Monday, February 6, 2012

Western


What a cool entryway! The arrow pattern of the "Tapestry" wallpaper by Cavern, along with that basket, which makes me think a rattlesnake is nesting in it, really got me craving a few hours on the PS3 playing Red Dead Redemption.

Ne havalı bir antre bu! Cavern'ın "Tapestry" adlı duvarkağıdı ve içinden bir çıngıraklı yılan fırlayacakmış gibi duran sepet, PS3 olsa da Red Dead Redeption oynasak dedirtti.


basket case: noun (PERSON) someone who is fond of baskets to a great degree.

Evde bir sürü sepet tutmak için bahaneler benden; gazete sepeti, yün/örgü sepeti, koltuk battaniyesi sepeti, odun sepeti, çiçek sepeti...


Beautiful, creative railing made with rope. We have an under stairs pantry and now I'm just plain sad we never thought of having star shaped holes on the doors.

Urgan ile yapılmış yaratıcı bir trabzan. Bizde de merdiven altı kileri var, kapılarına böyle yıldız şeklinde delik açmak aklımıza hiç gelmedi diye üzüldüm şimdi.


This is actually a traditional Finnish ornament/mobile called himmeli, made of straw. Still, I think the sheriff would approve.

Bu himmeli yıldız Finlandiya'ya ait geleneksel bir yılbaşı süsü, samandan yapılıyor. Fin yıldızı da olsa, saz-saman, yıldız bugünkü temamıza uygun.

Images 1 Christopher Baker for Country Living via Poppytalk, 2 Apartment Therapy, 3-4 C Designs and AMRadio both via Michelle's Pinterest.

6 comments:

Berceste said...

Evde cocuk olunca urganlari tutan kisimdan korkarim ben, urgandan da hatta :( Ama yaraticilik konusunda mukemmel! 40 yil dusunsem aklima gelmezdi.

Sepetleri cok seviyorum. Bir de toz tutmasalar... Gene de evde bir suru var. Hatta kucukhanimin iki tane sepeti gezinip duruyor evi. Icinde kah bebekleri, kah yapraklar, kah salonun ortasina sacilan mandallar :) Bocuk de yaratici epeycene :) Benden daha cok, o kesin :) Ben muhendislikten sonra hayal gucumu kaybetmisim...

alis said...

Berceste - Evet küçük çocuk olan evde bence de uygun olmaz bu korkuluk. Sepetlerin toz tuttuğu konusunda da hak veriyorum maalesef :) Bak oyuncak sepeti ve mandal sepeti hiç aklıma gelmemişti, sizin Böcük'e sormalıymışım yazıyı yazarken :)

http://www.rockytopleather.com said...

great information thanks!

Wizard 101 Codes said...

i love the pictures!

WWE Raw Tickets said...

great decoration ideas!

Unknown said...

I like your post and all you share with us is up to date and quite informative & newsy, I would like to bookmark the page so I can come here again to read you, as you have done a wonderful and sublime job.

Mandala Tapestry
Mandala Wall Tapestries