Saturday, September 27, 2008

Blossoming Rebel

Çiçek Açan Bir Asi
{}
Now that the heat-suffocation is over, I am actually starting to miss summer. Thankfully the weather report claims we will be having days remnant of the summer during next week. Yay! Next week is national holiday here! My exploitative company is making us work an extra day, and also cutting half a day off our vacation days(for no logical reason), but I am taking that day off; I will be warming my bones under the sun while my colleagues are working. Whateva! During the holiday I am urging my fellow citizens to think about the vicious cycle of working hard to consume/being consumed by work. If we could tame our desire to consume maybe we wouldn't have to work so hard. I would never spend my money on buying anything from the place I work, because that feels like all the time I spend working instead of living my life equals to zero. Maybe I'm weird...
{}
Sıcaktan boğulma dönemi bitti ya, şimdi yaz aklıma tekrar tatlı bir hayal olarak giriyor. Havayı Koklayan Adam'a göre önümüzdeki hafta birkaç gün pastırma yazı yaşayacakmışız. Bu yıl tatil yapamamanın yorgunluğunu bayramda atacağım artık. "Satış" odaklı bir şirkette çalıştığım için bizim bayramımıza Cuma'yı vermediler, Pazartesi de tatil olduğu halde yıllık iznimizden yarım gün kesiyorlar. Ben izin aldım kurtuldum ama sizlere bir çağrım var; bayramda dinlenin, ailenizle, sevgilinizle vakit geçirin, temiz hava alın, entellektüel aktivitelerde bulunun, iyi filmler izleyin, kendinizi alışverişe ve tüketime vurmayın. Bu gidişle yakın bir gelecekte bırakın 9 günü bir gün bile tatil yapamayacağız, tüketmek için eşekler gibi çalışıp, çalışırken tükeneceğiz. Hayatta "sahip olmak", "istemek", "almak" dışında öyle güzel tatlar var ki oysa... Bayramda entellektüel aktivite yapın dedim ya, işte size ödev: Çalışma ve tüketim kavramları üzerine kafa yorun bakiyim, daha az çalışıp daha az arzulayarak daha mutlu olabilir, özümüze dönebilir miyiz?
{}

{}
This combination of crisp whites, patterns and stripes is just divine. I should remember to show this picture to my mom for curtain-inspiration.
{}
Şu bembeyazlar, çizgililer ve çiçeklilerin muhteşem kombinasyonuna bakın, bu resmi anneme perde için ilham almak üzere göstermeliyim.

Sköna hem shows us how to use the Suzani without looking ethnic.

Yurtdışında popülerliğin doruklarını yeni terketmeye başlayan Suzani yatak örtüsü burada etnik kimliğinden sıyrılmış, buraya yakışmış.


Simple & beautiful.

Sade & güzel.

{}

A gorgeous picture from Maria Grossman. Shabby chic at its best.

Maria Grossman'dan muhteşem bir fotoğraf. Salaş güzellik.
{}


Sean Myers photographed this beautiful swan faucet, duck egg walls and the warm combination of ceramic & wood.

Bu kuğu musluk, su yeşili duvarlar, seramik ve ahşabın sıcak birleşimi Sean Myers tarafından fotoğraflanmış.


I don't know if that fabric on the top of the pile is velvet, but it has a beautiful vintage feel to it.

En üstteki kumaş kadife mi tam anlayamadım ama çok zarif bir vintage havasına sahip.

The conclusion of this post: A white background with raw textures, pastel blues and greens and pink flowers with the lively touch of red is a great combination if you want your house to blossom in a quirky way.

Bu yazıdan çıkan fikir: Beyaza boyanmış ham yüzeyler, pastel maviler ve yeşiller, pembe çiçekler ve aralarda kırmızının hayat veren dokunuşları evinize salaş şıklık tarzında çiçek açtırabilir.11 comments:

Malla said...

İşte ben bu salaş şıklığı çok seviyorum.Onun için evim jilet gibi olmuyor.

corine said...

I am more conscious now, I consume less, make more.. thanks to blogging I think. I post pretty things and then I don't feel the craving to own them any more.

alis said...

mallacım- daha ne jilet gibi olacak? O jiletlik anca daha yeni döşenip yılların tıkıllarına maruz kalmamış evlerde olur herhalde.

corine- You are definitely right, blogging does help the cravings. Also if I love something at first sight but then I'm exposed to it at 100 different blogs I get tired of it before even buying it. Though as a result my house looks like crap :)

Unknown said...

Alis, I love the colour scheme of these photos, some of them I have in my archive as inspiration for my daughter bedroom.

Fifi Flowers said...

Love the bedding combination!

Unknown said...

What gorgeous photos! I really like your blog. I am going to add you to my blogroll. Have a nice day! Daisy~

New York Muhtari said...

I am in love with the first image... it looks so nice.. :-))

Great blog, btw.

loveology said...

Wow Alis, you did some amazing posts again!
Very inspiring...
<3

Mila.

Ella Gregory said...

Wow, that swan faucet is amazing. Only on your blog would I swoon over a sink.

nv said...

i love the bedspread, so pretty

Furniture Rumah Terbaru said...

Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi