Monday, June 23, 2008

An Unusual Kitchen Concept

Alışılmadık Bir Mutfak Konsepti
bosluk
Mirka McNeill Farmer has a kitchen that is not like any other I have seen before. Her success is having an open-plan kitchen and making it truly look like it's part of the living room instead of a "kitchen corner".
bosluk
Mirka McNeill Farmer'ın mutfağı, bugüne dek gördüğüm bütün mutfaklardan ayrılıyor. Başarısı şu: açık plan bir mutfağa sahip olup, onu bir "mutfak köşesi" yerine salonun şık bir parçası gibi gösterebilmek.
bosluk
bosluk
Look at how gorgeous it is!
bosluk
Bakın ne kadar gözalıcı!
bosluk


bosluk
She achieved this by: hanging very large wooden framed mirrors on the the wall behind the counter. The cabinet/drawers are made of a rich looking wood, and the gold handles really add to that rich feeling. The chrome kettle, the statuesque faucet, and everything else on the counter look like chic accessories on a living room sideboard. The fact that there aren't any wall cabinets or shelves also help.
bosluk
Bunu şöyle başarmış: Mutfak tezgahının arkasındaki duvara ahşap çerçeveli kocaman aynalar asmış. Alt dolap/çekmeceler zengin bir renkteki ahşaptan yapılmış, altın rengi kulplar da bu görünümü destekliyor. Krom kettle (su ısıtıcısı), heykelsi musluk ve tezgahın üzerindeki diğer herşey salondaki büfenin üzerine konmuş şık aksesuarlar gibi duruyor. Tabii üst dolap veya raf olmaması da alt dolapları büfe gibi göstermekte etkili.
bosluk

Ikea Förjöha wall shelves and Hjuvik faucet, as seen in the first picture. I just love these shelves, we already bought the glass ones for our new kitchen, although we aren't moving in anytime soon.
bosluk
Ikea'dan "Förjöha" mutfak aksesuarları ve Hjuvik musluk, tıpkı ilk resimde görüldüğü gibi. Bu rafları çok seviyorum, hatta henüz taşınmamıza çok zaman olmasına rağmen camlı olanlarından aldık bile.
bosluk

bosluk
This is the rest of the living room. Got to appreciate the timeless glamour of design classics such as the "Arco" lamp by Achille Castiglioni, and the "Bubble Chair" by Eero Aarnio.
bosluk
İşte salonun geri kalanı. Tasarım klasiklerinin zamansız görkemini takdir etmek lazım, tıpkı buradaki Achille Castiglioni tasarımı "Arco" lamba ve Eero Aarnio tasarımı "Bubble" (baloncuk) sandalyede olduğu gibi.
bosluk

How was your weekend? Mine was great, me and the boyfriend decided to cross over to the European side for some shopping (sale at Topshop!), walk aimlessly and gleefully at Beyoglu, and had the best ice cream ever. I had anguria (watermelon) and banana. Yumm! Finally discovered a place that makes Milan-style ice cream, I had been searching for 2 years now. Later we had a nice dinner overlooking the avenue and went to see Hulk. Also, my cousin is back from her trip to the USA today, I had told her to "bring me stuff", so I'm going to her place after work to collect my loot. I don't exactly know what she got, but I heard things about Marimekko bikinis and thrifted 50$ Marc Jacobs shoes.
bosluk
Haftasonunuz nasıldı? Benimki harikaydı, erkek arkadaşımla birlikte dolmuşa atlayıp karşıya geçmeye karar verdik. Topshop'ın indiriminden nasiplendikten sonra İstiklal Caddesinde amaçsızca neşe içinde gezindik, ve Türkiye'de yenilebilecek en harika dondurmayı yedik. İyi dondurmayı nerede duysam arar bulur peşine düşerim, Milano'da yediğim olağanüstü dondurmalardan beri hem anlata anlata herkesin kafasını şişirmiş, hem de Türkiye'de yediğim dondurmalardan tat alamaz olmuştum. Tünele doğru giderken Galatasaray Lisesi'ni geçtikten bir süre sonra (tünele daha yakın) sağda "Cremerie Milano" var, Milano stili dondurmaya nihayet kavuşmanın sevinciyle anguria (karpuzlu) ve muzlu olanlarından yedim, sonra doymayıp bir daha karpuzlu yedim. Lezzet muhteşemmmm! Nutellalı ve tiramisulu aromalarda da gözüm kaldı. Yarım saatte tadına vara vara yediğim dondurma hiç erimedi, bir damla bile akmadı kenarından, hep buz gibiydi. Ayrıca kuzenim de bugün Amerika seyahatinden döndü, "güzel bişey görürsen bana da al" demiştim, iş çıkışı ganimetlerimi toplamaya gidiyorum.
bosluk
Images, Living Etc UK, March 2008

10 comments:

Ella Gregory said...

Such a cool house, although I'm not sure I would want to live there.

Queen of Preen said...

I love it all, you have amazing taste!

Jen (MahaloFashion) said...

Hi darling
thank you for the inspiration as always
I really love the drawer set, I need one like that to fit all my stuff in!!

Richel said...

That kitchen is kind of orgasmic, I love the layout of it all.

Jen (MahaloFashion) said...

Don't worry, i'm 23 too and i'm starting to feel old!! 84 forever!

Jen of MadeByGirl said...

great post, i love the kitchen faucet...i have one of those but its slightly smaller and from IKEA.

Jen Ramos
'100% Recycled DESIGNER Cards & More'
www.madebygirl.com
madebygirl.blogspot.com

Anonymous said...

If you are looking forward to buy a hot sexy bikini online, then http://www.verysexybikini.com is the ultimate destination for you. Enter the bikini world at the website and select your bikini from a whole range of bikinis available here, starting from Barely String Bikini, Crystal Bikinis to sexy Micro Bikinis and Plus Size Bikinis.

換妻社團俱樂部 said...

線上免費看a片
免費a片AV女優
成人校園a片
a片情報站
a片貼圖區
免費a片
色女a片群
免費無碼a片
夫妻做愛a片直播
成人校園a片

lisal said...

The principle effectiveness of a residential look that can assist you always keep, ready yourself as well as cause portions diet regime as well as in order to perform like undertakings as with dishwashing.best non stick pan without teflon

Furniture Rumah Terbaru said...

Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi