Tuesday, July 9, 2013

Baby Blue

Bebe Mavisi


Baby blue is one of those wonderful colours that need to be used in moderation. A little piece here, a little accessory there, and it's enough. Painting the walls with it hardly ever results in a cozy environment. It needs to be enveloped in warm whites, sweet pinks or bright yellows. It needs the softness of wood or the warmth of wicker. Only then the true fresh, breezy, summery qualities of this colour arise. That's how I like it.

Bebe mavisi kararında kullanıldığında muhteşem duran renklerden. Bir parça mobilya veya birkaç aksesuarda kullanmak yetiyor. Duvarları bu renge boyamak nadiren sıcak bir ortam ile sonuçlanıyor. Krema gibi beyazlarla, şeker pembelerle veya canlı sarılarla sarmalanmalı. Yanına ahşabın veya hasırın sıcaklığını istiyor. Ancak o zaman o yaz esintisi kokulu hali ortaya çıkıyor. Mavinin en azından benim sevdiğim hali o işte.


I have always been into Thonet chairs, enamel and vintage looking floor tiles. I also find simple woven fabric rugs such as the one here perfect for summer homes.

Thonet sandalyeleri, emayeyi, eski tarzda desenli yer karolarını hep sevmişimdir. Ayrıca yazlık evler için buradaki gibi kumaştan dokunmuş kilimleri de çok seviyorum.


Yes to blue kitchen appliances. What I don't understand is why the majority of kitchen equipment isn't made in pastel colors. Every single person I know goes gaga over them. Why are our options limited to hard to access brands such as Kitchenaid, Smeg and AGA? Why?

Mavi mutfak aletlerine evet. Anlamadığım şey neden hali hazırdaki mutfak eşyalarının çoğunun pastel renklerde olmadığı. Tanıdığım herkes (en azından kadınlar) kenarda köşede ele geçirebildikleri pastel renkli eşyalara bayılıyor, hele mutfakta. Niçin seçeneklerimiz Kitchenaid, Smeg ve AGA gibi ulaşması zor markalar ile sınırlı?


The polka dot sheets with scalloped edges are so pretty. But it's really the blue cushions and pink stools that make the room! I want a star cushion, I guess it would be fairly easy to DIY.

Kenarları dilimli, puantiyeli çarşaflar çok şirin. Ama bu odaya havasını veren asıl o mavi yastıklar ve pembe tabureler. Ben de yıldız şeklinde bir yastık istedim bunu görünce; evde dikmesi çok da zor olmasa gerek.

12 comments:

Anonymous said...

Mutfakta benim tercihim çelikten yana ama sana katılıyorum. Güzel pastel renkleri daha kolay ulaşılabilir markalarda daha çok görmek isterdim. Üretmemeleri gerçekten enteresan.

Ipek A. said...

Lovely share! And I agree with your feel of baby blue..

Emily said...

Great tips! I agree that used sparingly it can be a great color.


Emily
eageremily.blogspot.com

cafenoHut said...

Mutfak harika.. O ferahlık, camdan süzülen ışık, yer karoları...
Mest oldum resmen..

Daisy Ethington said...

Cute Photos!
Daisy~

superhero birthday party LA said...

Brilliant blogsite, your tea party ideas were vivid. It's so inviting.

rental party jumpers said...

Brilliant party theme, 5 stars for you.

Bath Castle said...

I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful. Good day!
wedding palace venues
wedding locations india
wedding locations india

حصن الرياض said...

شركة كشف تسربات المياه بأبها
شركة مكافحة حشرات بأبها
شركة مكافحة حشرات بمحايل عسير
شركة كشف تسربات المياه بمحايل عسير
شركة كشف تسربات المياه برجال ألمع

حصن الرياض said...

شركة مكافحة حشرات برجال ألمع
شركة رش دفان بجازان
شركة كشف تسربات المياه بجازان
شركة مكافحة حشرات بجازان
شركة حصن الرياض

نور الهدى said...https://khalejmovers.com/
https://khalejmovers.com/نقل-اثاث-الرياض-الكويت/
https://khalejmovers.com/نقل-اثاث-الرياض-الامارات/
https://khalejmovers.com/نقل-اثاث-الرياض-الاردن/

tokasra said...

harikalar

süper bir tarz.

sitenizi de çok beğendim.

ben de https://www.pindukkani.com adresinde de modaya ayak uyduran rozet ve pin modelleri bulabilirsiniz.