Wednesday, September 24, 2008

Have You Had Your Greens Today?

Hava çok soğuk Yeşil, haydi içeri gel
{}
There is no question that these greens have health benefits for the soul. Summer is over, and I can hardly wait for the sound of rain pounding on my windows, chestnut roasting by the fire, and seeing a palette of reds and golds on trees. Goodbye summer, goodbye green, see you next year...
{}
Yaz bitti, pencerelerimde tıkırdayan yağmuru, ateşin yanında kestane kebap yapmayı, ağaçların yeni kırmızılı-altınlı giysilerini görmeyi çok özlemiştim. Güle güle yaz, güle güle yeşil, seneye görüşelim :)
{}
{}
Me and my mom love this cabinet so much that my father is actually going to make an attempt to build a similar one on his new workbench. I wish I had more access to that said workbench, I am very handy with a saw and wood, and love working with my hands, and the gorgeous smell of sawdust.
{}
Annemle bu dolabı öyle sevdik, öyle sevdik ki, babam yeni marangoz tezgahında bir benzerini kendi elleriyle yapmayı deneyecek. Keşke benim de o marangoz tezgahında geçirebileceğim vaktim olsaydı, bu marangozluk işlerinde epey becerikliyimdir, üstelik de ellerimle çalışmayı ve talaş kokusunu çok severim.

Country Home

This kitchen is too cute for words. It is almost like a doll house kitchen. Where does one find so many items in that loveliest shade of green? Oh, for all those like me who loves the idea of vintage letters in the kitchen but can't find them, this idea of simply painting a phrase on wood and hanging it acquires the same effect.

Ne kadar sevimli bir mutfak, değil mi? Adeta oyuncak gibi. Yeşilin bu şirin tonunda o kadar çok şeyi nereden bulmuşlar acaba? Bu arada, mutfakta süs olarak kullanılan vintage harfleri siz de benim kadar beğeniyor ancak bir türlü bulamıyorsanız, bu resimde görülen eski bir tahtaya bir cümlecik yazmak sizin için de bir çözüm olabilir. Buradakinde "Kahvaltı Verilir" yazıyor.

Country Living via {this is glamorous}

I am loving this array of cute old chairs, and how fresh this room looks with the combination of white, green, and that lush cranberry color.
{}
Bu sevimli eski sandalye dizisini pek sevdim, hele ki beyaz, yeşil, ve o zengin ahududu pembesi ile taptaze gözüken bu odada.

{}
Is this desk better for working or daydreaming?
{}
Bu masada hangisi daha iyi yapılır; çalışmak mı, hayal kurmak mı?

via Remodelista

Painted brick chimney? Check. Old wooden floors? Check. Über-cute stoneware on the shelves? Check. Guaranteeing having the cutest door in the neighbourhood? Check!

Boyanmış tuğla baca... Eski ahşap yerler... Çiçek özsuyu renginde seramikler... Mahallenin en şirin kapısı...

Country Living

More colors enter the picture. Red doesn't make this room Christmas-y at all, thanks to the shade of green being a light, sugary one, and also thanks to the addition of pops of blue and the occasional yellow.

Başka renkler de işin içine giriyor. Kırmızı bu odayı "yılbaşı yılbaşı" göstermiyor çünkü kullanılan yeşil açık, pasta kreması gibi bir tonda. Tabii aralardaki mavi patlamalarını ve odanın güneşi haline gelen sarı dokunuşları da unutmamalı.

Country Living

{}

Photo by Patrick Van Robaeys for Coté Est via {this is glamorous}

Moving on to a different shade, that lime green is the perfect way to freshen up the woody atmosphere. I think it is very subtly clever to combine that wooden table with dark brown chairs and add some lemon zest(the lime and the yellow) and ice (chandelier) to the mix.

Yeşilin başka bir tonuna geçiyoruz. Bu misket limonu rengi aksi takdirde aşırı doz ahşap olacak bu mekana nasıl da tazelik vermiş. Bu mekandaki renkler nasıl da buraya "ait" gözüküyor ve hiçbiri göze batmıyor, değil mi? Halbuki o ham ahşap masayı koyu kahve sandalyelerle kullanmak, karışıma birazcık limon kabuğu (yeşiller ve sarılar), biraz da buz (kristal avize) eklemek epey öngörü ve yaratıcılık istiyor.
{}

{}
Placing lovely glass bottles is another great way to invite green inside your home.
{}
Güzel biçimli yeşil cam şişeler yeşili evinize davet etmenin bir başka yolu.
{}

via Style Court

If I had a door like this I would paint it green in a heartbeat. Look at the house across this one as well!

Böyle bahçeye açılan bir kapım olsa yeşile boyayıverirdim, bakın, sokağın karşısındaki evde de güzel durmuş.
{}

Chez Lisen says these are from Plümo. But I saw a very similar set at John Lewis when I was in London. They had a few colors too, the price was around £20-25. I almost bought them, but truly I wanted gardening gloves in a similar pattern for my mother. Anyone know where I can find such gloves?

Chez Lisen'de gördüğüm bu güzel tırmık ve kürek takımı Plümo'danmış, ama ben Londra'dayken John Lewis'te çok benzerini gördüm. Üstelik farklı renkleri de vardı, fiyatı £20-25. civarındaydı. Neredeyse alacaktım ama asıl almak istediğim annem için buna benzer bir desende bahçe eldivenleriydi. Böyle eldivenler nereden bulurum bilen var mı?
{}

Country Living

Gorgeous colors. 'Nuff said.

Harika renkler.

Butterfly chairs with Scalamandre fabrics. Basic design and beautiful fabric unites.

Scalamandre kumaş kullanılmış kelebek sandalye. Basit tasarım ve güzel kumaşların buluşması.

8 comments:

My Castle in Spain said...

Mmmm...thanks for this green injection !
i especially love the little chairs and the gingham fabric curtains..
so fresh indeed

Unknown said...

Alis, I love this post, i love green and those tiny chair are fantastic!!

Ella Gregory said...

I really like those tall chairs in the country home picture.

corine said...

You always post the pictures I would post myself.

{this is glamorous} said...

Such a beautiful post! Love the rustic, French-country feel. Am really beginning to fall for green.

Anonymous said...

Hi sweetie,
check out this link for some nice gardening gloves;
http://www.womanswork.com/catalog/

muralimanohar said...

My God, LOVING all the green!! Beautiful pictures!!

Furniture Rumah Terbaru said...

Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi