Thursday, March 24, 2011

Home Reno Update

Tadilattan Bir Kare
{}
After / Sonra
{}
Yesterday our painter finished painting the doors white. They were a warm beige before, I didn't think they were ugly by any means but after painting the walls white the color just didn't go with the cool off white and appeared to have a yellow tint, which I didn't like. See the before picture at the end of this post. I'm very happy with the result, you can see it in the picture above. The type of paint that needs to be used for these type of doors smells very very bad but it's necessary to use it as it gives color but lets the texture of the doors show. It was well worth the agony, they are very beautiful up close! I got that alphabet print from Ikea for half price. I wouldn't buy art from Ikea but this one I liked a lot. Sorry about the dust on the floors, we still have some construction going on and with the shining sun the dust situation is just out of control. By the way, these are the first ever pictures of my own home published on this blog, yay!
{}
Dün kapıların beyaza boyanması bitti. Önceden sıcak bej tonlarındaydılar. Çirkin bir renk değildi ama duvarlar soğuk beyaza boyandıktan sonra renkler uyuşmadı, kapılar sarı sarı sırıttı. Eski rengini aşağıdaki resimde görebilirsiniz. Bu tip amerikan kapılar bir kat astar üzerine selülozik boya ile boyanabiliyormuş, bu boya sayesinde kapılardaki doku hiç kaybolmuyor. Boya felaket kokuyor ama çekilen çileye değdi, yakından çok güzeller, süt gibi oldular. Sonuçtan gerçekten çok memnunum, üstteki resimde son halini görebilirsiniz. Alfabe baskılı çerçeveyi Ikea'nın fırsat köşesinde yarı fiyata buldum, normalde duvara asmalık resim tarzı şeyleri kitlesel üretim yapan yerlerden almamayı tercih ederim ama bunu çok sevdim. Yerlerdeki toz için kusuruma bakmayın, evde halen inşaat işleri devam ediyor, güneş de böyle vurunca toz durumu kontrolden çıktı. Bu arada bu blogda kendi evime ait resim ilk defa yayınlamış oluyorum, tebrikler bana!
{}
Before / Önce

7 comments:

I Turner said...
This comment has been removed by the author.
natalie. said...

looks great - i love your print!

Anonymous said...

Wow, that's a great improvement - so fresh! Painting doors and window frames is always such a hassle, but the result is well worth it.

alis said...

Indiana Munn, Natalie, thanks so much!

On A Day In November - I wish I had "way before" shots, before the renovation the floors were glossy and an orange-like color, the walls a very similar shade to the doors only very dirty from soot build-up. A lot has been done, none easy, all worth it :) Thanks for your kind words :)

Anonymous said...

That sounds like a lot of work you have done to the place! Orange floors..hmm..interesting..haha
It's fun to see a place evolve like that though.
Unfortunately I live in a brand new flat, so no great make-overs here!

Anonymous said...

süpürgelikler ahşap mı acaba??siz mi boyattınız beyaza?

alis said...

Önceden masif ancak alçak ve parkelerle aynı renk süpürgelikler vardı, onlar söküldü, bunlar hazır beyaz olarak geldi ve takıldı. Bu yeniler masif ahşap değil de MDF. Lamine mi, laminat olarak mı geçiyor emin değilim fakat dokusuz beyazlar, üzerinde ahşap efektli bir kaplama yok, sanki gerçekten ahşapmış da spreyle güzelce boyanmışlar gibi duruyorlar. Kesitini görmek isterseniz şu link'teki gibiler:

http://www.ozahsap.com.tr/urun_goster.php?cesit_id=16

Parkelere sistre yaptırırken parkecimize süpürgelikleri değiştirmek istedğimizi söyledim, getirdiği örneklerin içinden seçtim, parkeci artık nereden alıyorsa oraya sipariş verdi ve bize lazım olduğu kadarını kestiler. Sıcak silikonla duvara yapıştırıldı. Evin çehresini değiştirdi bu süpürgelikler, üstünden 1 sene geçti, iyi ki yaptırmışız diyorum.