Thursday, January 10, 2008

Sleddog Adventure

Kızak Köpekleri Macerası
bosluk
bosluk
Geçen gün pencereden yağan karı izler ve içten içe bembeyaz bir manzaranın özlemini çekerken annemin yolladığı bir link benim evde heyecandan bir oraya bir buraya zıplamama sebep oldu. Karlar altındaki İsveç'teki bir köye gidilen bir turla ilgiliydi bu link. 1 haftalık seyahatte ufak bir "lodge"da kalınıyor, husky cinsi köpeklerden oluşan ekibin çektiği kızakla dağlara geziler yapılıyor, tenis raketine benzeyen kar ayakkabılarıyla yürüyüşler, buzdan balık tutma gibi aktiviteler yapılıyor. Beni bu kadar heyecanlandıran ise "Husky Macerası" adlı turları oldu, bu turda kendi kızağınız ve sizin sorumluluğunuzda olan köpek ekibiniz oluyor, kızakla dağlara gitmekle kalmıyor, bir geceyi orada çadırda veya bir klübede geçiriyorsunuz. Arzu ederseniz kızaklarla dağdaki bir köye gidiyor, orada Fin hamamına giriyor, kamptakilerle beraber yemek yiyip onların hikayelerini dinliyorsunuz. Dünyada şu an olmak istediğim yer orası!
bosluk
I was watching it barely snow the other day and was wishing for a bit more snow just so it would cover the city with that cottony feeling, and I suddenly started jumping up and down with excitement because of a link my mom sent me. It was about a trip to a village in Sweden, which is obviously under a thick cover of snow right now. The one week tour consists of staying at a husky lodge, trips to the mountains with a sled and a team of dogs, icefishing, snowshoe hiking... What really got me excited was the tour called "Husky Adventure", in which you get your own sled, your own husky team which you are responsible of caring, and you not only go for a sledding trip to the mountains but you get to spend a night there in a tent or cabin. Additionally you can choose to be taken to a "Sami village" in the mountains where you will be taken by your sleddogs, have an outdoor woodfired bath, meet the Sami people, have a nice dinner. That's where I want to be right now!
bosluk

Mükemmel!

Amazing!
bosluk


bosluk
Bir macera yaşamak istiyorum!
bosluk
I want that thrill of adventure!
bosluk


bosluk
Bu seyahatin en güzel yanlarından biri bu güzel köpeklerle bağ kurmak herhalde. "Eight Below" adlı filmi izlediyseniz köpeklerin bir sürü halindeyken ne kadar ilginç davrandıkları, hiyerarşik düzenleri, birbirlerini kollayışları hakkında bir fikriniz vardır. Kurt sürülerinin inanılmaz doğası çok ilgimi çekiyor, husky sürüleri de ona benzeyen en evcil seçenek!
bosluk
I imagine one of the best parts of this tour must be bonding with the dogs. If you have seen the movie "Eight Below" you probably already have an idea how interesting these animals behave when in a pack, their hierarchical order, how they look out for each other. I'm really into wolf packs, and a sleddog pack is the next best thing.
boslukbosluk

Şu manzaraya bakın!

Just look at this amazing view!

bosluk

Bütün resimler ve tur hakkında bilgi Sleddog Tours İsveç ve onların linklerinden alınmıştır.

All pictures and tour info from Sleddog Tours Sweden and their links.

4 comments:

blah said...

Alis !! wow!! amazing post! I love it!!
You must see the movie Fast runner if you get the chance - theres heaps of dog sleds!

alis said...

atb,I'm glad you liked it, I'm actually looking for a job to save money for this sledding vacation! Thanks for the suggestion, I hadn't heard of that movie so I just checked from imdb, it looks like a combination of my favorite genres/subjects, I will definitely watch it!

Unknown said...

good post

mebel jepara said...

Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi
Jati Pribumi