Sunday, January 6, 2008

Warming Up Winter Nights

Kış Gecelerini Isıtmak için
Uzun kış gecelerinde, sıcacık ateşin başında elişi yapmak veya okumak çok zevkli olur. Hele canlı renklerle yapılan kanaviçeler tam bir depresyon savar. Üstelik, rengarenk el işleriyle dekore edilen evler en soğuk geceleri bile ısıtabilir. Aşağıdaki resimlerin üzerine tıklarsanız detayları görebileceğiniz kocaman resme ulaşabilirsiniz.

At long winter nights, it is so lovely stitching or reading in front of the fire. These vibrant motives may be an antidote to feeling blue. Besides, homes decorated with colorful objects will warm up even the coldest nights. You can click on the pictures for a big version you can see the amazing details in.
boşluk
boşluk
Frédérique Morrel büyükannesinden kalma el işlerinin ziyan olmasına kıyamamış ve onları yeniden kullanarak çok güzel ürünler yaratmış.
boşluk
Frédérique Morrel didn't let her granny's needlework end up in the trash and found an interesting concept to recycle them and created these beautiful pieces.
boşluk

boşluk
Bu rengarenk puflar özellikle kır evleri için mükemmel. Kanaviçe severler işledikleri parçaları duvar panosu yapmak yerine bu şekilde de değerlendirebilir.
boşluk
These colourful poufs are perfect especially for country homes.
boşluk

boşluk
Böyle bir pufu yalnızca kullanmak değil, seyretmek bile zevk olur.
boşluk
This footstole is apparently not only for use, but also a work of art.
boşluk
boşluk
Kiki van Eijk tasarımı bu halı da ayrı bir güzellik. Bir zamanlar işlemeyi göze alamadığım için spray boyayla düz renk halıma benzer bir desen çizmeyi hayal etmiştim.
boşluk
Another beauty. This lovely "carpet special" is designed by Kiki van Eijk.
boşluk

3 comments:

blah said...

Alis! What a lovely find - I especially like the footstool and that carpet is pretty special too - you have SUCH a beautiful blog here you know :-)

alis said...

Thank you atb! :)) this post was actually made by magicalphoenix but I just loved those poufs when I saw them! I'm so happy you like my blog :)

Kursi Tamu Mewah said...

Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi