Monday, November 9, 2009

Dowry of the Corpse Bride

Ölü Gelinin Çeyizi
{}
"Macabre" collection of plates by RE is made by re-firing vintage plates with new images. Via HomeShoppingSpy
{}
If Corpse Bride's marrige to the bewildered Johnny Depp had succeeded, their home would pretty much resemble these pictures. I would love to be invited to their house for a dinner party of wormy spaghetti if it were to be served with these plates.
{}
Eğer Ölü Gelin'in şaşkın Johnny Depp'le evliliği yürüseydi sanırım evleri bu resimlere benzerdi. Eğer servis bu tabaklarla yapılacaksa onların evinde solucanlı spaghetti yemeği davetine katılmaktan memnuniyet duyabilirdim.
{}
Elle Decor
{}
Anna Sui's kitchen is wonderfully goth. The backdrop of the sink, the ceiling lamp, the cabinets (note that the upper and lower cabinets don't match) and how they're modernized with the subway tiles is spectacular. You can see the rest of her house here; the other rooms are slightly (or overly) goth as well, a bit too much for my taste, but she does patterned wallpaper very well.
{}
Anna Sui'nin mutfağı harika bir gotik örneği. Lavabonun arkasındaki fon, avize, dolaplar (üst ve alt dolapların farkına dikkat) ve beyaz metro fayansları ile tüm bunların modernize edilmiş olması hayranlık uyandırıcı. Evinin geri kalanını buradan görebilirsiniz; diğer odalar da fazlaca gotik, benim zevkime göre biraz aşırı, ancak desenli duvar kağıdını kullanımı görülmeye değer.
{}
{}
The gothic style is captured here with the pirate flag, antler and the chair.
{}
Burada gotik stil korsan bayrağı, geyik boynuzu ve sandalye ile yakalanmış.
{}
{}
Check out the rest of the house by clicking the link under the picture. Although they call this a "farmhouse", it is borderline creepy and looks like one of those homes killer cults take their victims. Of course that doesn't prevent me from loving every item in this picture! What can I say, I have a dark side.
{}
Resmin altındaki linke tıklayarak evin geri kalanına bakabilirsiniz. Bu eve "çiftlik evi" demişlerse de, aslında tüyler ürperticiliğin sınırlarında geziyor. Katil tarikatların kurbanlarını götürdüğü evleri andırıyor. Tabii bu beni bu resimdeki bütün objelere aşık olmaktan alıkoymadı; ne yapayım yani karanlık bir tarafım varsa!
{}
{}
We have been wanting a giant wall clock like this for ages, but alas, it only exists in pictures. The patterned curtain is a must for a gothic atmosphere.
{}
Buradaki gibi devasa bir duvar saatini yıllardır arıyoruz ama yazık ki sadece fotoğraflarda var olduğuna artık emin oldum. Desenli perde gotik bir atmosferin olmazsa olmazı.
{}
{}
Who says Halloween decorations need to be put away immediately?
{}
Tembel aşçılar kabakları tatlı yapmak üzere bekletirlerken en azından üzerlerini boyayıp dekor olarak kullanabilirler.
{}
Anson Smart
{}
Key elements: High ceilings, stone flooring, ceiling lamp and black cookstove.
{}
Anahtar elemanlar: Yüksek tavan, taş yerler, avize ve siyah kuzine.
{}
Twig Hutchinson
{}
Although the bedside lamp is not entirely gothic, I think the wrinkly ash colored curtains around the bed are a nice touch for protection against unwanted invisible entities. (Honestly don't watch that movie Paranormal Activity, I'm scarred for life and doomed to sleep with the lights on forever.)
{}
Lambanın stili pek gotik olmasa da kırışık kül rengi perdeler istenmeyen doğaüstü varlıklara karşı güzel bir koruma oluşturabilir. (O Paranormal Activity denen filmi izlemeyin bence, bende ömür boyu ışıklar açık uyumaya mahkum olacak şekilde izi kaldı.)
{}
Stonewear skulls by mudpuppy, via Door Sixteen.
{}
Put a candle inside for enhanced effect. The gold teeth are a nice touch. This will look good on the floor next to a low coffee table, or on your mantle.
{}
Arttırılmış etki için içine bir mum koyunuz. Altın dişler de hoş bir dokunuş. Bunlar alçak bir sehpanın yanında yerde, veya şöminenizin üzerinde güzel duracaktır.
{}
Hotze Eisma
{}
How to do a textured black wall very well. I like the book holder; it looks great and it's functional for a quick glance at your cookbook without getting grease on the pages.
{}
Dokulu siyah bir duvar nasıl güzel yapılırmış görelim. Kitap tutacağını ayrıca sevdim; hem güzel görünüyor hem de sayfaları yağ lekesi yapmadan yemek kitabınıza göz atabilmenizi sağlıyor.

26 comments:

beste said...

kitap tutacagi yemek degil daha cok buyulu iksirler hazirlamak icin kullanilacakmis gibi duruyor. Tabaklar cok guzel hele cizgi film harikaydi:)Adams family ailesi icinde uygundur...

jack bespoke said...

haha so right about the corpse brides new dishwear...kinda really like the spider ones, but i know some ppl who would have much difficulty finishing their plate of food with that on the surface.

haha awesome blog by the way, my ma's an interior designer and everytime i stop and look at these i get reminded about how kickass who job is!


bespok.com

down comforter said...

Soooo not a fan of the plates - totally perfect for Halloween, though :)

alis said...

Beste, Tord Boontje'nin cadı kazanları ve ellerinden esinlendiği bir mutfak eşyaları serisi vardı, sen söyleyince aklıma geldi,

burada


Onlar da buraya yakışır:)

alis said...

jack bespoke, I know some people are grossed out pretty easily while eating. The insect ones are a bit too much, but the skull and eye usable, methinks:) Your mom does have a cool job, thank you I'm glad you liked my blog!

down comforter- As jack said, I understand, but they're for wormy spaghetti anyway, and you probably wouldn't be a fan of that either :)

Anonymous said...

Alisçim;
Bloguma birşeyler oldu ve uzun süredir seni takip edemiyordum. Takip listem silinmiş, nasıl oluyorsa... ama görüyorum ki yine formundasın shekerim. Çok hoş olmuş bu post da... Giant clock mevzusunda söyleyeceğim şudur, bakmaya devam et, mudo bir alternatif olabilir, bir de adressistanbuldaki Bekara (teyzem ordan dev gibi bir saat almıştı vakti zamanında), bir de american garage diye bir yer var çukurcumada orda da olabilir. Öperim seni...

OiP said...

O tabakları evime götürmek istiyorum:)

ja said...

what a strange blog but clever

alis said...

mügemmell, mudo'da çok saat var ama şöyle kocaman, romen rakamlı yok. Adressistanbul'daki herşey ne kadar kocaman değil mi? Oraya en son annemle gittiğimizde annemsanırım Cumba'daki çalışana bu kadar kocaman eşyaları kim nereye sığdırıyor, geçekten alan oluyor mu diye sormuştu. Onu bu soruyu sormaya iten de tahminen 3x4 m büyüklüğündeki bir orta sehpa, ve ona yakışan büyülükteki kanape ve avizeler idi:) American Garage'ı hep dekorasyon dergilerinde görüp çok merak ediyorum. Alışveriş yapmayacak bile olsam Çukurcuma'ya gitmek isterim, orayı komple çok merak ediyorum. Bu nasıl bir üşengeçlikse hiç gitmedim.

oip- Tamam, tabaklar senindir :)

alis said...

ja- Strange? How so? :) I kind of love that someone thinks my blog is strange(and clever) :)

Erin @ SYL: Slipcover Your Life said...

Ummm those dishes in the first image are beyond amazing...

http://interior4homes.blogspot.com/ said...

Check my christmas bargin sites.beds
gifts
Lighting
beds

Unknown said...

Fabulous pics, so unusual! Have a sweet day!

Bralliz said...

Hi, I just found your beautiful blog... awesome pictures uu show today :)

xxx
alice

iyilik, güzellik said...

süper bir post olmuş:)

Ellie said...

Like living on set...

Tijen said...

Ben o tabaklardan yemek yiyemezdimmmmm....

Doorstepping said...

Alis, neden yazmaya bu kadar ara veriyorsun? Mahrum kalıyoruz ama :)

Anonymous said...

AV,無碼,a片免費看,自拍貼圖,伊莉,微風論壇,成人聊天室,成人電影,成人文學,成人貼圖區,成人網站,一葉情貼圖片區,色情漫畫,言情小說,情色論壇,臺灣情色網,色情影片,色情,成人影城,080視訊聊天室,a片,A漫,h漫,麗的色遊戲,同志色教館,AV女優,SEX,咆哮小老鼠,85cc免費影片,正妹牆,ut聊天室,豆豆聊天室,聊天室,情色小說,aio,成人,微風成人,做愛,成人貼圖,18成人,嘟嘟成人網,aio交友愛情館,情色文學,色情小說,色情網站,情色,A片下載,嘟嘟情人色網,成人影片,成人圖片,成人文章,成人小說,成人漫畫,視訊聊天室,性愛,a片,AV女優,聊天室,情色

BY ANJA DENZ said...

phantastic, would like to move in this house!

new jersey personal injury lawyer said...

What wonderful interior design photos! I love the first Anna Sui collection. Everything looks so modern and artistic. Cheers to your blog.

Levinson & Axelrod said...

These sets are awesome. I like the colors!

enterrement de vie de jeune fille Paris said...

J'aime beaucoup ces photos même s'il y a du mystère bravo
Karine

executive training programs said...

Hahaha, but you know what? I like it somehow, it's kind of cute.

Wooden Picture Frames said...

I like your interior designing skills very much. You are really an awesome interior designer. In the pictures all things are looking arranged in such a good manner. All things are matching each other like the walls, furniture, tables, etc.

Furniture Rumah Terbaru said...

Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi