Tuesday, May 29, 2012

Lys Vintage + Janne Peters


Look at this home, it's mostly gray but far from being dark and dreary. It's a well thought out space, with enough details to make it homey but not cluttered. Peaceful and spacious but not cold.

Above, half way up gray paint. I have been seeing that a lot lately and each time think it looks great.

Bu eve bakın, neredeyse tamamı gri olmakla beraber karanlık ve kasvetli olmaktan uzak. İyi düşünülmüş bir mekan burası, yuva sıcaklığına sahip ama karışık ve kalabalık değil. Huzurlu ve ferah ama soğuk değil. 

Üstte, yarı yüksekliğe kadar griye boyanmış duvar. Bu uygulama son zamanlarda çok sık karşıma çıkar oldu her seferinde de harika göründüğünü düşünüyorum.


Vipp bin on the left. Wishbone chair on the right. 

Solda Vipp çöp kutusu. Sağda Wishbone sandalye. 


Wishbones and sheepskins appeal to my primal senses, I will never grow tired of this look.

Wishbone'lar ve koyun postları ilkel güdülerime hitap ettiğinden bu görüntüden ömür boyu sıkılmayacağım sanırım.


I prefer my books arranged by genre/publisher/author in that order and usually find color-coding books a bit superficial, but in this home it's good to see these blocks of colors.

Kitaplarımı janr/yayınevi/yazar sırası ile düzenlemeyi tercih ederim ve renklere göre dizmeyi biraz sığ buluyorum, ama bu mekanda renk blokları görmek iyi geliyor.With a quick search I have identified the beautiful bird prints on the wall. They are by illustrator Charley Harper and were commissioned by Ford Times in the 1950s.

Ufacık bir arama ile duvardaki kuş resimlerinin sahibini tespit ettim. İllüstratör Charley Harper tarafından 1950'lerde Ford Times dergisi için çalışılmışlar.Photographs of Lys Vintage by Janne Peters.

5 comments:

Unknown said...

That is great. This is really a good idea to celebrate and a perfect place to enjoy with friends, family and relatives.
la party space

goncaninsepeti said...

dediğin gibi gri ama kasvetten uzak çok beğendim , çok tarz bi ev, blogununtakipe aldım benmkine d beklerim:))

Anonymous said...

blogunuzu niye güncellemiyorsunuz? kaç aydır bakıyorum ama hep bu eski yazıyla karşılaşıyorum.. hiç olmadı, artık takip etmeyeceğim.. çünkü takip edilecek bişe yok!

alis said...

anon - Çok haklısınız, doğru söze ne denir? Bazen insanın canı hiç istemiyor ama takip edenlere saygısızlık ettiğimi farketmek beni üzdü. Uyarınız için çok teşekkür ederim.

Bollywood sarees said...

Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts.