Thursday, March 29, 2012

Monochrome


Spring has sprung and mint green is all the rage at the moment. A group of prints focused on this particular color looks very nice, no?

Adı bu sezon nedense "mint yeşili"ne dönüşen bildiğimiz su yeşili şu an pek revaçta. Bu renge odaklanmış bir grup baskı/resim eve ıvır-zıvır doldurmaksızın o ferah bahar havasını getirmek için hoş bir yol olabilir.


Or if you think that black can be the only new black, stick to what you like best and don't let any other color intrude. Either way I really like the idea of picking a monochrome theme for your print groupings.

On a side note, I installed a chair rail on the wall in my hallway, just so I could align framed prints over it. I'm yet to pick out the prints but I couldn't be happier with the chair rail. It's very easy to install with just very strong double sided tape, you only have to caulk the gap afterwards. A shallow shelf would be lovely too, just as you can see in the second photo, then you wouldn't even have to drill extra holes for frames.

Sezona göre ev mi düzenleyeceğim, gözümün nuru her daim siyah diyorsanız ise araya başka renklerin girmesine izin vermeksizin resimlerinizi monokrom temaya uygun seçersiniz olur biter. Her iki senaryoda da öne çıkan tek bir rengin olması fikrini sevdim.


Tadilat esnasında koridora beyaz süpürgelik, orta yüksekliğe de sandalyelik denen ahşap bir hat monte ettik. Süpürgeliği işin uzmanına bıraktım ama sandalyeliği çok yapışkan çift taraflı bant ile, hep birlikte taktık. Bantın kalınlığından dolayı oluşan boşluğu ise macunla tıkamak çok basit. Üst tarafına asacağım resimleri de seçebilirsem harika olacak. Bauhaus'larda hazır satılıyor bu parçalar. Alternatif olarak duvarın orta yüksekliğine sığ bir raf takabilir, böylece resimleri üzerine dayayabilir ve çerçeve asmak için duvarı delmekten de kurtulmuş olursunuz.


Photo 1 by Jenny Unnegard, styled by Maliin Stoor for Nordic Design Collective, via Me and Alice. Photo 2 by Anna Kern for Nya Hem.

5 comments:

Estefanía Ainoza said...

Great pictures! I love it!!

Unknown said...

Great posts on your blog:) Would you like to follow each other?

Harija said...

Neat post and love your blog... would you like to follow each other!

My Lyfe ; My Story

@MyLyfeMyStory 

 Also, I am planning on giving out shout out to my readers, so if you are interested please be free to send me a quick message and I will gladly do it =0

Nihan said...

Aliscim, ilk fotoğraftaki tam ortada duran, kocaman üç katlı saçı bulunan çizimi yapan sanatçının adını merak ettim...:))sevgiler

alis said...

Nihan, epey geç döndüm umarım cevabımı görürsün. O ilüstrasyonu yapan Hanna Karlzon'muş.

http://www.nordicdesigncollective.se/illustrationer/flygfiskar-tryckt-illustration-a3/index.php