Sunday, October 23, 2011

This Is The Life

İşte Hayat Bu


We always talk about interiors, but exteriors, and the space surrounding your home is just as an important part of where you live. The people who live here are quite lucky in that department.

Hep iç mekanlarda bahsediyoruz, oysa evlerimizin dış görünümleri ve çevresi de dekorasyon kadar yaşadığımız mekanı oluşturan etmenlerden biri. Bu evde yaşayan insanlar bu bakımdan oldukça şanslılar.


A cottage with high ceilings? That is the second best thing next to living in a castle with a private loch.

Yüksek tavanlı bir cottage mi? Sanırım bu kendi özel loch'una sahip bir şatoda yaşamaktan sonra olabilecek en harika şey.


Above you can see the hallway. The interior is mix of minimalist and rustic. I like it a lot, but if it were me I would go for the full-on hobbit style :)

Yukarda, evin holü. Evin içi, rustik bir hava barındırmakla birlikte son derece minimalist. Beğendim ancak ben olsam baştan aşağı hobbit evi stilinin dışına çıkmamayı tercih ederdim :)


You cannot have a home in the country without a proper library. The table was made by the owner's -Jesper Krogh's- father 50 years ago, it's still standing strong. My parents own beautiful furniture made by my grandfather, I wish I were old enough when he was around to teach me the craft, he had very skilled hands.

Doğru düzgün bir kütüphanesi olmayan kır evi olmaz. Sehpa ev sahibinin babası tarafından 50 yıl önce yapılmış, halen sapasağlam. Benim ailemin evinde de becerikli dedemin yaptığı bazı mobilyalar var, keşke o hayattayken bana bu zanaati öğretebileceği yaşta olsaymışım.The view just goes on and on... The stone deck flooring is beautiful. It looks natural without being too bumpy.

Manzara ufuğa doğru uzayıp gidiyor... Verandanın taştan yer döşemeleri çok güzel, doğal görünümlü ancak engebeli değil.


Photos: Andreas Mikkel Hansen for Bo Bedre.

8 comments:

CARRIE said...

I've always wanted to live in a storybook cottage. This place is amaaaaazing.

ZEPETIT said...

Great pics!

Zepequeña.

Hilla Hryniszyn said...

house with garden maze, reminds me of alice in wonderland
love to live in one of those :)
love your hair, love your choice of accessories
take a look at my new blog :) thanx
inveiglefair.blogspot.com

pelinpembesi said...

rüya gibi evler, kütüphaneye bayıldım..

Müge Hestbaek said...

Bo Bedre şahane bir dergi sahiden. Bir de bu çatılar bana çocukluğumuzun çizgi filmi Nils ve Uçan Kaz'ı anımsatıyor. Evin şahane trim edilmiş taflanlarını ve çatısını çok beğendim.

Aletheia said...

Love that sort of English garden!

cafenoHut said...

Bu evde uyanıp, sakin bir sabah yürüyüşü yaptıktan sonra bahçede bir kahvaltı nasıl da harika olurdu.. Dur birazcık daha hayal kutayım ben bakıp bakıp...

alis said...

Carrie - Me too, you should watch an old BBC real estate show called Escape to the Country, they used to show magnificent cottages.

Zepequeña - As always I'm happy to see you liked :)

Hilla Hryniszyn- I love the maze too. But where did you see my hair, I don't have a photo of myself on the blog?

Buket - Kütüphaneler olmazsa olmaz bence. Bir de tozlanmasalar :)

Müge - Danimarkalılar bu işi biliyor!

Aletheia - Me too, it just sort of blends in with the view.

cahenoHut - Bir de o yürüyüşü o güzelim çimlerde çıplak ayakla yapmak ne harika olurdu...