Wednesday, April 4, 2012

Home of Fashiontoast

Fashiontoast'un Evi

Victoria Ghost chair by Kartell, by Starck. / Starck tasarımı Kartell marka Victoria Ghost sandalye.


Is that a Mies Van Der Rohe Barcelona chair? / Bu bir Mies Van Der Rohe Barcelona koltuk mu?

Knotted curtains / Düğümlenmiş perdeler.


Have you ever idolized someone's fashion sense and were utterly disappointed upon catching a view of their habitat? That happens to me too often; I find many people who have an amazing style live in overly cluttered, neglected homes, perhaps because they blow all their budget on clothes. I'm not stereotyping, this is merely an observation.

Anyway, I was glad when Rumi Neely of Fashiontoast shared snippets of her home. I have been a fan of her blog since her very early days when she used to only receive a max. of 10 comments per post (now she receives hundreds), and she had a very creative style despite  her wardrobe mostly consisting of pieces from Forever 21 and eBay. I could even say that she was such a huge inspiration that she played a part in me developing my own fashion sense. Now her wardrobe is much more glamorous, but still just as much "her own". Apparently her great taste extends to interior decorating as well. I really hope that she shares more photos of her home in the future, because I just love what I am seeing so far.

Hiç moda zevkine hayran olduğunuz birinin evine ait bir kare görmenizin ardından hayal kırıklığına uğradınız mı? Bu benim başıma çok geliyor, muhteşem giyinen çoğu insanın evlerini aşırı döküntülü ve ihmal edilmiş buluyorum, belki de bütçelerini gardroba yatırmayı seçtiklerinden dolayıdır bu. Genelleme yapmak istemem tabii, benimki yalnızca bir gözlem.

Fashiontoast blog'unun yaratıcısı Rumi Neely'nin evinden kareler paylaştığını gördüğümde çok sevindim. Onun blogunu taaa yazı başına en fazla 10 yorum aldığı ilk zamanlarından beri okuyorum (şimdi yüzlerce yorum alıyor). O zamanlar gardrobunun çoğunu Forever 21 ve eBay'den parçalar oluşturuyordu, fakat yaratıcılığı aşikardı. Hatta onun blogundan aldığım ilhamın kendi stilimin gelişmesinde rolü olduğunu dahi söyleyebilirim. Şu an gardrobu çok daha kıymetli ve göz alıcı parçalardan oluşuyor olsa da hala giydiklerini "kendine ait" hale getirmekte çok başarılı. Anlaşılan modadaki zevki dekorasyona da uzanıyormuş. Umarım gelecekte evine ait daha fazla detay paylaşır çünkü görebildiğim kadarı oldukça hoşuma gitti.


All photographs belong to Fashiontoast.

1 comment:

PSbyDila said...

I really love her home! It's gorgeous.

www.PSbyDila.com