜,王牌咖啡,王品,朋友,鴛鴦火鍋,麻辣,蕃茄,咖啡,牛排館,旅行,日本,啤酒,喜憨兒,西貢咖啡,石階,屏東,好玩,地方,中部,雲林,基隆,中壢,南部,旅遊,台中,旅遊,台中,一日遊,台南,新竹,一日遊,宜蘭

Furniture Rumah Terbaru said...

Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi