Friday, October 23, 2009

Hurrah 350!

{}
English readers, please take a few moments to visit
350.org and be informed about why the number 350 is so important for our future, and why October the 24th is very significant. The picture above is a little collage I put together to honor the day!

Bu bir davetiye – birlikte bir hareket başlatmak, küresel ısınmaya dur demeye bir gün ayırmak için bir davetiye.

İşte size dünyanın en önemli sayısı: 350.

Bir sene önce dünyanın en önemli hava bilimcilerinden NASA’nın James Hansen’i ve yardımcılarının yaptıkları araştırmalar ve çalışmalar çok önemli sonuçlar ortaya çıkardı. Eğer atmosferdeki karbondioksit miktarını 350 parça / milyona indiremezsek dünyamızın medeniyetlerin oluşmasına ve canlıların yaşamasına imkân veren yapısını tamamen kaybedeceğiz. Dünya’nın bildiğimiz Dünya olabilmesi için atmosferdeki karbondioksit miktarının 350 parça milyonun altında tutmak zorundayız.

Kötü haber; 350 parça / milyon sayısını çoktan geçtik – şu an atmosferdeki karbondioksit miktarı 389 parça / milyon. Bu nedenle kutuplar eriyor, kuraklık her yeri etkiliyor, bu nedenle sıtma gibi bulaşıcı hastalıklar yayılarak daha önce görülmedikleri yerlerde salgın haline geliyorlar.

İyi haber ise, ne yapmamız gerektiğini biliyoruz. 350 sayısını hedefleyerek atmosferdeki güvenli karbondioksit miktarına geri dönebiliriz. Bunun için en güzel fırsat bu Aralık ayında Kopenhag’da gerçekleşecek. Dünya liderleri yeni bir iklim politikası belirlemek için Aralık ayında Kopenhag’da buluşuyorlar. Bizim görevimiz liderlerimizin çevre (ve bizim geleceğimiz) için doğru kararları aldıklarından emin olmak: en yeni bilimsel bulgulara, yani 350 sayısına, dikkat ettiklerinden emin olmalıyız. Bu enerji tasarrufunu sağlayan elektronik aletler kullanmaktan bile daha önemli – bu dünyanın enerji politikalarını etkilemek için karşımıza çıkacak nadir fırsatlardan bir tanesi.

24 Ekim günü, Kopenhag’da Aralık ayında gerçekleşecek Birleşmiş Milletler çevre konferansından tam 6 hafta önceye denk geliyor. Ve 24 Ekim günü, bilim adamlarının söylediklerini dünyaya dinletmek için sahip olduğumuz en büyük ve belki de en son şans.

Amacımızı yalnızca küresel bir hareket ile gerçekleştirebiliriz – ve bu hareket çoktan dünyanın dört bir yanını sarmaya başladı. Kamerunlu çiftçiler, Çin’de öğrenciler, hatta dünya kupası kayakçıları 350 sayısını duyurmak için çalışmaya başladılar. Kiliseler çanlarını 350 kere çaldılar, Budist rahipler sırtlarını Himalaya dağına yaslayarak vücutları ile 350 sayısını oluşturdular… 350 sayısı her dilde aynı, her kültürde ses buluyor, bu nedenle bugün 350’den daha önemli bir mesaj ve bilimsel kanıt yok.

24 Ekim "350"nin önemini duyurmak için son şansımız. Ben blog'uma, Facebook sayfama bu konuda yazdım ve yukardaki ufak kolajı hazırladım. Peki siz üzerinde yaşadığınız, hergün karnınızı doyuran ve çocuklarınıza yuva olan gezegen için ne yapacaksınız?

Çevreci olmayabiliriz, çöpleri ayırmıyor, elektronikleri standby'da bırakıyor, suyu israf ediyor, etrafa zehir sıkıp canlıları öldürüyor olabiliriz. Umursamaz, veya düpedüz açıkgözlü olabiliriz. Ama bindiğimiz dalı (gezegeni!) kesecek kadar aptal değiliz... Atın bakayım o testereyi elinizden, duyuralım şu 350 parçacık meselesinin önemini.

Daha ayrıntılı bir açıklama burada.
Buradan ise blog'unuza 350 logosu ekleyebilirsiniz.

15 comments:

Meyvelitepe said...

Bu konunun önemini aslında herkesin bildiği, her 10 kişiden 7'sinin bir şeyler yapmak, yardımcı olmak istediği söyleniyordu bir yazıda.
Doğru mu acaba? Yoksa insanlar bu konuyu ürkütücü buldukları için yokmuş gibi davranmayı mı tercih ediyor? Kuşkuluyum doğrusu.

alis said...

Bir kavrayamama hali. Soyut geliyor galiba.

Sigara içenlerin çürümüş kararmış ciğer fotoğraflarına bakıp "Amaaan" diyerek içmeye devam etmesi ile aynı şey bence. "Amaaan, dünya batıyor bana ne"...

Terörist saldırısından, hastalıklardan, hırsızlardan, hatta kedi-köpekten korkuluyor ama ölüm ve gezegenin yok olmasından kimse korkmuyor anlaşılan.

corine said...

Still in Paris?

lale kunt said...

alis'cim ben de logoyu ekliyorum bloğuma, müsade edersen tıklayınca senin yazına gelsin. çok güzel yazmışsın çünkü, olur mu?

alis said...

Lalecim ben de çoğunu Meyvelitepe'den copy-paste yaparak kısalttım zaten. Logo koyduğun için teşekkür ederim, zaten senin blog'unun sağ kolonu ne kadar da duyarlı bir insan olduğunu gösteriyor :)

alis said...

Corine, hello :) Unfortunately no, I'm no longer in Paris, it was a nice(and freaking cold) 6 days there :)

Anonymous said...

瑪瑪米亞,達文郡,咖哩媽髻,海鮮餐廳,斑鳩,,日本,哈士通,咖啡,咖啡餐,玫瑰園,中國,九月,咖啡,料理,台灣,杯子,串燒,牛仔,法國,西餐,犁舍,雲海,LA,馬路,沙發,馬路,咖啡館,炭烤,日本料理,捷克,卡利,波希米亞,音樂餐廳,咖啡,康橋,75,階梯,大蒜,王牌咖啡,王品,朋友,鴛鴦火鍋,麻辣,蕃茄,咖啡,牛排館,旅行,日本,啤酒,喜憨兒,西貢咖啡,石階,屏東,好玩,地方,中部,雲林,基隆,中壢,南部,旅遊,台中,旅遊,台中,一日遊,台南,新竹,一日遊,宜蘭

Six divided by two..... said...

I love the kitchen and i love your blog. I am now a follower

http://interior4homes.blogspot.com/ said...

Check my christmas bargin sites.beds
gifts
Lighting
beds

Dalaiama said...

It's a very beautiful and sensitive collage this one you made :)

Anonymous said...

AV,無碼,a片免費看,自拍貼圖,伊莉,微風論壇,成人聊天室,成人電影,成人文學,成人貼圖區,成人網站,一葉情貼圖片區,色情漫畫,言情小說,情色論壇,臺灣情色網,色情影片,色情,成人影城,080視訊聊天室,a片,A漫,h漫,麗的色遊戲,同志色教館,AV女優,SEX,咆哮小老鼠,85cc免費影片,正妹牆,ut聊天室,豆豆聊天室,聊天室,情色小說,aio,成人,微風成人,做愛,成人貼圖,18成人,嘟嘟成人網,aio交友愛情館,情色文學,色情小說,色情網站,情色,A片下載,嘟嘟情人色網,成人影片,成人圖片,成人文章,成人小說,成人漫畫,視訊聊天室,性愛,a片,AV女優,聊天室,情色

AMIT said...

Yeah i got to know why this number is important.

fabulous lingerie

Wooden Photo Frame said...

350 is important number because several researches show that climate is changing very fast because the parts per million of CO2 in the atmosphere and that number is 350. This is the last limit of number of parts of CO2 in nature.

Unknown said...

الرائد من افضل شركات الخدمات المنزلية في المملكة وخدماتها تغطى كل المنطقة العربية للمزيد قم بزيارة
شركة تنظيف خزانات بمكة شركة تنظيف خزانات بمكة
افضل شركة تنظيف منازل بالمدينة المنورة افضل شركة تنظيف منازل بالمدينة المنورة
افضل شركة تنظيف بمكة بالبخار افضل شركة تنظيف بمكة بالبخار
شركة نقل عفش من جدة الى الاردن شركة نقل عفش من جدة الى الاردن
شركة تنظيف مجالس بمكة شركة تنظيف مجالس بمكة

Furniture Rumah Terbaru said...

Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi