Saturday, December 29, 2007

The Blue Post

Maviler
bosluk
Pembelerden sonra yeni bir dekorasyon yazısının vakti gelmişti. Mavinin zorluğu, onu ısıtacak renklerle birlikte kullanılmadığında odayı soğuk görsterme riski olması, ama seçtiğim bu resimlerde mavi mekanları stil sahibi hale getirmiş.
bosluk
It's time for a new decor post, and this time the winner theme is blue. The difficulty with blue can be that it has to be used with colors that can warm it up, or your room may end up looking cold. Of course that is not the case with these sytlish rooms I have picked for the pleasure of your eyes. Enjoy the blues!
bosluk

Room and picture, Bilhuber and Associates.
bosluk
Sevimli mavi kanepenin üzerindeki kahverengi yastık sayesinde kareli koltukla uyumu; fonda üzerinde aplik aydınlatmalar bulunan harika bir kitaplık; ve en etkileyicisi yukarıda asılı gemi şeklindeki avize. Yıldız ışığından yapılma, göklerde süzülen bir gemi :)
bosluk
The cute blue sofa connects with the plaid armchair thanks to that brown cushion on it. And how lovely is that integrated arched bookcase with sconces on it? But the true star of this room is the ark chandelier. An ark made of stardust floating in the sky :)
bosluk


bosluk
Gri/mavi duvarın kızıl kahve parkelerle zıtlığı çok hoş. Yatak başı ve komodin de güzel parçalar.
Bu zevki bir gencin odası olabilirdi.
bosluk
Sadly I don't remember where I got this picture, but I love the blue/gray wall with that shade of wood flooring. the bedside table and the headboard are also nice, versatile pieces. This could be the room of a tasteful teenageer(or more likely a teenager with tasteful parents).
bosluk


Tasarım Miles Redd, resim All the Best'ten.
Room designed by the talented Miles Redd, picture via All the Best.
bosluk
Çok zengin görünümlü bir odaya mavi aksanlar ile kişilik katılmış. Duvardaki çerçevelerin gruplanması çok güzel. Kitaplara zaten her zaman bayılıyorum; okumaya, bakmaya (hatta koklamaya).
bosluk
A very rich looking room given character with blue accents. The grouped frames are just so elegantly beautiful. Books, I already love; reading them, looking at them (and even sniffing them). I just adore this room.
bosluk
Resim; Laura Moss.
Picture by Laura Moss.
bosluk
Pembe çiçeklerin bu masmavi odayı nasıl da şeker hale getirdiğine bakın.
bosluk
This blue room is candy-fied by the pink bouquet of flowers.
bosluk
bosluk
Bir başka güzel mavi oda, tasarım Sheila Bridges. Alice kanalında programı vardı bir aralar, hep şahane dekorasyonlar yapardı. BBC'deki veya (Allah korusun) bizim kanallardaki berbat şipşak dekorasyon programlarına göre oldukça zevk sahibi ve güzel uygulamalar yapıyordu.
bosluk
Another pretty blue room, designed by Sheila Bridges.
bosluk

bosluk
Açık mavi duvarlar ve vazo, turuncumsu kırmızı çiçekler, ahşap ve altın rengi ile ısıtılmış. Tasarım, Sheila Bridges.
bosluk
The light blue walls and vase are warmed up by the orange-y red flowes, wood, and gold. Design, Sheila Bridges.
bosluk
bosluk
Burada baskın renk mavi değil ama lambaların ayaklarındaki mavilerin odaya çok şey kattığını düşünüyorum. Kullanılan mobilyaların herbiri ne kadar da karakter sahibi parçalar... Bu renkli parçaları bu kadar güzel kombine ettikleri için Jeffers Design Group'u tebrik etmek gerek.
bosluk
Blue isn't the dominant color here but I do think the blue on the floor lamps have a huge contribution to the overall freshness of the look. Each piece of furniture used here have a lot of character, and I think they're combined really well together. Congrats to Jeffers Design Group for creating such a lively room.
bosluk
bosluk
Yukarıdaki ile aynı evin balkonu, Jeffers Design Group.
bosluk
Another picture from the same house as above, the balcony, by Jeffers Design Group.
bosluk

4 comments:

blah said...

Dear Alis - what BEAUTIFUL post - I cant decide which is my favorite picture - probably the first one. There's a lot of work in this post I can see that.
I am convinced that blue is the new pink!
Great finds and I'm looking forward to more of your lovely and thoughtful posts in the new year! :-)

alis said...

all things bright, thank you for your heartwarming comments, they mean a lot to me coming from a brilliant blogger with amazing taste like you, happy new year :)

yemek tarifleri 1 yemek tarifi bul said...

SOHBET

roaa mohamed said...

يقوم عمال مؤسسة نقل الاثاث بفعل فك لجميع قطع الاثاث التي تفتقر لفك، وهذا بهدف تيسير عملية تغليفها، وايضا نقلها، فمثلاً يمكن نقل المجالس بنفس حالتها ولكن يلزم فكها لتصغير حجمها وفق ما يكون متوفر، ويقوم عمال مؤسسة بتحضير العفش عقب فكه، وكتابة كل محتويات قطعة الاثاث حتى يسهل تجميعها نحو اعادة تركيبها مرة ثانية في أعقاب اتمام عملية النقل.
شركه نقل اثاث من الرياض الى القصيم
شركه نقل عفش من الرياض الى القصيم
شركه نقل عفش