Monday, May 31, 2010

Pretend It's Stitched

Farzımahal İşleme
{}
{}
I have always loved cross stitches, although I will never have the patience to make one myself, I admire the texture and the appealing colors in stitched fabrics. Ikea has made a cross stitch print sofa, as you can see above. I really love the overall look of the room. The pattern of the sofa is adorable and the colors are very basic yet vibrant. By the way, stretched fabric (especially ugly ones) or plainly painted canvas displayed as art is my pet peeve but I'll let it slide just this once.
{}
As much as I like the picture above, today I had the chance to check out the sofa at my local Ikea and I'm a bit disappointed. A cross-stitch print this scale cannot fool me, it lacks the texture and warmth of the real thing. Sorry, Ikea, this one is a miss. I hope they make a cushion with this print that is actually embroidered. I'll be the first one in line to get it. Or alternatively I can wait (wait, and wait) til my mother embroiders one.
{}
Kanaviçeyi hep sevmişimdir. Kendim işleyecek sabrı hiç bir zaman bulamayacak olsam da işlemelerdeki doku ve çekici renkler hoşuma gidiyor. Ikea kanaviçe baskılı bir kanepe çıkarmış, yukardaki resimde görebileceğiniz üzere. Odanın genel görünümünü çok sevdim. Kanepenin deseni çok sevimli, renkler son derece basit ancak canlı. Bu arada gerilmiş kumaş (hele çirkin desenliyse) veya dümdüz boyanmış tuvallerin sanat eseri gibi sergilenmesi benim en sinirime dokunan şeylerden biridir ancak bu defalık göz yumacağım.
{}
Yukarıdaki resmi çok beğenmiş olmama karşın bugün mağazada bu kanepeyi bizzat gördüğümde hayal kırıklığına uğradım. Bu boyutlarda bir kanaviçe baskısı beni kandıramıyor, gerçek kanaviçe işlemenin dokusunu ve sıcaklığını yakalayamıyor. Üzgünüm Ikea, bu pek olmamış. Umarım bu desenin gerçekten işlenmiş versiyonuyla bir yastık filan yaparlar. Diğer alternatifim annemin işlemesini beklemek (beklemek, beklemek)...
{}
The "Stitch" lamp by LampGustaf however, is the real thing, and in my opinion, a hit. The color scheme they chose for the pattern is bold and beautiful, but you can always choose patterns and colors that would compliment your home. If you have the skills you can even apply the cute Ikea bird pattern on the lampshade.
{}
Lampgustaf'ın "Stitch" lambası ise Ikea kanepenin aksine, olmuş. Desen için seçtikleri renkler baskın ve güzel, ancak kendi evinize uyacak şekilde farklı seçimler de yapabilirsiniz. Hatta Ikea kanepeye yakışmayan desenin hakkını bu lambada verebilirsiniz.
{}
{}
{}

14 comments:

Malla said...

Kanaviçe sevgisi genetik olmalı:) öyle gibi.. işlenmiş çok kanaviçem var, 4 tarafı işli puf yapmak için hazırladım da daha birleştiremedim... Lamba fikri güzelmiş, .. Kanape burdan iyi gibiama gerçeğini bilemem..

alis said...

Sabır niye genetik değil? :) Kanepeyi ben de resmi ilk gördüğümde çok beğenmiştim ama bugün Ikea'da resmen sakil duruyordu.

hayatadair said...

Bir etaminci olarak ben de sevdim,ama evdeki uyuma da bakmak lazim..bir sürü cok güzel esyam var ama birbirlerine uymayinca aldigima pisman oluyorum hep :(

alis said...

Evet, hele el işlerinde illa verilen bir emek, bir manevi değer oluyor, kullanılamasa bile vermeye satmaya kıyılamıyor. Gerçi el işlemeli örtüleri falan ben kullanmaya da kıyamıyorum. Aşamadım şu huyu :)

Queen of Preen said...

I think these would be so lovely in a child's room too :)!

alis said...

Queen of Preen - I agree! I just remembered I had a couple of cross stitched cushions in my room growing up. My mom had made them when she was a young girl and I always thought about that each time I looked at them.

miami luxury hotels said...

This lamp is so pretty. It wouldn't go well with my decor, but I still like it.

nalan said...

benim de işlediğim bir kanaviçe var, mecbur çerçeveletip kullanmak zorundayım şimdi. keşke zamanında biraz küçük tutsaymışım ölçüyü, bak ne güzel değerlendirilmiş abajur başlığı olarak :(

alis said...

miami - Glad you enjoyed:)

nalan - Seninki ne kadar büyük? Aşağıdaki post'taki gibi bir puf kaplamaya yeter mi acaba, bence kanaviçe puflar da bir harika:

http://a-mad-tea-party-with-alis.blogspot.com/2008/01/warming-up-winter-nights.html

Müge Hestbaek said...

alisçiğim; sen mügeyle benim manyak birer cross stitcher olduğumuzu biliyor muydun? kafayı yemiş gibi sarıyoruz bazan...

nalan said...

:)
yok o kadar büyük değil. aslında fena da olmazdı. zemini siyah çünkü benim işlediğimin. bak şimdi. aklıma ne soktun ?
:)

alis said...

müge - Hiç bilmiyordum ve hatta şoktayım şu an :)

nalan - :) harika olur harika. Ama puf yapamasan bile asarak değerlendir, en güzel şeyler hep gözden uzakta dolaplara tıkılı kalmasın. Hatta çerçeve yerine kasnak kullanarak bile asabilirsin, Rug Company'nin sitesinde siyah zeminli şu işlemeyi buldum duvar için:

http://www.therugcompany.info/roomsets.htm?roomset_id=10013

Şuradan da onların diğer duvara asmalık işlemelerini görebilirsin, üstüne tıklayınca oda içinde resmi görülebiliyor:

http://www.therugcompany.info/wallhangings.htm#product-264

nalan said...

kesinlikle haklısın, dipte köşede beklememeli daha fazla.
gönderdiğin linkten asıl halı yapımı videous beni benden aldı :)

workplace lawyers melbourne said...

Oh my god it is classy.. my grandma used to use cross sew with i was young...it looks so good on the couch