Monday, December 29, 2008

Greeting The New Year With A Beautiful Home

Yeni Yılı Güzel Bir Evle Selamlıyorum
{}
You didn't think I would let this year pass without making one last post, did you? I just realized I totally missed celebrating my 100th post, and my completion of a whole year of blogging, so instead I will celebrate my 130th post along with the beginning of a whole new year. Yay, happy 130th post, blog! So in honor of this lovely occasion I present you this lovely home from the December issue of Maison Française Turkish edition.
{}
Son bir yazı yazmadan yılın geçip gitmesine izin vereceğimi düşünmediniz değil mi? 100. yazımı ve blog'umun ilk yıldönümünü kutlamayı tamamen unuttuğumu farkettim, onlar yerine bu yazımla 130. yazımı kutlama kararı aldım. 130. yazın kutlu olsun blog! Bu güzel vesile ile Masion Française'in Aralık sayısından bu güzel evi sizlerle paylaşıyorum. Aslında Maison Française yaz boyu tek tip Bodrum evleri yayınlayarak bana illallah getirdiği için almayı bırakmıştım ama bu sayı ile tekrar gönlümü kazandı.
{}
{}
The owners of this house are interior designer Isil and Tekin Kahraman, and it is located in Istanbul. Natural light is always present in this lovely home, curtains are very simple and the kitchen has a glass ceiling. All doors are also from glass to maintain light circulation.
{}
Ev sahipleri iç mekan tasarımcısı Işıl ve Tekin Kahraman. İstanbul Uskumruköy'de bulunan bu evden gün ışığı hiç eksik olmuyor, tüm kapılar ve mutfağın tavanı camdan. Perdeler de son derece sade.
{}
{}
They didn't buy any new furniture, most furniture pieces had been custom-made before they even had this house. The cream sofas are custom made, the cream coffee table with wheels is designed by owner Isil. The wooden antique pieces are mostly family heirlooms.
{}
Ev sahipleri bu ev için herhangi yeni bir eşya almamışlar, halihazırda sahip olduklarını uyarlamışlar. Eşyaların bir kısmı (örneğin krem rengi kanepeler) özel yapım, tekerlekli lake orta sehpa Işıl Kahraman'ın kendi tasarımı, antika parçalar ise aile yadigarı.
{}
{}
The floors are hardwood all throughout the house, except for under the dining table and in front of the fireplace; those places are floored with Turkish "çini" tiles. There are no carpets or rugs anywhere.
{}
Evin tamamında yerler masif ahşap parke, yalnızca yemek masasının altı ve şöminenin önü çini taşlarla döşenmiş.
{}
The tiles are such a brilliant idea. I too dislike rugs but also don't know what to do with empty looking floors. This is just perfect and beautiful. The metal lamps over the table are from Ikea.
{}
Çinileri halı gibi kullanmak gerçekten de harika bir fikir. Ben de halıları pek sevmemekle birlikte bomboş yerlerin yarattığı "yeni taşınmış" görüntüsünden hoşlanmıyorum. Bu çözüm mükemmel ve çok güzel gözüküyor. Yemek masasının üzerinde asılı metal lambalar Ikea'dan.
{}
{}
{}
Next to the fireplace is a rustic stove which works with embers from the fire, they use it for simmering tea and roasting chestnuts - there is no greater winter delight. I heard that making Turkish coffee this way results in the most perfect Turkish coffee ever.
{}
Şöminenin yanında köy usulü, şömineden közlerle yanan bir ocak var, bu ocakta kışın çay demleniyor ya da kestane kebap yapılıyor. Közde pişen Türk kahvesinin de dillere destan olduğunu duymuştum ben.
{}
{}
The sunlit kitchen is the favorite space among the household and guests. The couple bought the house when it was still a rough construction and they initially thought of building the kitchen in the middle of the house, but decided against that in order to take advantage of the high ceiling here.
{}
Günışığı dolu mutfak ev ahalisi ve misafirlerin evde en sevdikleri mekanmış. Çift bu evi alırken ev daha kaba inşaat halindeymiş ve ilk düşünceleri mutfağı evin ortasına konumlandırmakmış ancak sonra yüksek tavandan faydalanabilmek amacıyla bu fikirlerinden vazgeçmişler. Yine de salon-yemek alanı-mutfak üçlüsünü iç içe tasarlayarak bu alanlar arasında bütünlük oluşturmuşlar.
{}
{}
This is the room of their photography student daughter. The desk is from Ikea. This room has a beautiful celining as well.
{}
Fotoğraf bölümü öğrencisi kızlarının odası. Çalışma masası benim Ikea'da en çok beğendiğim masa. Bu odanın gerçekten de harika bir tavanı var.
{}
{}
The bathroom.
{}
Banyo.
{}
{}
The master bedroom. Guess what is behind the white brick wall:
{}
Ebeveyn yatak odası. Bakın o beyaz tuğla duvarın arkasında ne var:
{}
{}
{}
More views of the bedroom.
I really liked this house, you can click on the images for large views, sorry if the color is a bit yellow but I scanned them in expense of my magazine falling apart :)
{}
Yatak odasının farklı açılardan görüntüleri.
Ben bu evi çok sevdim ve ilk görüşte Türkiye'de olduğunu anlamadım. Resimleri daha büyük görmek için üzerlerine tıklayabilirsiniz, biraz sarı gözüküyorlarsa kusura bakmayın çünkü resimleri taramak dergimin parçalanmasına maloldu :)
{}
{}
I hope you had a wonderful Christmas. As you may know, we don't have Christmas in Turkey but the joyful holiday spirit has spread all the way over here too, we celebrate New Year's as a mix of New Year's and Christmas :) So for us, Christmas is yet to come! I had an "early" one last Sunday with my parents, who came over to my house, and fed me all sorts of culinary delicacies throughout the weekend. They even made their New Year's specialty; deliciously soft and smooth turkey with crunchy crumb & blackcurrant sauce. My mom also did her magic in the house and sorted out the fridge, and we discovered a bunch of forgotten apples. So yesterday I wanted to quickly sift through some apple pie recipes but ended up spending the whole day drooling at the wonderful pictures at Bread and Honey and Sweet Paul. God knows how much I love those two blogs, even though they always result in me binge eating sweet, sweet carbs of all sorts. I completely ransacked the New Year baskets sent to our office, oh well, they shouldn't have put them next to my desk, they're lucky I didn't drink the wines :) Happy New Year!
{}
Çevremden kime sorsam yılbaşında "hiiiiiç" yapacak ve evde geçirecek. Ben de evdeyim, hem zaten ben yılbaşını hafta sonu bana gelen ailemle geçen Pazar kutladım bile :) Ailem haftasonu boyunca beni olağanüstü tatlarla besledikten sonra Pazar akşamı kendi icatları gizli yöntemleriyle (gizli çünkü bu şekilde hindi tavuk butu kadar yumuşak oluyor) pişirdikleri kıtırlı-kuş üzümlü enfes yumuşacık hindi ile noktayı koydular. Annem mutfağıma "anne eli" değdirince buzdolabı toparlanıverdi ve bir sürü unutulmuş elma bulundu. Dün elmalı turta tariflerine biz göz atayım derken tüm günüm ağzımın suları aka aka Bread and Honey ve Sweet Paul bloglarına bakarak geçti. Linkler size yeni yıl hediyem olsun. Bu iki blogu da çok seviyorum, bende şeker ve karbonhidrat kudurukluğuna yol açmalarına rağmen. İşyerine gelen yılbaşı sepetlerini resmen yağmaladım ama şükretsinler şaraplara bulaşmadan sadece çikolatalara odaklandım:) Mutlu yıllar hepinize!

24 comments:

Sagır Kedi said...

Senin de yeni yılın kutlu olsun...Her şey gönlünce olsun...

Delfina ; said...

ahh aliş,nasıl güzel bir göz zevki bu böyle...çok zevklisin.oturma odasını değiştiriyorum demiştim ya,senin blogu geze geze fikir edindim,umarım çok güzel birşey çıkacak ortaya :)

mutluluk dolu yıllar aliscim sana da...ailene benden kucak dolusu sevgiler,

corine said...

Happy new year, happy one year of blogging and 100 or 130th post to you!
I discovered just this week that my grandfather on my father's side (whom i never knew) was from Turkey. I'm so excited to know about my roots, I will be reading your blog with different eyes from now on.

Malla said...

Aliscim yeni yılın çok mutlu ve güzel geçsin.Bu arada post'una son koyduğun ev çok zevkli,zevkli insanlar evlerini gönüllerince yapmışlar...

beauty comma said...

Happy New Year Alis! I'm glad I've gotten to know you=) Congratulations on your 130th post (you're about ten posts ahead of me) and may 2009 be filled with lots more just as beautiful and inspiring as last year's posts!
Hugs,
Trudi

Ps. I'm glad you sacrificed your magazine for us; I love this home - especially the daughter's bedroom!

Anonymous said...

Happy New Year! The interior photos are so stunning!

PS. I would say it's the fluidline and not me hehe also, I use a lot of different eye shadow brushes for my eyes and I find the ones by manicare and MAC blend really well and give it an airbrushed look :D

hayatadair said...

Cok zevkli bir ev,sömineli bir ev hayallerim arasinda,mutlu yillar...

ella said...

mutlu yıllar Alis, tüm dileklerinin gerçekleşmesi dileğiyle iyi yıllar.

alis said...

Sağır kedi - Çok teşekkürler hepimizin yeni yılı kutlu olsun :)

Delfina - Yanaklarım kızardı, teşekkür ederim :) Sen evini dekore ederken bol bol fotoğraf çekmeyi unutma olur mu, merakla bekliyorum :)

Corine - Thank you, happy new year to you too. That makes you at least 1/4 Turkish! In Turkey most people ask where my father/grandfather are from to determine where I'm from, so I'm sure the Turks would embrace you as a fellow citizen:)

malla- Hep beraber inşallah. Türk dergilerinde genellikle bir sürü para dökülmesine karşın aynı kalıptan çıkmış gibi evler görüyoruz, bu ev kesinlikle fark yaratmış.

The Deco Detective - That you dear it's great to know you and your wonderful blog too! If you're ten posts behind, I wish you a happy new year and 120th post to you :)

Miss Karen- Happy new year to you too, thans for commenting on your blog! Thanks for the make up tips, I'm taking notes :)

hayatadair- Sana da mutlu yıllar, gerçekten de şöminenin çıtırtısı gibisi yok, insan TV'yi falan görmüyor ateşe bakarken. Sana yeni yılda şömineli gönlünce bir ev diliyorum.

owl - Sana da mutlu yıllar, sana ve eşine yeni yılda sağlık ve mutluluk, iş yerinizdeki insanlara da akıl fikir diliyorum ;)

Mary-Laure said...

Oh Turkish coffee! I just love it.

K said...

A gorgeous home! I love it! It is so light and airy and all around adorable! Great find!

Siljesfashion said...

Happy belated New year!! Love the bedroom and the bath, so wonderful.

beauty comma said...

Hi Alis, I borrowed a couple of photos from you for today's post. Hope you're okay with that - I've linked back to you. Will you be posting some more great stuff soon?
Happy weekend!
Trudi

Alice said...

What a house! I want lo live there now!!! thank you for the post!

xoxo

Jen (MahaloFashion) said...

I love all the natural light there is nothing better then that when you are looking at buying a new home. Looking at pictures like this makes me want to buy a house, but I'm not at that point in my life yet. Congrats on your 130th post already, time flies!

Jen (MahaloFashion) said...

I also really like the look of the glasswear in the 7th picture, it looks beautiful all multi colored like that!

IKS said...

i am amazed with beauty of the interior...

a. gizem said...

gerçekten çok ozel bir evmiş alis :)
ben de çook beğendim.
sevgiler

Vera said...

What an amazing house! The tile under the dining table is a genius idea, it looks amazing. And the light everywhere.. Anyway, congrats on your 130th post, babe, and Happy New Year!

Iness said...

wow, it looks really great! thanks for sharing

ruya tabirleri said...

Senin de yeni yılın kutlu olsun

Anonymous said...

hi

Furniture Rumah Terbaru said...

Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi

Sklep z wózkami widłowymi Bydgoszcz said...

Beautiful interior